Відродження площі Пресвятої Марії в Чернівцях

ЦІКАВО ЗНАТИ / 

Старовинна площа в Чернівцях називалась на честь Богородиці та храмів Успіння Пресвятої Богородиці, які знаходились на площі у XVIII-XIX століттях.
 
Першу Князівську церкву Успіння Пресвятої Богородиці побудував господар Молдавії з князівського грецького роду Микола Маврокордат у 1709-1716 роках. Біля неї була побудована церковна Князівська криниця, де священики освячували воду (пізніше названа турецькою).
 
Другу церкву Успіння Пресвятої Богородиці побудували на тому ж самому місці у 1783 році.
 
Про це написав австрійський історик Р.Ф. Кайндль в своїй книзі «Geschichte von Czernowitz» («Історія Чернівців»), виданій у 1908 році, до святкування 500-річчя Чернівців, та перевиданій у 2005 р. (Чернівці: Золоті литаври).
 
У двох дерев’яних храмах правилась служба Божа протягом 163 років, відповідно у 1709-1779 роках і 1783-1876 роках. Церкви були побудовані там, де тепер фонтан, і перенесені в передмістя Чернівців – в Садгору і Калічанку, де вони і нині діють.
При Австрії площа називалась «Marien Platz», при Румунії – «Piata Sf. Maria». Пізніше площа була занедбана і назви не мала.
У 1989 році, до І Всеукраїнського пісенного фестивалю «Червона рута», тут була відновлена й облаштована в українській народній традиції дерев’яна криниця.
 
До 600-річчя Чернівців, у 2006-2008 роках, була проведена реконструкція площі. Її християнську минувшину проігнорували й у 2008 році безпідставно назвали площею турецької криниці.
 
У 2012 році Чернівецько-Буковинська єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату (нині Православної Церкви України) та громадські організації міста порушили питання про повернення історичної назви площі Пресвятої Марії.
 
Одночасно було порушено питання про будівництво на місці двох храмів пам’ятної каплиці Успіння Пресвятої Богородиці, як того вимагає християнська традиція.
 
У липні 2014 року засідала містобудівна рада, якій були представлені проекти пам’ятної каплиці Успіння Богородиці.
 
У вересні 2014 року Чернівецька міська рада прийняла рішення про повернення історичної назви площі Пресвятої Марії.
 
Питання проектування і будівництва каплиці в теперішній час ще вирішується, оскільки виникли деякі труднощі. Однак стало відомо, що міська рада, департамент житлово-комунального господарства планують побудувати на площі новий фонтан, позаяк старий не працює.
 
Церква і громадські організації вважають, що на освяченому місці, де знаходився вівтар двох християнських храмів, повинна бути побудована пам’ятна каплиця Успіння Богородиці.
 
 
 


Ілюстрації та пояснення:

1. Архівна довідка.

2. Картина художника Ф. К. Кнаппа «Освячення води на Йордан в Чернівцях», 1860 рік. Р.Ф.Кайндль подав цю картину в книзі «Geschichte von Czernowitz». Тут зображено святкування Водохреща на площі Пресвятої Марії у 1860 році. Посеред площі Митрополит Євген Гакман освячує воду. Зліва знаходилась Крайова Князівська церква Успіння Пресвятої Богородиці, справа – церковна Князівська криниця (пізніше названа турецькою) та пост вартового криниці. Біля криниці знаходяться чотири жовніри, які під час освячення води проводили обрядову стрільбу.
Поруч – триповерховий будинок, де знаходилась австрійська адміністрація, який зберігся нині (вул. Турецька, 32). Зараз це пам’ятка культурної спадщини місцевого значення, за ним закріплено охоронний номер Ш.45 – Чв. Цей будинок став орієнтиром при доведенні, що подія відбувалася на площі Пресвятої Марії в Чернівцях.

3. Розмежувальний план м. Чернівці, складений Пітцеллі в 1787 році і надрукований в книзі Р.Ф.Кайндля «Geschichte von Czernowitz».

На земельній ділянці №53 місцерозташування церкви Успіння Пресвятої Богородиці позначено хрестом (там, де тепер фонтан).

В поясненні до карти Р.Ф. Кайндль написав, що під №53 знаходиться «Kirche Maria Himmelfahrt» («церква Успіння Богородиці»).

4. План Чернівців (Plan von Czernowitz). 1888 рік. Фрагмент. Автор плану – інженер Людвік Вест. Видавець – Андреас Юшинський. Надруковано в університетській друкарні Х. Пардіні в м. Чернівці. Зберігається у Відні, в Австрійському військовому архіві.

Площа Пресвятої Марії на карті позначена німецькою мовою «Marien Platz». На зеленому багатокутнику зображений хрест, яким позначено місцезнаходження церкви Успіння Пресвятої Богородиці. Блакитні позначки – це криниця і цистерни.

До площі прилягають: вулиця «Springbrunnen» (Фонтанна) – тепер вул. Петра Сагайдачного, і вулиця «Turkenbrunnen» (Турецької криниці) – тепер вул. Турецька.

За публікацією в газеті «Відродження», №27, від 4 липня 2019 р.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації