Коронавірус — п’ять головних загадок, з якими поки не справляється наука

ЩО МАЄМО НА СЬОГОДНІ? /


Експерти назвали п’ять головних загадок, пов’язаних з COVID-19, над якими досі б’ється світова наука. 


Минуло вже більше пів року з моменту глобального карантину. І хоча люди втомилися від масок і різних обмежень, очевидно, що небезпека ще не минула.

Досить подивитися на щоденне зростання кількості хворих в Україні.

Отже, Covid-19 нікуди не дінеться найближчим часом. А головні питання, які хвилюють більшість людей, досі залишаються без відповіді.

Найбільші світові експерти, опитані виданням ABC News, назвали п’ять головних питань щодо нового коронавірусу, які ставлять науку в глухий кут.

Коли з’явиться вакцина від коронавірусу (і чи з’явиться взагалі)?

Найважливіше запитання 2020 року. Від відповіді на нього багато в чому залежить, як ми — людство — проведемо найближчі кілька років свого життя.

Якщо вакцини в доступному для огляду майбутньому не буде, то маски, 1,5 м соціальної дистанції і локдаун з неминучою віддаленою роботою — залишаться з нами надовго.

Завдання вакцини — створити груповий імунітет для людства, що дозволить запобігти поширенню вірусу, а точніше, зробить сам факт поширення не особливо важливим. Адже, якщо у нас буде ефективна вакцина, вірус не буде впливати на велику частину населення.

У цей момент у світі розробляється близько 170 вакцин від Sars-Cov-2.

Це — дуже значна кількість, проте більш-менш відчутного прогресу досягли розробники лише шести вакцин від коронавірусу. Саме вони зараз перебувають на третій — найважливішій — стадії клінічних випробувань. Третя стадія означає, що вакцину тестують на тисячах реальних пацієнтів.

Як правило, на розроблення вакцин йдуть довгі роки, однак, з огляду на масштаби нинішньої пандемії коронавірусу, у людства немає стільки часу.

Звідси — фантастичні темпи, з якими йде розроблення. Згідно з деякими (нехай і досить оптимістичними оцінками) вакцина може бути готова вже до початку 2021 року.

Йдеться про одну з шести вакцин, що проходять клінічні випробування.

Правда, слід розуміти, що навіть якщо самі випробування пройдуть успішно, і медики заявлять про готовність вакцини до масового застосування, потрібен ще якийсь час, щоб налагодити її виробництво в промислових масштабах.

«У мене є впевненість, що одна або кілька вакцин можуть бути готові до кінця року, — розповіла в інтерв'ю ABC News Анна Дурбін, професор медичної школи Джона Гопкінса. — Однак, немає впевненості, що на початку 2021 року досить готової вакцини, щоб захистити все населення, яке перебуває в групі ризику».

Чи правда, що діти насправді так само схильні до зараження як дорослі?

За час пандемії наше розуміння того, наскільки Sars-Cov-2 небезпечний для дітей, пішло досить далеко від початкового.

З одного боку, багато експертів продовжують стверджувати, що діти заражаються рідше, ніж дорослі, а сама хвороба найчастіше переноситься ними набагато легше.

З іншого боку, є дані про те, що діти є дуже ефективними (а отже, небезпечними) переносниками коронавірусу. Власне, деякі вчені стверджують, що вірус поширюється дітьми у більших масштабах, ніж дорослими.

Незважаючи на спокусу вважати поширення COVID-19 серед дітей в основному проблемою дорослих, це не зовсім так.

Згідно з деякими дослідженнями, у частини дітей і підлітків виникає надмірна реакція на коронавірус — так званий мультисистемний запальний синдром. В такому випадку організм докладає занадто потужні зусилля, щоб придушити захворювання, і в деяких випадках це призводить до хвороб серця.

Згідно з даними Центру з контролю захворюваності США, причини виникнення мультисистемного запального синдрому у багатьох дітей поки не ясні. Його наслідки можуть бути дуже серйозними, хоча в багатьох випадках вони порівняно легко долаються медикаментозним лікуванням.

Чому деякі люди важко переносять COVID-19 , а інші — непомітно?

Згідно з багатьма дослідженнями до 80% випадків захворювань проходять безсимптомно.

Як правило, факторами ризику для серйозних загострень є вік, ожиріння і ряд серйозних захворювань.

Є й дослідження, згідно з якими деякі етнічні групи також потрапляють в зону підвищеного ризику, наприклад, люди з темним кольором шкіри, латиноамериканці тощо.

«Це — дуже таємничий вірус, — констатує Ашиш Джа, директор Інституту глобального здоров’я при Гарвардському університеті. — Його здатність цілеспрямовано бити по певних групах людей і щадити інших, дуже ускладнює діагностику і лікування».

Чи можуть люди повторно заражатися коронавірусом?

До недавнього часу вважалося, що ні. І це породжувало надію на те, що дозволивши більшій частині населення перехворіти на коронавірус, ми фактично припинимо пандемію.

У деяких країнах світу, наприклад, Швеції на цьому міркуванні було засновано перше рішення не вводити глобальний карантин.

Однак, з часом з’ясувалося, що повторні зараження можливі. Деякі такі випадки вже документально підтверджені. Наприклад, нещодавнє повторне зараження Sars-Cov-2 жителя Гонконгу.

На думку вчених, на ймовірність повторного захворювання впливають два основних фактори — тривалість роботи в організмі антитіл, які формують імунітет, а також мутації вірусу.

Ми досі не знаємо, скільки триває імунітет до коронавірусу.

А різновидів коронавірусу з різними мутаціями вже знайдені десятки. Поки більшість з них не мають один від одного критичних відмінностей, але не факт, що так буде завжди.

Теоретично, можлива поява версії вірусу, проти зараження яким імунітет від попередньої версії буде безсилим.

Коронавірус коли-небудь зникне?

На жаль, найімовірніше, ні.

Пандемія, яка характеризується швидким і неконтрольованим поширенням вірусу, найімовірніше, закінчиться. Однак поширення Sars-Cov-2, швидше за все, ні. Далі почнеться ендемічне поширення вірусу. Цей термін передбачає менші масштаби.

Однак, багато експертів пророкують, що перед цією стадією нас чекає другий сплеск пандемії в кінці цього року.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації