«Ліків проти COVID-19 не існує». Лікар розвінчує міфи про лікування коронавірусу та українські препарати

АКТУАЛЬНО! /


Андрій Сем’янків, власник сторінки MED_GOblin, лікар-анестезіолог, кандидат медичних наук в інтерв'ю Радіо НВ розказав про лікування COVID-19 і міфи щодо вітчизняних препаратів від коронавірусу.


— На чому базуються припущення українських чиновників від медицини, що в Україні навчилися лікувати COVID-19?

— Я не знаю, як сприймають реальність наші чиновники. Боротьба з коронавірусом в усьому світі перетворилася на одну з політичних маніпуляцій. І у нас тим більше з огляду на те, що скоро будуть вибори. Але ліків проти коронавірусу поки що ніхто не знайшов.

— Чому тоді розказують, що є якісь ліки та ще й українського виробництва, і гордо носяться з назвою Протефлазід?

— Якщо відмотати історію трохи назад, то ті самі ліки — Протефлазід — уже намагалися використовувати, а швидше позиціонувати, для лікування дуже багатьох хвороб. Від вірусних гепатитів, СНІДу і до звичайного нежитю. Тепер уже прийшла черга коронавірусу. Очевидно, що ми «вилікуємо» і його.

— А що в реальності?

— Є певна процедура. Ми зараз живемо у світі, де всі якісь наукові медичні твердження мають бути обґрунтовані дослідженнями, які включають не тільки переливання з пробірки у пробірку, а й застосування на людях. Тобто один з етапів клінічних досліджень — це використання на пацієнтах, які мають певну хворобу, наприклад, коронавірус.

Якби ми хотіли сказати, що винайшли якийсь препарат, ми повинні були б зробити дослідження: взяти пацієнтів із коронавірусом, поділити їх навпіл випадковим чином, і одній групі давати Протефлазід, а іншій групі не давати. І от якби ми побачили в групі з Протефлазідом будь-який позитивний ефект, це обробили статистично і все одно б отримали такий результат, тоді ми могли б стверджувати, що якась користь від цього є. Поки що такого не відбулося.

— Не відбулося тому, що не підтверджено ефективність?

— Не відбулося, тому що цих досліджень ніхто не проводив. Усі дані в нас є за заявою виробника. Давайте ми повіримо людині, яка робить якесь твердження. Тож за твердженнями виробника отримана певна ефективність у пробірках, тобто на культурах клітин у лабораторних умовах.

Але проблема в тому, що дуже багато ліків в історії людства і в XX, і в XXI столітті мають якусь активність, поки їх досліджують у лабораторії. А коли їх починають використовувати для живих людей, ця ефективність кудись зникає. Поки що цих досліджень на людях узагалі не було або вони такі засекречені, що навіть виробник про них не каже.

— Я так розумію, що така ж історія стосується й препарату українського виробництва Біовен. У Міністерстві охорони здоров’я говорять, що внесуть цей препарат до національного протоколу лікування COVID-19 і профінансують його закупівлю.

— З Біовеном трохи інша історія. Тому що у випадку з Протефлазідом узагалі велике питання, чи можна це назвати лікарським препаратом, тому що це просто спиртова настоянка з трав.

Якщо ми говоримо про Біовен, то це дійсно лікарський препарат. Це антитіла до дуже багатьох хвороб, які беруть у людей: беруть кров, з цієї крові добувають плазму, в якій розчинені антитіла. Якщо ми говоримо про конкретне лікування від коронавірусу, то очевидно, що треба брати людей, які видужали від коронавірусу й у яких є антитіла у крові.

У Біовені немає специфічних антитіл від коронавірусу, там є антитіла від усіляких хвороб, якими хворів донор, який надавав цю плазму. І Біовен дійсно застосовують, але для пацієнтів, які вже знаходяться у відділенні інтенсивної терапії з коронавірусом. І начебто деяким людям допомагає.

Але треба розуміти, що коли пацієнт знаходиться в реанімації, навіть із коронавірусною інфекцією, то коронавірус — це не єдина і дуже часто не найбільша проблема. Туди ще можуть приєднуватися якісь інші інфекції, і саме від цього Біовен і допомагає. Тому що коли людина не може дихати, у неї до коронавірусу доєднується якась патогенна флора, яка викликає пневмонію.

Людям із тяжкою коронавірусною інфекцією дають антибіотики. Це не значить, що антибіотики лікують коронавірус. Вони вирішують якісь інші поточні проблеми, які є у цього конкретного пацієнта. Тому Біовен, можливо, може бути корисний деяким пацієнтам із дуже тяжким перебігом. Але це не значить, що Біовен є ліками проти коронавірусу.

— Поговоримо про міфи щодо лікування коронавірусу. Які з них є найбільш небезпечними, і що ми повинні знати й розуміти?

— На сьогодні найбільш небезпечні міфи про «ліки» від коронавірусу, які зараз масово продаються на сайтах. Після анонсування російської вакцини від коронавірусу почало з’являтися дуже багато повідомлень у соцмережах, коли люди замовляють із Росії якісь препарати, які начебто лікують коронавірус. Єдине, як уберегтися — це людям запам’ятати, що від коронавірусу ліків сьогодні немає.

— Це люди, які просто підживлюють шахраїв?

— Абсолютно вірно. Треба розуміти, що гроші — це дуже обмежений ресурс у більшості наших громадян. Тому якщо витратити сьогодні кілька тисяч або десятків тисяч на псевдоліки, завтра можна захворіти коронавірусом або ще чимось. Коронавірус не скасовував жодну із тих медичних проблем, які існували до цього. І завтра грошей на лікування чогось серйозного може не виявитися. Тому я б до цього дуже обережно ставився.

— А як зараз лікують в українських лікарнях від COVID-19?

— Люди з коронавірусом діляться на дві категорії. Ті, які можуть сидіти вдома. Тому що температура — це погано, неприємно, але якщо більше людину нічого не турбує, вона може спокійно відлежатися, попити чай з малиною, мед, молоко, одужати і забути про це все.

А якщо людина потрапляє, наприклад, із тяжкою пневмонією до лікарні, то до неї вже застосовуються інші методи. Якщо людина не дихає, їй потрібно обслуговування в умовах стаціонару, спеціально навченим персоналом і з різноманітною апаратурою. І в неї з’являються ще якісь додаткові супутні проблеми.

Ми пам’ятаємо, що найтяжче хворіють на коронавірус пацієнти, які мають хронічні захворювання. Відповідно, всі ці хронічні захворювання, як правило, починають загострюватися, і вони теж потребують лікування. Від цього в українських лікарнях і допомагають.

— Як ви оцінюєте саме медичну систему в Україні, чи здатна вона допомогти?

— Медична система в Україні перед початком пандемії знаходилася в дуже вразливому стані. У нас вже котрий рік триває реформа. І саме цим з однієї сторони можна пояснити те, що є якісь недоліки.

Але про надання допомоги пацієнтам з коронавірусом я не можу сказати, тому що це дуже залежить від облдержадміністрацій певних регіонів або від того, як очільники окремих лікарень організовують роботу у своїх установах.

Є дуже багато логістичних проблем. Але мені здається, що найбільша проблема у нас із комунікацією. Те, що в деяких людей не діагностують пневмонію, коли вона в них є. У нас є дуже великі проблеми з медичними кадрами. Ви повинні розуміти, що нових людей ми не знайдемо. Тому доведеться з цим якось жити далі.

— Яка послідовність дій, якщо в тебе підтвердили коронавірус?

— Якщо у вас підтвердили коронавірус, це значить, що ви вже знаходитесь на якомусь етапі надання медичної допомоги. Тобто якщо у людини виникають симптоми, які схожі на те, як описують коронавірус, вона повинна сконтактувати зі своїм сімейним лікарем в робочий час, якщо немає нічого критичного.

Він далі запустить ту процедуру, щоб у людини взяли тест на коронавірус. Якщо цей тест позитивний, а людина не потребує госпіталізації, вона спокійно собі сидить вдома той період часу, який їй вкажуть для самоізоляції. Після того їй зроблять знову тест, підтвердять, що нічого немає, і все.

Якщо людина себе почуває дуже-дуже зле, є в неї коронавірус чи немає, вона повинна телефонувати у швидку допомогу, 103, і тоді її відвезуть у лікарню. Якщо в неї є проблеми з диханням, якщо в неї проблеми зі свідомістю, тиск змінюється, їй дуже зле, треба телефонувати в 103. Тобто насправді людям як користувачам системи охорони здоров’я, не дуже й потрібно знати, як це все функціоную всередині, їм потрібно знати, до кого звертатися.

— Як би ви описали найлогічнішу для пацієнта поведінку і спосіб мислення? Як треба думати, щоб лишитись живим?

— Я думаю, що пацієнту треба пам’ятати, що в нього є коронавірусна інфекція. Обмежити контакти максимально, наскільки це можливо. Максимум своїх питань, і медичних в тому числі вирішувати телефоном, не ходити в поліклініки, не ходити до друзів за порадами, не ходити в приватну лабораторію, щоб зробити аналіз на COVID-19. Вирішувати все це телефоном для того, щоб обмежити кількість інфікованих.

— У дітей, наприклад, вимагають довідку на фізкультуру. А для цього треба йти до поліклініки. Як на це реагувати?

— Якщо є певний перелік довідок, які необхідні для того, щоб навчатися в школі, то доведеться їх брати. Певна бюрократія в нашому житті все одно присутня. І все одно доведеться вийти на вулицю і щось зробити.

Але якщо мама або батько хворіє, то, я думаю, що про це можна сповістити адміністрацію школи і сказати, що в такому стані я не можу вести дитину в поліклініку для того, щоб взяти довідку. При цьому треба пам’ятати, що якраз діти можуть менше всього боятися наслідків коронавірусу. Ця пандемія дітям майже не загрожує нічим серйозним 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації