На Буковині про свої спостереження на виборах прозвітувала Громадська Мережа "ОПОРА"

ПІДСУМКИ ВИБОРІВ / Звіт за результатами громадського спостереження в Чернівецькій області, що проводився в рамках кампанії всеукраїнського довготермінового спостереження за виборами Президента України 2010 року (7 лютого 2010 року)

Підготовка до дня повторного голосування. Напередодні дня повторного голосування на Буковині, як і в більшості областей України, відбувалась спокійна підготовка до дня виборів з дотриманням всіх процедур, що стосуються підготовки до виборів.

 Масових змін в складах ДВК і ОВК в рамках загроз, що озвучувалися напередодні другого туру у зв’язку із зміною виборчого законодавства, не відбувалося. А ті зміни, що й відбулися мали обґрунтований характер. Наприклад, на ТВО 205 протягом останніх двох днів перед днем виборів відбулися такі зміни у складі ДВК:

• ВД 63 – член ДВК поламала ногу, призначили іншого.
• ВД 123 – у члена ДВК помер батько, призначили іншого.
• ВД 137 дільниця – голова ДВК став членом ДВК, а член - головою; внаслідок того, що колишній голова усвідомив усю відповідальність і відмовився бути головою.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА фіксували окремі проблеми організаційного характеру, що були спричинені в першу чергу неорганізованістю самих виборчих комісій, які вже явно проявилися в день голосування. Так, спостерігач в ОВК 206 повідомляв про постійні проблеми в день виборів із телефонним зв’язком між цією ОВК та підлеглими їй ДВК, а станом на 21.00 в приміщенні ОВК був робочим тільки один телефонний апарат. Не дарма, інформація саме щодо явки на цьому ТВО, а також щодо явки на ТВО 207, де спостерігач ОПОРИ фіксував перебої у зв’язку вже в автоматизованій системі між відповідною ОВК та ЦВК, так довго не з’являлася на офіційному сайті ЦВК. Окрім того ОВК 206 відзначилася ще й тим, що виділила окремим ДВК не два запланованих автомобілі для відвідування тих, хто голосуватиме на дому, а один. Зокрема, через це на ВД 47 (с. Горбова, Герцаївський р-н, Чернівецька обл.) не змогло проголосувати 50 осіб, про що, до речі, був складений відповідний акт.

Окремі корективи, підсилені організаційними недоопрацюваннями, в роботу ВД внесли погодні умови. Так, на ВД 31 ТВО 207 (с. Млинки, Хотинського району, Чернівецької області) зранку були відсутні інформаційні матеріали про кандидатів в Президенти через неможливість, за словами членів ДВК, прикріпити їх до обморожених стін (опалення на ВД - пічкове).

А в день голосування на ВД 27 ТВО 205 (приміщення клубу, Чернівецька область, Сторожинецький район, с. Спаська) постало гостро питання з проблемою транспортування протоколів і бюлетенів після завершення підрахунку голосів, адже виборча дільниця знаходиться аж за КІЛОМЕТР від центральної дороги на нерозчищеному від снігу ділянці. Ця проблема в тому чи іншому вигляді постала щодо всіх віддалених від ОВК дільниць, і особливо гостро для ВД у гірських районах.

Не обійшлося на етапі підготовки і без курйозних моментів. Зокрема, на ВД 45 (ТВО 205) за два дні до виборів один із членів комісії помилково повідомив, що БЮЛЕТЕНІ ВКРАДЕНО. Як виявилося, що той член ДВК – не українець за національністю і просто помилився, проявив зайву ініціативу що стало причиною значного ґвалту. Були зафіксовані випадки «непрямої» агітації в переддень і в день голосування з боку обох кандидатів.

Хід голосування. На більшості виборчих дільниць на території Буковини голосування розпочалось вчасно. На окремих дільницях були не створені належні умови для проведення голосування, зокрема: проблеми з опаленням, телефонним зв'язком, не вистачало бюлетенів. Проте, ці випадки носили не систематичний характер, а члени ДВК намагалися виправляти не доопрацювання вже походу волевиявлення, адже самі були заручниками і холоду, і відсутності телефонного зв’язку, достатнього транспортного забезпечення.
Спостерігачі ГМ ОПОРА зафіксували ряд дрібних порушень, що стосуються видачі виборцю бюлетеня (на ВД 34 ТВО 207 с. Пашківці виборець після виходу із кабінки для голосування заявив, що у виданому бюлетні було наперед проставлено галочкою біля одного із кандидатів), включення у списки виборців. Деякі дільниці були не забезпечена інформаційними плакати про кандидатів на пост Президента України (ВД 31 ТВО 207, ВД 67 ТВО 206).

Порушення виборчого законодавства та підкуп виборців. Спостерігачі ГМ ОПОРА на Буковині не зафіксували випадків, коли виборці намагались винести бюлетені за межі приміщення для голосування. Хоча, із інших регіонів такі поодинокі сигнали надходили. Це може бути підтвердженням про спроби організувати «каруселі», тобто фальсифікації шляхом купівлі чистих бюлетенів у виборців. Але щодо нашого регіону то все пройшло достатньо спокійно у цьому напрямку.

Проведення агітації. На жаль, в день виборів спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили факти проведення агітації як «за», так і «проти» обох кандидатів на пост Президента України. Мали місце відкрита агітаційна реклама певного кандидата, агітація із застосування «чорного піару», поширення листівок невідомого походження, введення виборців в оману. Наявність таких фактів створює передумови для звинувачень обох учасників виборів у порушенні законодавства та відповідно нечесності результатів голосування. У м. Чернівцях, так само як і в інших регіонах, були зафіксовані біл-борди «Україна для людей», які своєю колористикою викликали в виборців однозначні асоціації з Партією Регіонів. Окрім того, ОВК 204 перенаправила на розгляд в правоохоронні органи заяву офіційного спостерігача щодо незаконної агітації 06.02 проти одного із кандидатів (газета «Гірка Правда» у стилі «чорного PR»). В м. Новоселиця (ТВО 206) зафіксовані поліграфічні матеріали, які своєю колористикою та символікою у вигляді серця асоціювалися вже із Юлією Тимошенко.

Інциденти в день голосування. Було зафіксовано декілька цікавих критичних моментів, які в решті решт були спричинені людським фактором та напруженістю ситуації. Ці випадки незважаючи на свою певну резонансність не були спеціально організованими і не могли значним чином спотворити результати виборів в регіоні.

• Так, резонансна подія сталася на ВД 46 ТВО 205: тут ДВК внесла своїм одностайним рішенням сьогодні, у день голосування, до списків виборців 21 особу на підставі: 1. Заяви 2. Копії паспорту, яка засвідчує місце проживання (прописку) 3. У телефонному режимі отриманими повідомленнями від Відділу ведення реєстру Сторожинецької РДА про те, що ці особи “не знайдені у списках” (тобто вони не внесені до списків на інших дільницях). Це викликало протест з боку спостерігачів від кандидата Тимошенко, які склали Акт про порушення та Скаргу. Інцидент настільки розгорівся (під будівлею 46 дільниці почали збиратися “ударні” сили як з боку Тимошенко, так і з боку Януковича.), що втрутитися його вирішення довелося і СБУ, і правоохоронним органам, і голові ОВК 205, який після ретельної перевірки усіх документів і фактів на місці події встановив в решті решт АБСОЛЮТНУ ЗАКОННІСТЬ дій ДВК та голови комісії 46 ВД.

• Інша ситуація склалася на ВД 31 (с. Млинки, Хотинського району, Чернівецької області) зранку були відсутні інформаційні матеріали про кандидатів в Президенти через неможливість, за словами членів ДВК, прикріпити їх до обморожених стін (опалення на ВД - пічкове). Після того як приміщення прогрілося, матеріали таки розмістили вже після початку голосування. Проте, вони були зірвані особою, яка назвали себе бібліотекарем (ВД – приміщення школи, де є приміщення бібліотеки), яка не є членом ДВК і прийшла на роботу в неділю. Мотивували свій вчинок пані бібліотекар «забороною агітації в день виборів». На разі складається відповідний акт щодо ситуації, а також в ситуацію втрутилися правоохоронні органи.
• Станом на 19.45 у приміщення ОВК 204 увірвалася жінка із рішенням суду щодо включення її до списків виборців. Враховуючи, що часу на позитивне вирішення ситуації практично не було розгорівся емоційний скандал. У результаті ОВК вже в 20.05 після офіційного закриття дільниць прийняло рішення про відмову цій особі.

Діяльність Окружних виборчих комісій (ОВК). Щодо діяльності ОВК, то слід відмітити, що вони спрацювали на професійному рівні достатньому для забезпечення прозорого волевиявлення буковинців, що було забезпечено по-перше, квотним підходом до формування складів ОВК, а по-друге, достатнім практичним досвідом членів ОВК під час минулого туру, де більшість з них вже була задіяна. Слід відмітити, що через те, що члени ОВК, що представляють різних кандидатів, явилися на засідання, то норми змін виборчого законодавства, які викликали занепокоєння напередодні другого туру, застосовані на територію Чернівецької області не були.


Та все ж хотілося б відмітити певні особливості щодо роботи окружних комісій:

• ОВК204 відзначилася у порівнянні із іншими тим, що своїми рішенням в день голосування включила до списків виборців як мінімум 9-ох осіб, які писали до цієї ОВК відповідні скарги, і які не були членами тих ДВК, де вони бажали проголосувати. Секретар ОВК (представник Віктора Януковича) зайняв принципову позицію і голосував проти цього рішення. Цікавий факт: до ОВК 204 надійшла заява про включення в список виборців від громадянки РФ із посвідкою, що дає право на тимчасове місце проживання на території України. Рішенням ОВК їй було відмовлено.
• Загалом ОВК205 позитивно відзначилось із професійного боку. Резонансних заяв, скарг, а відповідно й рішень комісії не було.
• ОВК206 відзначилась певними проблемами організаційного характеру (відсутність постійного телефонного зв'язку із десятком ДВК, не забезпечення достатньою кількістю автомобільним транспортом ДВК, що призвело до того, що на окремих ДВК не всі, ті хто мали проголосувати на дому, встигли це зробити).
• На ОВК207 особливих проблем спостерігачами не було відмічено.

Явка виборців. Згідно даних, що надійшла від спостерігачів з ОВК в ніч підрахунку голосів, ситуація щодо явки мешканців області станом на 20.00 в розрізі виборчих округів виглядала наступним чином:

 

• ТВО 204: проголосувало – 114882, явка – 63,52%, всього у списках станом на 20.00 – 188555, голосувало на дому – 2364 (1,2%), приріст (кількість виборців станом на 20.00 мінус кількість виборців станом на 08.00) – 1819.
• ТВО 205: проголосувало - 122396, явка – 63,52%, всього у списках станом на 20.00 – 193610, голосувало на дому – 6888 (3,6%), приріст (кількість виборців станом на 20.00 мінус кількість виборців станом на 08.00) – 296.
ТВО 206: проголосувало - 83458, явка – 57,29%, всього у списках станом на 20.00 – 145671, голосувало на дому – 4671 (3,2%), приріст (кількість виборців станом на 20.00 мінус кількість виборців станом на 08.00) – 490.
• ТВО 207: проголосувало – 112022, явка – 63,40%, всього у списках станом на 20.00 – 176698, голосувало на дому – 8765 (4,9%), приріст (кількість виборців станом на 20.00 мінус кількість виборців станом на 08.00) – 654.

 

Як бачимо ситуація щодо голосування на дому та змінами в списках виборців не могла суттєво вплинути на результати голосування.

Довідка.
Громадянська мережа ОПОРА - незалежна, неурядова, позапартійна всеукраїнська організація, спрямована на активізацію громадян. З моменту заснування в 2005 році ОПОРА намагається служити інтересам суспільства шляхом впровадження громадських ініціатив у таких сферах, як житлово-комунальне господарство, освіта, вибори, громадський контроль.
Під час виборчої кампанії ОПОРА здійснювала систематичне громадське спостереження за цим політичним процесом. На території Чернівецької області під час другого туру виборів представники Громадянської мережі ОПОРА відслідковували перебіг дня голосування в усіх чотирьох ОВК та були присутні під час роботи на окремо взятих виборчих дільницях. На основі результатів волевиявлення, що були зафіксовані у протоколах дільничних комісій, було проведено швидкий статистичний підрахунок голосів. Більш детальну інформацію щодо всієї України можна дізнатися на сайті www.opora.org.ua, а інформація, що стосується нашого регіоні знаходиться на сайті Чернівецького Представництва ГМ ОПОРА - www.oporacv.org.

 

БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації