На сесії ради Усть-Путильської ОТГ розглянуть можливість муніципальної співпраці з Білоберізькою ОТГ (ФОТО)

ВОДА ВСЕ НЕ СХОВАЄ / 

В Усть-Путильській ОТГ влада планує розробити систему поводження з твердими побутовими відходами. На публічній консультації 30 жовтня 2019 представники сільської ради, депутати, представники Молодіжної ради та активні громадяни дійшли згоди розробити та ухвалити договір про муніципальне співробітництво з сусідньою Білоберізькою ОТГ.


У рамках реформи з децентралізації влади в Чернівецькій області деякі об’єднані територіальні громади вже розпочали створювати ефективну систему управління відходами за європейськими стандартами, орієнтовану на економіку замкненого циклу. Для того, щоб зробити перший крок у вирішенні питання поводження зі сміттям, в Усть-Путильській ОТГ учасники зустрічі обговорили можливі альтернативи рішення, серед яких було підписання договору міжмуніципального співробітництва у сфері поводження із відходами з Білоберізькою ОТГ.

Наталія Фрей, в.о. сільського голови, зауважила, що бюджет громади є малим, тому самостійно вирішити питання зі сміттям громада не зможе, до того ж варто змінювати підходи до поводження з відходами у самих мешканців.
 


“Нам потрібно виважено підійти до вирішення проблеми сміття, тому варто як переймати досвід сусідніх громад, так і кооперуватися з ними”.

Однією з пріоритетних послуг сусідньої Білоберізької громади є поводження з твердими побутовими відходами. Для неї, як і для Усть-Путильської громади, ця проблема особливо актуальна, адже обидві розташовані у туристично привабливій території. З одного боку, потік туристів лягає додатковим навантаженням на середовище, а з іншого – сміття на узбіччях, вздовж річки Черемоша впливає на імідж громад. Принцип “вода сховає все” може призвести до жахливих наслідків. Відтак проблема засмічення однієї громади є проблемою й іншої.
 


В Усть-Путильській громаді вже давно назріла потреба розробки системи поводження з твердими побутовими відходами. Про важливість вирішення проблеми наголошував і представник лісництва.

Питання поводження зі сміттям ще більше актуалізує заборона на захоронення невідсортованого сміття з 1 січня 2018 року. У Білоберізькій ОТГ уже напрацювали ідею купівлі лінії сортування відходів, до того ж тут наявне комунальне підприємство з технікою для їхнього вивезення. Також у цій громаді чітко розуміють потребу зменшення кількості відходів для захоронення на полігонах. Зробити це можна лише у спосіб сортування на місці.
 


“Ми розуміємо, що буде куплений нашою громадою автомобіль не буде повністю наповнений сміттям та не буде повністю задіяний, адже громада не є великою. Тому у такій сфері потрібно розвивати муніципальне співробітництво та налагодити систему поводження з твердими побутовими відходами”, – зазначив Василь Пилипюк, заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Білоберізької сільської ради ОТГ

Під час консультації визначили, що в Усть-Путильській ОТГ є земельна ділянка під полігон твердих побутових відходів, тому можливість розміщення сортувальної лінії є реалістичною. Однак, найбільше хвилювала присутніх тема захоронення відходів на території громади. Заступник сільського голови Білоберізької ОТГ, Василь Пилипюк зазначив, що планують поділити сортування на три фракції: скло, пластик та інше. Останнє ж будуть вивозити на окремий полігон за межами ОТГ.
 


Олексій Грушко, радник з питань регіонального розвитку, зазначив, що в області сортування більш-менш налагоджено лише в Новоселицькій та Сокирянській ОТГ. Схожим шляхом пішли в Хотинській, Недобоївській та Рукшинській громадах, де розпочали впроваджувати проект за кошти ДФРР.

“Ці громади почали отримувати не лише доходи від сортування і продажу сміття, а й зменшення навантаження на екосистему. Якщо ж дасться запустити в Усть-Путильській громаді систему управління твердими побутовими відходами, то це буде унікально для гірських територій нашої області”.
 


На заході дійшли згоди, що важливим є проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії серед мешканців щодо збору та вивезення сміття із приватних домоволодінь та екологічної культури.

“Створити належні умови для поліпшення екологічної безпеки громади можна шляхом ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, організації комплексної системи збору та транспортування відходів, але також потрібно звернути увагу на роз'яснення жителям важливості таких заходів. Потрібно долати байдужість жителів”, – зауважив Андрій Кучуран, радник з питань комунікації Чернівецького ЦРМС.

У результаті консультації вирішили, що вже на наступній сесії сільської ради обговорять пропозицію про співробітництво з Білоберізькою ОТГ та розпочнуть роботу над створенням системи поводження з твердими побутовими відходами.

Ольга ОБЕРШТ,, представниця ГО “ЦентрUA” у Чернівецькій області" 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації