Децентралізація: до 2020 року планується завершити перший етап, де 100% території України має бути покрито громадами. З 2021 року розпочнеться реформування на субрегіональному рівні

РЕФОРМА ТРИВАЄ /


15 травня у Чернівецькому Центрі розвитку місцевого самоврядування відбувся круглий стіл на тему: «Новий етап децентралізації: формування субрегіонального (районного) рівня». В ньому взяли участь місцеві експерти та державні службовці, що відповідають за впровадження реформи в області.


Згідно з проектом Закону України №8051 «Про засади адміністративно-територіального устрою України» район є територіальною основою організації та діяльності місцевого органу виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органу місцевого самоврядування району, в тому числі для надання адміністративних, соціальних та інших послуг, що не можуть бути надані органами місцевого самоврядування на рівні громад.

Як зазначив Тарас Прокоп, радник з питань децентралізації Чернівецького ЦРМС, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, для кожного з трьох адміністративних рівнів в Україні визначені свої смисли існування: для рівня громад – спроможність та доступність; для районів – ефективність державного управління; для регіонів – гармонійний розвиток.

Як зазначила Тетяна Татарчук, директорка Чернівецького ЦРМС, до 2020 року планується завершити перший етап децентралізації і 100% території України має бути покрито громадами. «З 2021 року розпочнеться реформування на субрегіональному рівні. Надзвичайно важливим є те, що всі послуги громадянами надаватимуться в громаді, відтак, субрегіональний (тобто районний) рівень – це для спілкування і вирішення питань між службовцями, чиновниками, а не між владою і людьми. Мешканці не будуть отримувати послуги в районі, всі питання вирішуватимуться на місцях. З цією метою наразі активно розвиваються Центри надання адміністративних послуг, зокрема і за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», - зазначила Тетяна Татарчук. Майбутні райони формуватимуться в межах наявних областей, кількість яких не зміниться. Натомість райони в Україні планують укрупнити, а їх кількість скоротити до 100.

Загалом було наведено наступні основні особливості нових районів:

В районі не надаються соціальні послуги.
Доступність – не мешканець до районного центру, а службовці до мешканців.
Територіальні органи ЦОВВ створюються виключно на рівні району, на всіх інших – відокремлені підрозділи.
Кількість населення – понад 150 тис. Верхнього обмеження немає.
Ніяких кореляцій з виборчими округами (до Верховної Ради України).

Віктор Подорожний, директор Департаменту регіонального розвитку ОДА презентував методику формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня. Згідно даної методики чисельність населення нових районів не може бути меншою аніж 150 тис. осіб, верхньої ж межі не має. В адміністративних центрах районів має проживати не менше ніж 20 тис. осіб і вони мають бути на відстані не менше аніж 30 км від іншого центру району. Також не можуть утворюватися нові центри районів в радіусі 30 км і менше від обласних центрів, які також будуть і центрами відповідних районів. В межах району також існує норма доступності від крайнього населеного пункту до центру – максимум 60 км по дорозі з твердим покриттям. Враховуючи специфіку територій можливі незначні відхилення від даних рекомендацій.

Також посадовець зазначив, що пропозиції про формування нових адмін.-тер. одиниць будуть обговорені під час засідань обласної міжвідомчої робочої групи, але затверджувати субрегіональний рівень буде Кабінет Міністрів України.

Одним із важливих питань, яке підіймали присутні фахівці Центру розвитку місцевого самоврядування, Комітету виборців України, Асоціації міст України та органів влади, було те, чи мають центри госпітальних округів та територіальних підрозділів органів виконавчої влади (пенсійний фонд та інші) розташовуватись виключно у центрах субрегіонального рівня.
 
Такої вимоги не має, але для зручності мешканців та певного компромісу між існуючими райцентрами, було висловлено ідею про деконцентрацію підрозділів органів влади, тобто щоб вони розташовувались не лише центрі району, а в різних населених пунктах майбутнього району (колишніх райцентрах).

Якщо ж окремо говорити про співвідношення майбутніх районів та госпітальних округів, то можна виокремити наступне:

Параметри збігаються.
Для госпітального округу головне завдання – надання комплексу медичних послуг другого рівня (лікувальний конвеєр).
Для району – забезпечення координації діяльності територіальних підрозділів ЦОВВ.
Для госпітального округу вибір центру не важливий.
Для району – центр- місто з достатньою кількістю адміністративних приміщень 
 
Андрій КУЧУРАН, Чернівецький Центр розвитку місцевого самоврядування

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації