Місця громадського діалогу. Як Центри економічного зростання творять нові сенси в громадах (ФОТО)

СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ / 

Сьогодні децентралізація все більше скеровує громади до партнерства як внутрішнього, так і зовнішнього. Мова про партнерство між владою та громадянським суспільством, владою та бізнесом, бізнесом та громадою, владою та окремими соціальними групами. Це важливо, адже успіх громади напряму залежить від взаємодії усіх її членів. Така взаємодія має як формувати запити, так і пропонувати рішення. Продуктивність такої взаємодії напряму впливає на економічний розвиток місцевості.

Натомість реальність засвідчує нестачу якісних комунікацій між мешканцями, владою, бізнесом. У більшій мірі це пов’язано з відсутність простору, який може бути комунікаційним майданчиком. Часто у громадах, сільській місцевості не має облаштованих місць для зустрічей представників усіх ініціативних та зацікавлених у партнерстві жителів.
 
Проблему комунікації та взаємодії визначили як одну з основних у забезпеченні сталого розвитку громад в «Агенції розвитку громад Буковини». Тому в межах реалізації проекту «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання», в рамках ініціативи ЄС «Мери за економічне зростання», вирішили посилити спроможність влади та громади до співпраці та спільного напрацювання векторів економічного розвитку. У жовтні цього року проект завершується, а десять громад Буковини продовжуватимуть розвивати свої кооперативи та будувати партнерства у облаштованих громадських просторах – Центрах економічного зростання.
«Одна із складових проекту спрямована на формування мережі офісів Центру економічного зростання на базі десяти об’єднаних громад. Для цього громадами були виділені необхідні приміщення, а ми, в межах проекту, профінансували ремонтні роботи, закупили максимально необхідного обладнання: столи, стрільці, комп’ютер, проектор, мультимедійну дошку, кулер для води, посуд, електричний чайник тощо. Також фінансуємо адміністраторів центру», – прокоментувала Неля Малько, керівниця проекту.
 
У громадах переконані, що проект вже заклав основу для налагодження контактів між жителями громади. Центри економічного зростання стали унікальною для громад платформою для проведення майстер класів, семінарів, тренінгів, що направленні на економічне зростання громад. Організований простір приміщень, які не функціонували раніше, почав збирати велику аудиторію різного віку та професії, почав набувати сенсу та відтворювати його для громади.
 
Діяльність адміністраторів таких центрів сконцентрована на кілька груп інтересів, з якими проводяться різні заходи. Для молоді започаткували семінари з основ підприємницької діяльності, літні табори та гру в настільні розвиваючі ігри («Монополія», «Грошовий потік» та «Світ громад»). Також на базі центрів відбуваються творчі майстер-класи: писанкарство, рукоділля, гончарство тощо. У межах роботи з підприємцями, організовуються навчальні заходи з підвищення кваліфікації працівників та управління бізнесом. Участь у майстер-класах беруть як досвідчені власники середнього бізнесу, так і ті, хто лиш планує долучитися до бізнес-середовища. Такі заходи мають сильну практичну складову, адже професіонали діляться своїм досвідом, а новачки можуть врахувати такий досвід під час планування власної діяльності.
 
Віталій Мостовий, адміністратор Центру економічного зростання Глибоцької ОТГ підкреслює: «Якщо підприємці, які зареєстровані в громадах, підвищать свої прибутки через участь у бізнес-семінарах, тренінгах чи майстер-класах, тоді, відповідно, збільшиться сума сплачених ними податків до єдиного фонду громади. Саме у такий спосіб функціонування центрів сприяє економічному зростанню громади».
У центрах також проводяться консультації та допомагають із самоорганізацією підприємців у вигляді «Асоціації молодих підприємців» чи «Бізнес Інновації». За потреби тут також надають консультації в правовій допомозі. Створення Клубів чи асоціацій молодого підприємця має на меті активне залучення молоді до розвитку об’єднаних громад, а також дасть змогу активним учасникам Клубу розвивати співпрацю з місцевим бізнесом в ОТГ, ІТ-кластером у Чернівцях, «Клубом підприємців Буковини».
 
У межах партнерств, які активно почали розвивати в ході реалізації проекту, започаткували спільні зустрічі місцевого бізнесу громад з «Клубом підприємців Буковини». Наразі відбулося дві зустрічі. На цих заходах підприємці спілкувалися, обмінювалися контактами та обговорювали можливі напрямки співпраці. На думку організаторів, подібні зустрічі руйнують стереотипи збоку регіонального бізнесу про локальні бізнеси в громадах та підтверджують, що останні не є відсталими, а подекуди й випереджають обласний бізнес.
 
У об’єднаних громадах дійшли висновку, що партнерство та співпраця завжди дає продуктивніший результат, аніж конфронтація. Тому вирішили спільними зусиллями працювати на якісний результат. Підтримка такого рішення уже протягом двох років здійснюється партнерами з ЄС в рамках ініціативи «Мери за економічне зростання» та вже має результати.

Ольга ОБЕРШТ, для Букінфо
 
 
 
 
 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації