Який термін загрожує Фірташу і чому його екстрадиція до США може нашкодити Трампу

ВИБРИКИ ДМИТРИКА /


Чиказький офіс ФБР розслідує справу проти Фірташа за підозрою у хабарництві та створенні організованої злочинної групи з 2006 року. Звинувачення було висунуто в 2013 році. Олігархові інкримінують, що він за допомогою хабарів на загальну суму $18,5 млн хотів отримати дозволи на видобуток титанової сировини в Індії для подальшого продажу готової продукції в США. Обвинувачі стверджують, що Фірташ планував продавати титан американскый компанії Boeing, що базується в Чикаго.


Financial Times нагадує, що американські правоохоронці зацікавилися Фірташем ще на початку 2000-х років, коли він став впливовим партнером оточення російського президента Володимира Путіна в контролі над «каламутною й політизованою» сферою торгівлі газом у Східній Європі.

Американський юрист, партнер юридичної фірми Arnall Golden Gregory LLP Джин Берд сказав в коментарі Голосу Америки, що якщо Фірташа екстрадують в США і суд визнає його винним, олігархові загрожує понад 80 років в’язниці з конфіскацією майна. Втім, США можуть змінити обвинувачення, якщо олігарх погодиться на співпрацю зі слідством, додав юрист.

Ольга Лаутман, журналіст-розслідувач, яка спеціалізується на організованій злочинності в країнах колишнього СРСР, підкреслила в коментарі американському журналу Newsweek, що екстрадиція Фірташа в США може виявитися політично невигідною для президента США Дональда Трампа через зв’язки олігарха з колишнім керівником виборчої кампанії Трампа Полом Манафортом.

«Екстрадиція Фірташа може нашкодити Трампу, тому що він може надати нові відомості про Манафорта, а також пролити світло на те, як за російські гроші, отримані від організованої злочинності, купувалася нерухомість, зокрема у Трампа», — сказала Лотман.

Вона нагадала, що Фірташ мав зв’язки з Семеном Могилевичем, відомим кримінальним авторитетом, який більше 10 років перебував у списку найбільш розшукуваних ФБР утікачів. Про це свідчать опубліковані в 2010 році організацією WikiLeaks американські дипломатичні телеграми за 2008 рік. Крім того, Фірташ — бізнес-партнер Сергія Льовочкіна, який у 2017 році відвідав інавгурацію Трампа за сприяння політичного консультанта Сема Петтена, який був партнером Манафорта. Петтен перказав $50 тис. в інавгураційний комітет через підставну особу, щоб купити Льовочкіну квитки на інавгурацію. При цьому законодавство США забороняє іноземним громадянам купувати квитки на інавгурацію.


Фірташ в суді / Фото: ORF TVthek / Twitter
 
Економіст Андерс Аслунд в коментарі Newsweek висловив надію, що слідом за Фірташем до США екстрадують олігарха Ігоря Коломойського. Експерт підкреслив, що українська судова система не здатна притягти таких «топових злочинців» до відповідальності.

Австрійська газета Der Standard зазначає, що міністру юстиції Австрії Клеменсу Яблонеру належить ухвалити політичне рішення про те, чи видавати Фірташа до США. Видання нагадує, що в лютому цього року Генпрокуратура Австрії виступила проти екстрадиції олігарха в Штати. У відомстві тоді заявили, що Вищий земельний суд Відня, який в лютому 2017 року дозволив його видачу, не навів достатньо аргументів на користь того, що запит США на екстрадицію не був політично мотивованим. Генпрокуратура порадила Верховному Суду скасувати рішення апеляційної інстанції та відправити справу на повторний розгляд.

Про наявність політичних мотивів неодноразово заявляли адвокати Фірташа. Саме на цьому вони засновували свою тактику захисту клієнта. Як зазначає The Guardian, версія про політичну мотивацію заснована на тому, що через арешт в Австрії і заборону залишати цю країну Фірташ перестав брати активну участь в українській політиці.

Інтернет-видання oe24.at передбачає, що видача Фірташа Штатам може погіршити відносини Відня і Києва, оскільки він залишається впливовою людиною в Україні.

Газета Die Presse пише, що міністр юстиції Яблонер, ймовірно, ухвалить рішення з приводу видачі Фірташа Штатам в найближчі дні. У відомстві заявили виданню Kurier, що це займе якийсь час. Спочатку Мін'юст дочекається отримання письмової версії рішення Верховного суду, а потім проконсультується з австрійським Міністерством закордонних справ. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації