Шість мерів, серед яких міський голова Чернівців Каспрук, презентували в Києві нову партію "Пропозиція" (ВІДЕО)

ГАРЯЧА ПРОПОЗИЦІЯ / 

Керівники українських міст презентували в Києві нову політсилу, назвавши її Пропозиція, і заявивши, що це — не «партія мерів».


19 червня в просторі Creative State, розташованому в столичному бізнес-центрі Гуллівер, пройшла презентація нової партії Пропозиція, до якої увійшли мери 6 українських міст: Дніпра, Миколаєва, Житомира, Чернівців, Каховки та Кропивницького.

Піднімаючись у ліфті на 29-й поверх у так званий «креативний штаб», НВ запитав у політтехнолога Сергія Гайдая, який також прибув на презентацію: «Ви допомагаєте цієї партії?» — «Ми спілкуємося, я вважаю, це цікавий проект», - пише НВ.

У просторому приміщенні, в якому проходила прес-конференція, встановили величезний партійний банер, а перед ним, на підлозі, наклеїли кружечки для спікерів з написами «дотримуйся дистанції».

Об 11.40 у приміщенні вже зібралися майже всі головні хедлайнери заходу — п’ятірка мерів. Був відсутній лише їхній миколаївський колега Олександр Сєнкевич, який застряг у заторі. «Буде якийсь сюрприз?» — запитав НВ у мера Дніпра Бориса Філатова. «Так ось же! Це мер Кропивницького [Андрій Райкович] і мер Каховки [Андрій Дяченко]», — відповів той. Раніше ЗМІ писали, що до Пропозиції приєдналися лише градоначальники Дніпра, Чернівців, Миколаєва та Житомира.

О 12.00 мери вже готові були почати прес-конференцію, але зачекали ще 5 хвилин, поки не з’явився Сєнкевич. Презентація розпочалася з несподіваної заяви, що новий політпроект — це не партія мерів, а об'єднання професіоналів, до якого можуть приєднатися всі. Але проблеми місцевого самоврядування — це все-таки та сполучна ланка, яка об'єднує нову партію, підкреслили мери. «Кому, як не нам, знати, як краще прокласти трубу», — заявив з цього приводу Сєнкевич.

Не опозиція

Офіційна версія історії створення нової партії звучить так. Кілька місяців тому під час zoom-конференції членів Асоціації міст України, під час якої мери обговорювали життя в умовах коронавірусу і карантину, один із представників Асоціації з райцентру в Житомирській області заявив: «Так скільки можна. Давайте створювати партію». Після цього, нібито, і почалося обговорення нового політпроекту. Мер Києва Віталій Кличко також брав участь у тій zoom-конференції. Але після того, як почалося обговорення партбудівництва, він вийшов з конференції.

«Кличко — наш партнер. Але він піде на вибори зі своїм політичним проектом», — пояснив 19 червня мер Житомира Сергій Сухомлин. Так само вчинять керівник Одеси Геннадій Труханов і харківський колега Геннадій Кернес, — вони теж підуть на вибори окремо. «У нас є корпоративна етика. Ми не обговорюємо колег, навіть тих, хто „замаркерований“ медіа, як люди з якимось не таким минулим», — заявив щодо двох останніх персонажів Філатов.


Фото: Крістіна Бердинських/НВ

Шістка мерів на презентації своєї політсили дуже обережно критикувала центральну владу, не називаючи конкретних прізвищ. «Міські голови ніколи не будуть в опозиції до державної влади», — наголосив мер Кропивницького Андрій Райкович. А його колега з Чернівців Олексій Каспрук заявив, що градоначальникам щодня доводиться пояснювати людям, чому провалюються ті чи інші реформи, до яких міська влада не має жодного стосунку. До речі, головний опонент Каспрука в Чернівцях — це секретар місцевої міськради Василь Продан, чоловік Оксани Продан, близької соратниці Кличко.

А мер Каховки Андрій Дяченко висловлював невдоволення тим, що зараз навколо їхньої партії з’являється безліч маніпуляцій, — мовляв, політичне об'єднання мерів може посилити сепаратистські настрої окремих регіонів. «Херсонська область межує з Кримом. У 2014-му саме місцеве самоврядування разом з бізнесом стало на захист єдиної України», — заочно відповів на всі ці «нападки» Дяченко.

Філатов невпинно підкреслював, що їхня партія — це не опозиція, а «пропозиція». «Сильне місцеве самоврядування може стати рятувальним кругом для центральної влади», — заявив він.

Але коли просто під час прес-конференції в залі оголосили, що зараз силовики проводять обшуки на комунальних підприємствах Дніпровської міськради, Філатов одразу став жорсткішим у словах. «Це якийсь «привіт» мені за те, що я тут стою на прес-конференції. Я постійно отримую ці «привіти», — сказав він. За версією дніпровського мера, скоро в країні не залишиться жодного градоначальника, проти якого не було б відкрито кримінального провадження.

Цікаво, що найвідоміший опонент президента Зеленського з-поміж мерів — керівник Черкас Анатолій Бондаренко, поки до нової партії не приєднався.



Ремонт ліфта

Свій перший партз'їзд Пропозиція проведе на початку липня. На нього, як пояснили учасники нинішньої презентації, запросять багатьох мерів, навіть тих, хто не вступить у партію, але поділяє її принципи. Це стосується, наприклад, деяких градоначальників-представників партії Свобода, що не проти були б приєднатися до нового проекту, але їх пов’язує партійна історія.

Найближчі політичні цілі Пропозиції — участь в осінніх місцевих виборах.

Шістка мерів старанно переконувала журналістів, що проблем з фінансуванням у них не буде: мовляв, усі пройшли вже не одну виборчу кампанію і навчилися збирати під такі цілі ресурси.

«Чи не виходили самі на вас олігархи? Наприклад, Ігор Коломойський?» — поцікавилася одна з журналісток. «У мене немає телефону жодного з олігархів. Сплю спокійно», — відповів мер Житомира Сухомлин. «Я не беру слухавку з незнайомих номерів», — додав Сєнкевич з Миколаєва. «Коломойський мені точно не дзвонив», — відрізав Філатов.

За інформацією НВ, центральний виборчий штаб Пропозиції може очолити Геннадій Корбан, близький соратник Філатова і вже колишній соратник Коломойського. У цієї людини є досвід партбудівництва — з Укропом.

Під час презентації згадували й інший партійний проект — партію Наш край, яка також декларувала розвиток місцевого самоврядування. «Чим ми відрізняємося від Нашого краю? Та всім!» — заявив мер Дніпра. «Наш край будувався з Адміністрації президента [Петра Порошенка]. А ми — не політичний проект», — пояснював він.

Мери в унісон говорили, що вони готові прийняти до лав партії лідерів громадської думки та інших професіоналів.

А коли із залу їм дорікнули, що схожим чином починала і партія Слуга народу, запустивши при відборі кандидатів систему Ліфт, до якої пізніше виникло безліч претензій і питань. «Повірте, мери міст з ліфтами вміють працювати. Ми їх відремонтуємо», — пожартував мер Чернівців Каспрук.
 


Напівперспектива

Оцінюючи перспективи нової політсили, експерти звертають увагу одразу на кілька проблем. За словами політолога Володимира Фесенка, Пропозицію вже сприймають як партію мерів, — і їй цього позиціонування позбутися не вдасться. «А сьогодні мери кажуть, що вони не партія мерів. Це когнітивний дисонанс», — вважає експерт.

Бажання Пропозиції піти від бренду «партії мерів», на його думку, пов’язане з тим, що градоначальникам, які її створили, хотілося б не заганяти себе в якусь вузьку нішу, а бути більш універсальною силою, — але цього, мовляв, може не зрозуміти виборець.

А політолог Микола Давидюк вважає, що партія місцевих еліт могла б стати відповіддю на популістську риторику інших учасників місцевих виборів. «Мовляв, ми міцні господарники і знаємо, що і як робити», — розповідає він. Але тоді виникає проблема: як стати загальнонаціональним проектом і політично не тільки пережити місцеві вибори, а й дотягнути до парламентських.
 

Фесенко також зазначає, що оскільки мер Львова Андрій Садовий, Кернес, Труханов і Кличко не приєдналися до проекту, у Пропозиціі є перспективи лише в кількох регіонах.

 

Крістіна БЕРДИНСЬКИХ, Новое Время


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації