Володимир Шкварковський: «Головую у Чернівецькій облпрофраді з 1989 року… Мій оклад – 1700 грн. плюс надбавка за стаж роботи»

ГАРЯЧА ТЕМА /


Всім відомі події, які розгортаються навколо Чернівецької обласної ради профспілок та її “вічного” керівника пана Шкварковського щодо профспілкового майна та діяльності облпрофради в цілому. 16 червня 2011 року прокуратура Чернівецької області порушила за фактом зловживання своїм службовим становищем та службового підроблення посадовцями Чернівецької обласної ради профспілок, Виженської сільської ради та Вижницького районного бюро технічної інвентаризації кримінальну справу за ознаками складу злочинів, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України.. 6 липня 2011 року в Господарському суді області відбулося І слухання у справі. Ще 5 липня 2011 року мені вдалося зустрітися з Головою Чернівецької обласної ради профспілок Володимирем Шкварковським і взяти інтерв’ю. Але читачі можуть побачити його тільки зараз, оскільки я чекала обіцяних паном Шкварковським документів, котрих так і не дочекалася. Натомість додаю деякі цікаві матеріали (фотокопії) з Пленуму Чернівецької обласної ради профспілок, який відбувся 8 червня 2011 року.


- Володимире Антоновичу, з чого формуються доходи Чернівецької облпрофради?

- Доходи Чернівецької обласної ради профспілок на 99,99% складаються з відрахувань членських організацій в облпрофраді від членських профспілкових внесків членів профспілок.

- На що спрямовуються видатки Чернівецької облпрофради?

- Йдуть на утримання працівників - на зарплату штатних працівників обласної ради профспілок, на оплату комунальних послуг, на відрядження, частково на забезпечення транспортом – на життєво важливі напрямки роботи апарату обласної ради профспілок. Частково є і заохочувальні – там, скажемо, в разі ювілейних дат працівників облпрофради, членських організацій та і взагалі профспілкових активістів.

- Який штат Чернівецької облпрофради на даний час?

- Штат Чернівецької обласної ради профспілок на даний час складає 7,5 одиниць – це відповідальних працівників, ну а так сказать, ліфтери, прибиральниці, вахтери, технічний персонал – сюди не входить, вони утримуються додатково.

- Яка середня зарплата працівників Чернівецької облпрофради, у Вас як в голови зокрема? (хоча б за червень 2011 року)?

- Мій оклад – 1700 грн. + надбавка за стаж роботи, інші.

(Дзвінок В.Шкварковському по порушеній кримінальній справі проти Чернівецької облпрофради – авт.). Оце наші справи такі зараз. Нас звинувачують, що ми незаконно заволоділи майном пансіонату “Зелені Пагорби”. А ми доказуємо, що це все законно і ми не заволоділи, нам просто “Укрпрофоздоровниця”, яка була створена ФПУ на клопотання Голови виконкому Чернівецької області, Голови облпрофради Чернівецької області, було в 1995 році передано в користування пансіонат “Зелені Пагорби”. А в 2004 році на наші настирливі клопотання було передано рішенням загальних зборів АТ “Укрпрофоздоровниця” у власність майно пансіонату чи будинку відпочинку (ми його переоформили в пансіонат) - з тих пір пансіонат як працював, так і сьогодні працює. Там відпочиває 200 діток – це вже ІІ заїзд. Свого часу ми влаштували там бювет Моршинської мінеральної води, який і сьогодні діє.

Крім діток, там відпочивають наші ветерани війни і праці вже третій рік поспіль. А для того, щоб якось покращити умови відпочиваючих, було прийнято рішення ще в 1988 році ВЦРПС (Всесоюзна центральна рада профспілок – тоді ми входили до єдиного органу) будувати спальний корпус на 104 ліжкомісця. Оскільки ми перепрофілювали будинок відпочинку в пансіонат з лікування матері і дитини, прийшлося змінити проект на 84 ліжкомісця, тому що це вже були мама з дитиною, мама з двома дітьми, вже були передбачені кращі умови і т.д.

Але у зв’язку з розпадом Радянського Союзу на пансіонат, тобто на будинок відпочинку, на його спальний корпус припинилося фінансування ВЦРПС. Тоді ми почали шукати ну не спонсорів, а учасників спільної діяльності, укладали угоди. До 2004 року це називалося угода про спільну діяльність. Оскільки майно профспілки є єдине і неділиме, то ми не могли акціонувати цей спальний корпус, тому укладали такі угоди і люди йшли на це. Тим, хто приймав участь, хто вкладав гроші, по завершенні будівництва, як передбачалося в договорі, мало бути виділено в користування кількість ліжкомісць відповідно до вкладених коштів. Враховуючи те, що з 01.01.2004, коли вступив в дію Цивільний Кодекс, який не передбачав такого поняття як спільна діяльність, ми не могли приймати рішення щодо поділу цього майна. І от з тих пір практично спальний корпус заморозився і не будується.

Середня зарплата працівників облпрофради складає, по-моєму, 1685 грн. Ми ні від кого не приховуємо наших фінансових даних – зарплат і наших витрат.

Стояло питання, що 28 тисяч грн. йде на використання автотранспорту. А що таке 28 тисяч грн.? Практично враховуючи нестачу фінансових коштів, ми вже другий рік відмовилися від послуг водія і практично за кермом я як Голова обласної ради профспілок сам і їжджу. А 28 тисяч грн. на 12 місяців поділити – ви самі розумієте, що це 2 з лишнім тисячі в місяць. А при такій дорожнечі бензину це вистачає там десь ну на 200-300-350 км на місяць. А один раз поїхати в Сокиряни або Путилу – вважайте, весь місячний фонд бензину втрачається. По місту стараємося менше їздити, скажемо, на ці наради, комісії і т.д. і т.п. От вам і всі фінанси – ніхто не приховує це. Всі розуміють – ми громадська організація і нічого ні від кого абсолютно не приховуємо. Ну а якщо десь є непорозуміння окремих членів - мені прикро, шкода…

- Чому я знаю, яка зарплата у Януковича, Папієва, яка була у Федорука, а не знаю, яка зарплата у Шкварковського? Це що секретна, конфіденційна інформація? Про це треба говорити, тому що виникає питання: Чернівецька обласна рада профспілок – це ФПУ чи СБУ? Чому діяльність облпрофради завжди була закрита від громадськості?

- Ну не знаю, не знаю. Бачите, на БукІнфо з’являються якісь, значить, інформації. Мене дивує інше – що член обласної ради профспілок, член Президії обласної ради профспілок Лідія Миколаївна Анциперова, Ваша подруга там чи колега… Замість того, щоб прийти на засідання Президії 04.07.11. – а ми збиралися і хотіли сьогодні (05.07.11) направити навіть людей на пікетування Верховної Ради України. Але не прийняли такого рішення, тому що там позиція, там політичні сили, і сказали б що, мовляв, профспілки під кимось. Я ще раз кажу, що вчора годину йшла селекторна нарада ФПУ і все-таки дійшли згоди в тому, що ми пікетували Генеральну прокуратуру з приводу отих наїздів на майно профспілок, за що завтра (06.07.11) от ідемо розплачуватися до господарського суду.
Порушили кримінальну справу, де незаконно звинувачують обласну раду профспілок у підтасовці якихось документів і т.д. Нам це майно було передано з “Укрпрофоздоровниці”, ми відповідним чином звернулися до Виженської сільської ради. Після рішення сільської ради звернулися в бюро технічної інвентаризації – нам видали свідоцтво на право власності. Але чомусь не беруть до уваги рішення чи, вірніше, вимоги закону 1992 року “Про власність”, Цивільний Кодекс, рішення вищого арбітражного суду 1997 року, що це майно дійсно є профспілкове. А кажуть, незаконно заволоділа майном облпрофрада – це як ним можна заволодіти?

- А Ви обдзвонювали і запрошували членів Президії на вчорашнє засідання? Пані Анциперова знала про це засідання?

- Так. Всіх обдзвонювали. А от пані Анциперову… (телефонує секретарю й уточнює, чи дзвонили Л.М. Анциперовій). Пані Анциперова, значить, до речі, я не хочу наговорювати, бо Ви це можете викласти як мій тиск чи образу на Анциперову. Я просто Вам до відома скажу, що в минулий вівторок (29.07.11), коли була планерка губернатора, піднімаючи питання по заборгованості по зарплаті, Сеньків сказав, що є проблема з виплатою зарплати працівникам такої фірми “Арго”, що в Хотині знаходиться.

- А яке майно належить Чернівецькій обласній раді профспілок?

- На сьогоднішній день у нас є свідоцтво на право власності споруд і комплексу “Зелені Пагорби”, профспілкові курси на Проспекті Незалежності, 98, які використовуються дитячою лікарнею №2, і невеличка частка гаража, який знаходить на Єреванській,2.

- А скільки автомобілів у власності Чернівецької облпрофради?

- На сьогоднішній день у власності Чернівецької облпрофради автомобілів практично немає. Є 1 автомобіль, ой, як же його, не ДЕУ, а … (намагається пригадати, але не пригадує - авт.), який нам переданий ФПУ до 2017 року.

- Як співпрацюєте з політичними силами і чи має Чернівецька облпрофрада політичне забарвлення?

- Ні, абсолютно немає. Чернівецька обласна рада профспілок і я як її Голова не може бути членом якоїсь партії, виборного органу і т.д. Я думаю, що це цілком зрозуміло і цілком розумно.

- Ваша позиція щодо продажу спального корпусу пансіонату “Зелені Пагорби? Чи неможливо знайти інший вихід?

- Ну ми шукали. Моя позиція витікає з ситуації, яка склалася. Ми свого часу зверталися і до Чернівецької обласної ради, і до одного й другого Голови облдержадміністрації, щоб вкласти кошти, ми зверталися до наших підприємств, ми це питання виносили декілька раз на засідання Президії облпрофради. Я пропонував головам обласних комітетів рад профспілок, щоб вони по галузям переговорили, і якщо можна, щоб скооперувати кошти і таким чином добудувати спальний корпус, ввести його в експлуатацію. На жаль, жодна пропозиція не знайшла свого підтвердження, оскільки всі посилаються на те, що вільних коштів як таких немає. І враховуючи те, що окремі конструкції спального корпусу впродовж цих років (це ж скільки років будується!) вже в непридатному стані (дерев’яні конструкції почорніли, вікна побиті і вже десь конструкції струхлявіли там і т.д.), після довгих дебатів, обмірковувань, рішень і т.д. і т.п., члени Президії дійшли висновку винести це питання на Конференцію облпрофради. Тому що тільки Конференція згідно Статуту п.29.9 облпрофради має право розпоряджатися майном профспілок.

- На що ви плануєте витратити ці кошти?

- Значить, куди будуть направлені ці кошти – чи вони будуть направлені, якщо їх буде достатньо, скажемо, на покращення матеріальної бази пансіонату, бо спальний корпус – це тільки якась частка того, що є в пансіонаті. Пансіонат сьогодні працює на 200 дітей влітку і на 50 чоловік в зимовий період (це у 8-му корпусі, де розташована їдальня, там є можливість приймати 50 чоловік, що ми і використовуємо, скажемо, у період новорічно-різдвяних свят і т.д. і т.п.).

- А чи не передбачаєте Ви такий розвиток подій, що у зв’язку з тим, що буде продано спальний корпус, Ви можете втратити взагалі весь пансіонат?

- Чому, от чому у Вас виникає таке питання? От сьогодні корпус не працює, він не працює вже з 1998 року. Він будується, це незавершене будівництво. Якщо спальний корпус хтось і викупить і добудує його, то він же ж на території нашого пансіонату, де є їдальня, де є інші комунікації і самостійно там існувати він не може. Перепрофілювати пансіонат – ні в кого навіть і думки такої не було і не виникає. Чому виникає таке питання? От скажіть. Мене дивують крайні позиції тих, хто не розуміє чи не хочуть розуміти, чи шукають якийсь піар. До речі, ми навіть рішення прийняли на Пленумі, щоби провести виїзну Конференцію, запросити журналістів. Чому виникло питання раптом на Пленумі, що продається пансіонат і люди, які десь, мабуть, шукають піар, щоб відволікти людей від якихось інших проблем чи як…? Та хто коли казав, що продається пансіонат? Навіщо продавати, от в мене виникає питання? От і ви прийшли до мене і мене питаєте. А чому? Чи не..? А якщо завтра землетрус і все провалиться? Що тоді станеться?

 

- Все можливо...

 

(Сміється). Бачите, все можливо!


- Тобто Ви як Голова Чернівецької облпрофради можете гарантувати, що пансіонат “Зелені Пагорби” і надалі буде знаходитися у власності облпрофради, тому що цей пансіонат єдиний, який залишився у власності облпрофради (про що ви заявили на своїй прес-конференції 15 червня 2011 року)?

– Так, він єдиний і він буде знаходитися у власності Чернівецької облпрофради, і ніхто навіть в думках не мав наміру його там чи перепрофільовувати чи, не дай Боже, як ви кажете, продавати чи руйнувати!

- Ви говорили про те, що Ви зверталися до Чернівецької ОДА, про це було написано і в матеріалах Пленуму. Коли це було і чому, на Вашу думку Вам відмовили – тільки із-за відсутності коштів чи, можливо, ви недопрацювали?

- Ні справа в тому, як Вам сказати, що виділення…(пауза). Зараз… Як мені пояснювали юристи: що не передбачається спільна власність, бо власність обласної ради – це є власність територіальних громад міст, сіл, селищ області. Не передбачається спільна власність не тільки в цьому питанні, а взагалі така власність не передбачена законом, тому що власність на сьогоднішній день є державна, комунальна і приватна. Власність профспілок є приватна.
До речі, ми зверталися і з іншою пропозицією – давайте виділіть нам із загальної власності територіальних громад сіл і селищ області частку власності взамін нашої власності, - це профспілкові курси, які використовуються дитячою лікарнею №2. Нам пояснили чітко і ми це зрозуміли - не може бути спільної власності значить не може. Тому тут, на жаль, не може бути. А нам було запропоновано інший варіант – передайте безоплатно чи безкоштовно “Зелені Пагорби” у власність Головного управління освіти і науки. Ну я не Бог і не цар, я не можу сам таке рішення приймати. А Президія говорить: чому це ми повинні профспілкове майно передати виконавчій владі?


- А коли Ви зверталися до Чернівецької ОДА, Чернівецької обласної ради?

- Впродовж останніх 5-ти років.

- Ви Голова Чернівецької облпрофради з 1989 року. Скільки конференцій за цей час Ви провели? Чи звітує Чернівецька облпрофрада перед своїми членами про свою діяльність, зокрема про фінансово-господарську? Коли це відбувається і де це можна побачити?

- Ну як член профспілки, Ви можете ознайомитися, але якщо Ви член профспілки.

- А як же громадськість?

- А для громадськості – ми ж не відносимося до державних структур! 

Так, я Голова облпрофради з 1989 року. Конференції відбуваються згідно Статуту 1 раз в 5 років. Заслуховування звіту про роботу Чернівецької обласної ради профспілок здійснюється в основному на Конференції. А що стосується фінансових звітів, то в нас згідно Статуту і згідно закону передбачено, що контроль за фінансовим використанням коштів обласної ради профспілок здійснює ревізійна комісія, яка обирається членами профспілок на звітно-виборчих конференціях.
Крім того, бюджет облпрофради і всі використання цих коштів розглядаються щорічно на початку року на Пленумах обласної ради профспілок. І до речі, якщо Ви були, і на цьому Пленумі 8 червня 2011 року ми теж розглядали бюджет. Проблема у нас з коштами, тому що не виконують статутні вимоги наші членські організації, бо в Статуті написано, що на утримання та функціонування Чернівецької обласної ради профспілок необхідно відраховувати 3 копійки з 1 гривні зібраних членських профспілкових внесків. За минулий рік цей показник склав 1,65 %, за цей рік (півріччя) – 1,35%. Тому, Ви ж були на Пленумі і чули, чому 70% чи скільки там бюджету йде на виплату заробітної плати, податки і т.д. і т.п. Тому, якщо була б повністю виконана дохідна частина нашого бюджету, то фонд зарплати складав би 38,5%, ну хай 39% максимум. От така ситуація.


P.S. Під час інтерв’ю я додатково попросила:

1. Звіт про діяльність неприбуткових організацій за 2010 рік та І півріччя 2011 року в ДПІ та Статуправління

2. Копії звернень до Чернівецької ОДА та Чернівецької обласної ради.

Пан Шкварковський з легкістю пообіцяв надати ці документи, але попросив трохи часу, щоб їх зібрати. Коли пройшло 10 днів, 15 липня 2011 року о12-00 я зателефонувала пану Шкварковському і запитала, чи можу я підійти за даними документами, на що отримала шокуючу відповідь: “Я Вам їх не буду давати. Ви не чесний журналіст. До побачення!” і поставив слухавку.
Висновки робіть самі...



Галина ЄРЕМІЦА, вільна журналістка
Спеціально для БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації