Сьогодні виповнилося 150 років з дня перепоховання Тараса Шевченка

НАШ КОБЗАР /

22 травня виповнилося 150 років з дня перепоховання Тараса Шевченка. Він помер у Петербурзі, але, як і заповідав, спочив на Дніпрових кручах. Поета не стало 10 березня (26 лютого) 1861 року. На третій день він був похований на Смоленському цвинтарі. Віддати останню шану Великому Кобзарю прийшли Достоєвський, Лєсков, Салтиков-Щедрін, Тургенєв, Некрасов, представники української, польської, грецької громад Санкт-Петербурга.
Ще в день смерті Тараса Шевченка його друзі - художник Григорій Честахівський, брати-літератори Михайло та Олександр Лазаревські - вирішили виконати волю поета і поховати його в Україні, адже передсмертними словами 47-річного Шевченка були: "До Канева...".

Невдовзі українська громада міста домоглася дозволу царської влади на перепоховання поета. Супроводжували труну Кобзаря Олександр Лазаревський і Григорій Честахівський. 27 квітня вони прибули до Москви, де труну поета встановили в Тихонівській церкві. Прощатися з Кобзарем прийшли не лише українці, а й росіяни. В Україну труну везли кіньми. 18 травня домовину з прахом Шевченка було доправлено до Києва.

На київському ланцюговому мосту труну Шевченка до самої церкви Різдва Христового на Подолі несли студенти Київського університету. Труна перебувала в церкві до 20 травня, а вранці на руках її понесли до пароплава "Кременчуг", який узяв курс на Канів.

Прощання з поетом відбувалося в Успенському соборі в Каневі. Настоятель Канівського Успенського собору Гнат Мацкевич виголосив пророчу промову: "Благовій, Малоросіє, перед містом Каневом: у нас поховано Тараса Шевченка!"

До місця поховання - Чернечої гори - труну знову понесли на руках. 22 травня після богослужіння прах Шевченка було поховано на Чернечій горі біля Канева - в місці, яке відповідало його "Заповіту". Незабаром могила Шевченка перетворилася на місце паломництва українців, а Чернеча гора отримала назву Тарасової.

Щороку у травневі дні біля могили поета в Каневі проходять богослужіння, сюди звідусіль їдуть люди вклонитися Кобзареві.

У неділю в Каневі також заплановано офіційні візити предстаників державної та місцевої влади, різних громадських організацій та просто небайдужих громадян. Крім того, програмою по вшануванню пам'яті Великого Кобзаря передбачені перформенси, відкрита лекція Оксани Забужко та акустичний концерт біля підніжжя Чернечої гори.

***

Як повідомляє прес-служба Чернівецької ОДА, до 150 перепоховання Кобзаря видавничий дім "Букрек" підготував до випуску в світ кілька видань. Зокрема, "Кобзар" Тараса Шевченка румунською мовою відомого поета і перекладача Іона Козмея із Сучави (Румунія). Як стверджують фахівці по обидва боки кордону – це один з найкращих перекладів румунською українського генія. Книга надходить до читача з ініціативи Генерального консульства України в Сучаві при фінансовій підтримці Чернівецької облдержадміністрації.

Приурочена Шевченківським дням і збірка творів переможців Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості "Час благовісту", видана на замовлення Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. Конкурсу минає десять років і традиційно книгу, куди ввійшли поезія, проза, публіцистика юних талантів, вручають авторам у Каневі 22 травня. Так буде і цього року. Тільки вперше в рамках конкурсу видано дайджест кращих науково-дослідницьких робіт школярів "Шляхами української державності". Учнівські твори, які увійшли у це видання, ще раз засвідчують, що юнь України – талановита, патріотична, зріла і готова брати відповідальність за майбутнє своєї держави.

Ще одне видання "букреківської Шевченкіани" - книга Олександра Кониського "Подорож у рідні села Шевченка", яку впорядкувала відомий український літературознавець Оксана Івасюк. Цей твір, опублікований у часописі "Зорі" у 1893 році, приходить до сучасного читача вперше - з кінця 20-х років творчість українського письменника, автора "Молитви за Україну", лексикографа, одного із фундаторів Наукового товариства ім. Шевченка була під забороною. За словами директора видавничого дому "Букрек" Дарини Туз-Максимець, це своєрідна "літературна проща до Тараса", і таким чином колектив видавництва, Буковина загалом вшановують пам’ять світового генія Слова.

БукІнфо (с)

Джерело: ТСН

Фото УНІАН


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації