Румун ти чи молдованин? Спитай у Румунії, там тобі розкажуть…

ВЛАСНА ДУМКА /

Так склалося, що територія Північної Буковини в різні періоди своєї історії перебувала у складі багатьох держав: то 150 років ця територія була у складі Галицько-Волинського князівства, то 416 років Буковинський край існував як частина Молдавського князівства, то 143 роки під Австро-Угорською імперією, то 22 роки під владою Румунського королівства, 51 рік у складі СРСР. Вже 20 років Чернівецька область є частиною незалежної України. Прийнято вважати Буковину чи не найкращим прикладом толерантності для всієї Європи, що славиться ще й мальовничістю, колоритом, красою та багатством своїх земель.

 

Найчисельнішими серед етнічних меншин на Буковині є румуни (~12,5%) та молдовани (~7,5%). Але це число із наближенням до Всеукраїнського перепису населення у 2012 році може суттєво змінитися, бо так вигідно… Румунії.

 

Ні для кого не таємниця, що в сусідній країні слово «молдованин» викликає масу негативних емоцій, адже там звикли вважати, що молдовського етносу не існує, а керівництво держави разом із румунськими ЗМІ активно пропагує серед молдован ідею існування «єдиної румунської нації», нав’язує необхідність «возз’єднання старовинних румунських земель» шляхом поглинання Республіки Молдова Румунією. Але тут парадокс. Відомо, що такого поняття, як «Румунія», до 1859 року взагалі не існувало. Проте з 1359 по 1775 рр. (більше чотирьох століть (!)) існувало Молдавське князівство, що стало основою виникнення самоідентичності та самобутності молдовського народу та самої Молдови як державного утворення на карті Європи.

 

Виникає запитання: звідки росте коріння такої саморозрекламованої «єдиної румунської нації», якщо на той час Румунії взагалі не було? Але в Європі давно знають, як Румунія відкрито краде чужі звичаї та традиції, присвоюючи собі історичні подвиги відомих постатей Молдови. Ось, наприклад, Штефана Великого, відомого молдовського князя, румуни чомусь вважають своїм національним символом, який до Румунії у свій час мав відношення лише тоді, коли кілька разів палив Бухарест за зраду румунських воєвод. Недарма в навчальних закладах Румунії немає предмета «Історія Румунії», а є лише «Історія румунів». То яке право має Румунія посягати на суверенну державу з древньою історією, народ з багатою культурою та звичаями?

 

Логічно, що найпростіший спосіб присвоїти собі чужу історію – це трактувати її по-своєму, користуючись статусом європейської країни та спокушаючи своїм кращим матеріальним становищем називати древній молдовський народ іменем румунської нації. Бо відомо, що наші сусіди «старовинними румунськими землями» називають ледь не всі суміжні території, по яких проходили румуни. А під час Великої Вітчизняної війни вони дійшли аж до Уралу. Добре, що хоч румунський космонавт, якщо такий був, не ступав на Місяць…

 

Тож, повертаючись до історичних реалій, необхідно зауважити на праві молдовського народу берегти власну культурну спадщину та ігнорувати будь-які спроби підлаштування історії під інтереси чужинців з боку окремих діячів з Румунії та підгодованих ними горлопанів.

 

 
Такі проблеми існують ще в одному горячому куточку України - Криму, де вільно видаються російські паспорти. Окремі такі ситуація виникають і на Західній Україні в Закарпатті, де видаються угорські паспорти. Але про це мова буде йти в наступних статтях. З огляду на нашу безпеку, нам буковинцям, українцям потрібно бути уважними на процеси, відбуваються в нашій державі та в сусідніх з нами країнах.

 

 

Інформація в статті взята з перевірених джерел.


Радомир МИГАЛЮК,
для БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації