Микола Орендович: «Брусниця – не перша і не єдина у майнових махінаціях Чернівецької обласної ради та окремих ОТГ»

ВІДЛУННЯ ОБЛАСНИХ МАХІНАЦІЙ /


За прикладом «Брусниці» інші санаторії області також опинилися у черзі потрапити в гучні інвестиційні скандали, переконаний Микола Орендович, котрий був кандидатом в народні депутати на минулорічних виборах по 202 виборчому округу (Кіцманський, Сторожинецький, Вижницький і Путильський райони).

 

Під час виборчої кампанії він якраз закликав місцеві ради терміново упорядкувати в рамках закону юридичні питання з нерухомим майном комунальних закладів, зокрема лікувального, оздоровчого профілю. Бо завжди знайдуться охочі нагріти руки і приватні кишені на інвестиційно привабливих об’єктах, які повинні служити інтересам територіальних громад, а не хапугам і хабарникам.

Про фінансові ризики та юридичні пастки для інвесторів, а також про місцеві особливості фінансування проектів з Державного фонду регіонального розвитку, – у розмові з Миколою ОРЕНДОВИЧЕМ.


- Миколо Вікторовичу, основний урок «Брусниці» для потенційних інвесторів – не оплачувати «ліві» послуги депутатів місцевих рад та їхніх керівників для ухвалення потрібних рішень. Іншими словами, не вестися на хабар. Чи є ще якісь аспекти, на які варто звернути увагу?

- Хабар за «Брусницю», погодьтеся, – це шикарна юридична драма. Судіть самі. Юристи обласної ради реалізують через керівника ради та депутатів незаконну схему відчуження комунального майна бальнеологічного санаторію. Юристи інвестора преспокійно, без жодних застережень підставляють свого патрона під кримінал. В результаті – за справу беруться юристи антикорупційного бюро та антикорупційної прокуратури разом зі своїми колегами з антикорупційного суду та з купою високооплачуваних адвокатів. При цьому усі юристи – у виграші. Навіть ті, що цілком могли і навіть були зобов’язані не допустити порушення законів, а отже і виникнення цієї історії.

Історія ж з хабарем за санаторій на Кіцманщині почалася не з моменту вимагання неправомірної вигоди за передачу його в оренду, а з моменту незаконної реєстрації у вересні 2013 року санаторної земельної ділянки у 8 гектарів за Чернівецькою обласною радою у вигляді спільної власності територіальних громад. Це і дало можливість депутатському корпусу облради нинішнього 7-го скликання та її виконавчому апарату здійснювати усілякі махінації з комунальною землею.

Брусниця в земельних аферах нашої обласної ради – не перша і не єдина. Судові позови Чернівецької міськради до обласної ради, у тому числі і виграні міськрадою суди, якраз мають на меті поновити державну реєстрацію земельних ділянок за її законними власниками – територіальними громадами в особі їхніх місцевих рад.

Думаю, незаконна реєстрація землі якраз і мала на меті в короткочасній перспективі нажитися землевласнику-самозванцю на цінному майні.

- Можна подумати, що місцеві ради – Чернівецька міська чи Брусницька сільська – не могли б провести таку саму аферу з відчуженням за хабар належної їм землі.


- Могли б. Але, на відміну від обласної ради чи районних рад, вони мають законне право володіти і розпоряджатися свою землею і без будь-якого хабара – продавати її чи передавати в оренду, у тому числі за договорами сервітуту під приватну забудову. Яка буде при цьому ціна питання для інвесторів, орендарів, наскільки це буде вигідно територіальній громаді – вже інша історія.

- Сьогодні ліквідовані усі санаторні заклади області. Кому дістанеться багатомільйонне нерухоме майно, зокрема величезні земельні ділянки, закріплені за ними на правах постійного користування?

- Під час виборчої кампанії у 2019 році, у якій я брав участь як кандидат в народні депутати, на зустрічах із виборцями у рідному Сторожинецькому районі звертав увагу на проблеми Красноїльського протитуберкульозного санаторію. Навіщо і кому потрібно було реєструвати у листопаді 2014 року його 16 гектарів у самому центрі Красноїльська на Чернівецьку обласну раду, і чи не стане це підставою для протизаконних оборудок з цією землею? Брусниця якраз дала сумні відповіді на ці питання. Таких Брусниць у нас в області чимало.

- Чому мовчать територіальні громади, у яких поцупили земельні ділянки хитрі ділки? Лише Чернівці змагаються в судах за своє законне право володіти комунальними землями.

- Все залежить від позиції голови місцевої громади. Хтось направду не знає законодавства, а хтось мовчить, бо переслідує свої меркантильні, політичні інтереси.

Показовою відповіддю на поставлене питання є ще одна цікава майнова історія у Сторожинецькому районі. Йдеться про комунальний обласний позашкільний оздоровчий заклад «Перлина гір» у Банилові-Підгірному, за яким у постійне користування здавна було закріплено дві земельні ділянки загальною площею у 2 гектари в мальовничому куточку Підгір’я з лісом і цілющими джерелами.

У 2004 році будівлі цього закладу стали спільною власністю територіальних громад області, переданою в управління, а не у власність, Чернівецькій обласній раді. На цій підставі нинішні керівники облради вирішили, що земля також їхня. Обласні депутати у липні 2016 року ухвалюють рішення про приєднання «Перлини гір» до Чернівецького обласного центру туризму та екскурсій і передають цьому центру право користування комунальною земельною ділянкою Банилова-Підгірного з реєстрацією права власності за Чернівецькою обласною радою. Позашкільний оздоровчий заклад зникає, а на його місці з’являється однойменна туристична база, будівлі і земельні ділянки якої в результаті проведених реєстрацій належать Чернівецькій облраді.

Вбачаючи в діях обласної ради порушення законів, Сторожинецька ОТГ за рішенням міської ради подала судовий позов про реєстрацію комунальної землі «Перлини гір» за об’єднаною територіальною громадою, куди входить Банилів-Підгірний. Однак своїм одноосібним рішенням, всупереч інтересам громади голова Сторожинецької ОТГ Микола Миколайович Карлійчук судовий позов відкликав.

У травні 2018 року на реконструкцію туристичної мультифункціональної бази «Перлина гір» Державний фонд регіонального розвитку виділяє найбільший для області транш – більше 14 мільйонів гривень. А у 2019 році – ще додатково 9. Розпорядником без малого 25 державних мільйонів стає управління капітального будівництва Чернівецької облдержадміністрації. На відміну від Чернівецького обласного перинатального центру, туристичну базу розбудовують миттєво.

 

І ось сьогодні історія з «Перлиною гір» набуває свого логічного завершення. Чернівецька обласна держадміністрація терміново шукає балансоутримувача для оновленої за останнім словом дизайну туристичної бази, бо, мовляв, бюджет області її утримувати не годен, а власник – обласна рада не зможе забезпечити самоокупність закладу, не кажучи вже про його прибутковість. У місцевому бюджеті Сторожинецької ОТГ грошей також нема.

 

Тож виходить, що залишається єдиний вихід – передати зведений за державний кошт прекрасний туристичний об’єкт у приватні руки. Разом з земельною ділянкою у 2 гектари, ясна річ.

Як і у випадку з передачею «Брусниці» приватним інвесторам, місцева громада нічого не отримає з відчуження належної їй землі.

Стефанія ВОЛОЩУК, для БукІнфо (с)
Фото з відкритих джерел

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації