У Новоселицькій ОТГ на сесії ради схвалять доопрацьоване положення про бюджет участі – результат публічної консультації (ФОТО)

БЮДЖЕТНЕ ПИТАННЯ / 

Новоселицька міська рада об'єднаної територіальної громади продовжить роботу над впровадженням механізмів залучення жителів до розподілу коштів громади. Розроблений проект положення про бюджет участі планують доповнити напрацьованими під час консультації пунктами та ухвалити на сесії міської ради. До такого рішення прийшли за результатом публічної консультації із заінтересованими сторонами, яку 25 липня 2019 року організувала ГО “Центр UA”.

На зустрічі представники міської ради, в.о. старост, депутати, представники Молодіжної ради, освітніх закладів та активні громадяни обговорили інструменти впливу жителів на розподіл бюджетних коштів. Місцева влада розуміє важливість таких механізмів залучення, адже це забезпечить взаємодію з жителями та вирішення проблем, які найбільше їх хвилюють.

Серед альтернатив вирішення проблеми відсутності механізмів впливу жителів на розподіл коштів громади на публічній консультації обговорювали три варіанти: запровадження бюджету участі, бюджетних слухань та регулярного збору пропозицій до бюджету від громадян. Варіант бюджету участі обрали як найбільш відповідний інструмент, до впровадження якого представники міської ради ставляться також позитивно.

У громаді вже був досвід реалізованих проектів із залученням мешканців, а саме в рамках впровадження спільного проекту Австрійської Агенції Розвитку та Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй.

“Тоді жителі брали безпосередню участь і від них напряму залежав успіх проекту. Разом з Австрійською агенцією розвитку у Маршинцях реалізували два проекти. Зараз ми уже думаємо над створенням органу самоорганізації населення, маємо багато ідей, особливо від молоді, а тому чекаємо на появу бюджету участі”, – зазначив під час обговорення в.о. старости с. Маршинці Георгій Нікітович.

Під час обговорення заступник міського голови Сергій Арсеній наголошував, що є нагальні питання, які потребують значних ресурсів, наприклад, встановлена в школі с. Жилівка котельня не є енергоефективною та потребує значних вливань з бюджету.

“Відтак спершу потрібно вирішувати нагальні питання, наприклад з котельнею, школою чи енергоємним освітленням вулиць в селах, а потім зекономлені кошти направляти на другорядні питання. Якщо нам це вдасться, то ці, кошти в подальшому ми зможемо витратити на щось інше”, – зауважив заступник міського голови.

З огляду на суми, які можна виділяти на проектні ідеї, бюджет участі – не надто витратне явище для бюджету. Передусім, цей механізм важливий для активізації самої громади.

“Коли говоримо про бюджет участі, то це в першу чергу - про залучення жителів до процесів у громаді. Цей механізм дасть можливість представникам нашої громади краще зрозуміти її процеси, відчути можливість впливати на ухвалення рішень та свою значимість для громади”, – підкреслив Сергій Кока, директор Новоселицької ЗОШ №3.

Радник Чернівецького ЦРМС Андрій Кучуран під час консультації навів приклади кількох форматів даного інструменту, які сільські та міські ОТГ області вже реалізовують. Говорили як про розподіл коштів на окремі населені пункти громади і змагання авторів проектів в кожному населеному пункті, так про розподіл бюджету участі на всю громаду з поділом на великі і малі проекти.

“Впродовж останніх місяців ми працюємо з об’єднаними громадами в напрямку впровадження бюджетів участі. Загалом тут є певне коло для творчості, починаючи від форми голосування (електронно через інтернет чи паперово), завершуючи тим, який буде розподіл коштів між населеними пунктами. Основне – знайти справедливий механізм для міста та сіл громади, при цьому сприяючи духу змагальності між проектними ідеями”, – зазначив він.

Протягом обговорення учасники консультації дійшли згоди, що змаганню між селами за впровадження проектів міг би сприяти окремий конкурс проектних ідей для міста та сіл громади.

“Бюджет участі – це демократична форма залучення жителів до управління своєю громадою. Це можливість почути людей, які вказують на потребу в конкретних змінах. До того ж, мова йде про ефективне партнерство влади та громади”, – підсумувала Ольга Обершт, представниця ГО “ЦентрUA” в Чернівецькій області.

Тому під час публічної консультації вирішили активізувати процес з розробки положення про бюджет участі та визначити конкретні кроки, як фінансові, так і інформаційні, для його успішної реалізації.
 
 
 
 
Ольга ОБЕРШТ, представниця ГО “ЦентрUA” у Чернівецькій області"

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації