Ющенко захищатиме Стельмаха від депутатів у Конституційному Суді

Президент Віктор Ющенко має намір звернутися до Конституційного Суду з поданням про визнання неконституційною постанови Верховної Ради про скасування постанови про призначення Володимира Стельмаха головою Нацбанку. Про це заявив заступник глави секретаріату президента Ігор Пукшин, повідомляє прес-служба президента.

Він наголосив, що голова НБУ може бути звільнений з посади виключно у порядку, передбаченому Конституцією, тобто лише за поданням президента. "Президент звернеться до Конституційного Суду з поданням про визнання вказаної постанови Верховної Ради неконституційною, але не для того, щоб поновити повноваження Стельмаха, оскільки вони не припинені, а лише для того, щоб запобігти подібним квазікадровим рішенням парламентаріїв у майбутньому", - сказав Пукшин.

Говорячи про постанову Верховної Ради про відповідальність президента у фінансовій сфері, Пукшин наголосив, що воно є "ще більшою мірою абсурдним". "Адже покладення на президента відповідальності за стан справ в економіці держави, на фінансовому ринку, у соціальній сфері не відповідає Конституції України, оскільки визначає відповідальним президента України за сфери, що за Основним Законом України є прерогативою парламенту і уряду", - сказав він.

Нагадаємо, що сьогодні, 26 січня, Верховна Рада ухвалила постанову про відповідальність президента Ющенка за ситуацію у фінансовій сфері і, зокрема, за дії НБУ і його голови.

Згідно з постановою, у зв'язку з тим, що президент України двічі проігнорував вимоги Верховної Ради про звільнення Володимира Стельмаха з посади голови Нацбанку, парламент визнав, що Ющенко "своєю бездіяльністю в ситуації, яка склалася у фінансово-кредитній сфері узяв на себе особисту відповідальність за різке знецінення грошової одиниці України, численні спекуляції на валютному і іпотечному ринках, невиконання комерційними банками зобов'язань перед вкладниками, істотне зловживання в процесах рефінансування комерційних банків, повну відсутність контролю над діяльністю комбанків, що призвело до значного погіршення добробуту громадян України". Цю постанову підтримали 227 депутатів з 248, що взяли участь в голосуванні (4 члени фракції Партії регіонів, 154 - фракції БЮТ, 23 - НУ-НС, 27 - КПУ і 19 - Блоку Литвина).

Верховна Рада скасувала постанову про призначення Володимира Стельмаха на посаду голови Нацбанку від 16 грудня 2004 року. По суті, таке рішення ВР може нічого не змінити, оскільки, згідно з українським законодавству, право призначати і звільняти з посади главу НБУ має виключно президент України.

Раніше, 18 грудня 2008 року Тимошенко заявила, що "все, що зв’язано сьогодні з падінням курсу гривні, це спеціальні спекулятивні операції, які плануються на валютному ринку України, організовуються за підтримки НБУ і деяких банків України". Зокрема, вона звинуватила НБУ у непрозорому та корупційному рефінансуванні комерційних банків, серед яких банк "Надра", потенційним власником якого є відомий український бізнесмен, співвласник швейцарського газотрейдера RosUkrEnergo, Дмитро Фірташ.

15 січня Верховна Рада вже вдруге звернулася до президента України з вимогою невідкладно внести подання на звільнення глави Національного банку України і внести нову кандидатуру на цю посаду. Пізніше, 21 січня, уряд ухвалив заяву, в якій звертається до президента з вимогою негайної відставки Стельмаха. За словами Тимошенко, кожен подальший день роботи Нацбанку під керівництвом Стельмаха поглиблює кризу в країні.

У свою чергу заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов переклав відповідальність за падіння курсу гривні та за економічну кризу на уряд. Він додав, що "після наклепницьких заяв прем'єра", темпи відпливу банківських депозитів у січні прискорилися, тоді як в грудні вдалося суттєво уповільнити цей процес.

NEWSru.ua


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації