«Я Буковинець»: про мелодію душі видатного земляка Йосипа Ельгісера

ДО ЮВІЛЕЮ МАЕСТРО /


Землею сизих буків, буковинським краєм, зеленою Буковиною називають цей чарівний куточок України. Закосичена водограєм білопінного Черемошу, бистриною Пруту та тихим плином Дністра, на смерекових вітрах карпатського синьогір’я бринить вона срібною струною.

 

Кожного, хто загостить сюди, Буковина, наче дівчина-красуня у веселково гаптованій сорочці, зустріне добром та ласкою. І поведе в глибину віків, у правічно слов’янську землю…

 

Змінилися древні Чернівці – адміністративний, промисловий, науковий та культурний центр області. Поряд з житловими кварталами, сучасними висотними спорудами милують око м’які лінії старовинних будівель, червоні черепичні дахи, пам’ятки історії та архітектури.

  

Багато славних імен пов’язано з нашим містом. Тут народжувались чисті джерела правдивого художнього слова «буковинського соловія» Юрія Федьковича та «гірської горлиці» Ольги Кобилянської, творили письменник Осип Маковей, художники Юстин Пігуляк, Микола Івасюк, письменник та композитор Сидір Воробкевич. Відвідували наш край Іван Франко, Леся Українка, Микола Лисенко.

Щедра на таланти буковинська земля. В усі часи народ творив та творить свої духовні скарби. І сьогодні зачаровують мелодії Степана Сабадаша, Василя Михайлюка, Володимира Івасюка, Павла Дворського, Левка Дутківського. Знані далеко за межами Буковини наші земляки Дмитро Гнатюк, Михайло Ткач, Софія Ротару, Назарій Яремчук, Іван Миколайчук, Василь Зінкевич.

Краса природи рідного краю, його духовний світ знаходять своє відображення у творах буковинських живописців, графіків, скульпторів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, музикантів.

Саме наведені факти сприяли започаткуванню ювілейного проекту Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Михайла Івасюка «Історія Буковини в іменах».

Чи не одне із перших імен, що вартує нашої з вами уваги - Йосип Мойсейович Ельгісер, якому 29 грудня 2019 року виповнилось б 90! Педагог, піаніст виконавець, член Спілки композиторів України, дипломант першого українського конкурсу піаністів ім. М. Лисенка, лауреат обласної літературно-мистецької премії ім. С. Воробкевича, володар Золотої медалі ЮНЕСКО та звання «Золоте ім’я світової культури», заслужений діяч мистецтв України.

Йосип Мойсейович народився в селі Нова Жучка (Садгора) Чернівецької області у родині ремісника – столяра. З п’ятирічного віку навчався грі на фортепіано. До 1940 р. успішно закінчив 5 класів місцевої румунської школи.

Під час окупації Буковини німецько-фашистськими загарбниками потрапив з сім’єю в концтабір (с. Мар’янівка, Вінницької області). Перебував у гетто в м. Копайгород. Вижив завдяки вмінню малювати ікони. Після звільнення повернувся в Чернівці.

Закінчив з відзнакою Садгірську середню школу, а після Йосип Мойсейович вступив до Чернівецького медінституту, в якому навчався з 1948 по 1955 роки. Паралельно навчався у Чернівецькому музичному училищі закінчив його у 1952р. по класу фортепіано.
З 1955 по 1961рр. працював лікарем- хірургом Грозинської дільничої лікарні у Хотинському районі. З 1960 по 1965 р. навчався у Київській консерваторії ім. П.Чайковського. На 2-ому курсі консерваторії став викладати в Чернівецькому музичному училищі, в якому пропрацював понад 50 років. Викладав Йосип Мойсейович методику гри на фортепіано, курс музично-теоретичних предметів. За роки педагогічної діяльності випустив плеяду піаністів, серед яких багато талановитих музикантів. З 1998р. Йосип Мойсейович був членом Національної Всеукраїнської музичної спілки, а в 1999 р. був нагороджений знаком «Відмінник освіти України». В 2002р. Йосип Ельгісер став членом Спілки композиторів України.

Успішно займався науковою роботою: написав ряд підручників, уклав російсько-український музичний словник. Вів велику дослідницьку роботу –є автором наукових статей. Захопленням маестро став пошук імен несправедливо забутих буковинських митців. Звідусіль привозив невідомі або забуті твори великих композиторів. Його колекція налічувала чималу кількість рідкісних нотних видань, серед яких багато раритетних.

З дитинства Йосип Мойсейович займався виконавською діяльністю. Його гру чули в Чернівцях, Києві, Москві, Румунії, Болгарії, Швеції, Австрії, Італії та ін. Найвизначнішою виконавською роботою останніх років життя стали 27 сольних концертів, у програмі яких були твори від Баха до Скрябіна. Впродовж двох років маестро зіграв 443 твори відомих композиторів. За що був нагороджений Золотою медаллю ЮНЕСКО та званням «Золоте ім’я світової культури».

Виконавська практика піаніста наштовхувала Йосипа Мойсейовича на творчу діяльність, в його душі народжувались власні мелодії. Ще з далекого 1952 р. він був членом обласного об’єднання композиторів. У його творчому доробку понад 70 пісень, романсів, хорів, понад 200 інструментальних та оркестрових творів. Його роботи видавались у музичних збірниках «Буковина в піснях», «Буковинський розмай», «Буковинські самоцвіти», «На оновленій землі», «Грай, трембіто», «Від Дністра до Черемошу», «Буковинська естрада» та ін.

Окремо варто зазначити цикл музичних творів Йосипа Ельгісера, що об’єднані назвою «Я буковинець». В цикл увійшли пісні, романси, хорові твори, п’єси для фортепіано, струнних, духових, народних інструментів, камерні ансамблі та ін. (понад 250). В 2002 р. у Австрії вийшов компакт- диск «Музика з Буковини» (виконання та редакція Й. Ельгісера). У 2003 – 2004рр. вийшли його збірки «Золоті акорди Буковини», «Еврейская фортепианная музыка». Всі ці збірники поповнили фонд відділу мистецтв обласної наукової бібліотеки, які щиро презентував нам Йосип Мойсейович за життя. А після смерті Великого Маестро, частина особистої унікальної музичної колекції передала в дар бібліотеці дочка Йосипа Мойсейовича – пані Вікторія Тучинська.

Три своїх славних ювілеї - 70, 75, 80 років - Йосип Мойсейович святкував у відділі мистецтва обласної наукової бібліотеки. Завжди ці урочистості супроводжувались експозицією книжкових виставок, на яких представляли всі зібрані друковані матеріали та подаровану літературу. В квітні 2005 року в літературно-мистецькому салоні обласної наукової бібліотеки відбулась презентація повного зібрання творів Йосипа Ельгісера.

Тоді привітати автора з вагомою подією прийшли шанувальники його творчості: Ісак А.Ф. – журналіст, член Спілки журналістів України розповідав про роботу над книгою, яка присвячена Й.Ельгісеру; Довбуш О. та Васкан В. – відомі поети Буковини, поділились враженнями про співпрацю з Йосипом Ельгісером в написанні музичних творів; Яновська Я.В. – викладач ЧУМ ім. С.Воробкевича, дуже професійно провела музикознавчий аналіз творчості автора; солісти обл.філармонії Дерда І.М. – (тоді ще) заслужений артист України та Урсуляк О.Г. співали пісні з акомпонементом автора. Під кінець Йосип Мойсейович виступив із словами вдячності всім присутнім та зіграв власну сонату для фортепіано.

Приємніі спогади залишаться з нами назавжди.

Ім’я Йосипа Ельгісера - славетного земляка - занесено на «Алею зірок» в м. Чернівці.

Він є одним з кращих піаністів сучасності, майстер справді високого класу. Його яскрава, експресивна, наскрізь перейнята великою музичністю та водночас його мудра творчість несла велику радість людям, збагачувала їхні душі та серця, надовго залишала в пам’яті неповторне враження від зустрічі з прекрасним. Повсякденна подвижницька праця Йосипа Ельгісера стала скарбницею музичного мистецтва, що виховуватиме молоде покоління музикантів на кращих прикладах, назавжди нестиме велику просвітницьку місію, загальнолюдський приклад високого патріотизму – «Я БУКОВИНЕЦЬ».

Цьогоріч ювілей маестро буде традиційним, але без нього. Буде книжкова експозиція у відділі мистецтв, буде великий ювілейний концерт пам’яті в обласній філармоній ім. Дмитра Гнатюка, який організовує дочка - пані Вікторія. Буде багато слів вдячності та музичних спогадів. Буде багато Музики в ім’я Маестро!

Люба ШИЛЮК 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації