75% українських працівників хочуть залишитися в Польщі

ТАКІ РЕАЛІЇ / 

75% оформлених в Польщі працівників з України хочуть залишитися тут, в основному через їх задоволеності своєю нинішньою роботою і присутності їхніх сімей і друзів в цій країні. Кожен четвертий українець планує мігрувати з метою отримання прибутку в Німеччину або Чехію. Найбільшою мотивацією покинути Польщу є бажання отримати вищу зарплату, – підтверджує опублікований звіт агентства з працевлаштування Manpower «Міграційні плани працівників з України».


У першій половині цього року кожен четвертий громадянин України, який в даний час працює в Польщі, планує поїздку в іншу країну для отримання прибутку. У цій групі переважна більшість становлять чоловіки (68%), люди з вищою освітою (44%), які щомісяця отримують чистий дохід в розмірі 2000-29999 злотих (68%) і ті, хто живе в Польщі до шести місяців (32%) . Основною причиною міграції є бажання отримати вищу заробітну плату, необхідність працювати в країні з більш високим рівнем життя і влаштовуватися на роботу відповідно до їх компетенції. Залишивши Польщу, більшість людей хочуть працювати в сфері промислового виробництва, логістики, будівництва та IT-індустрії.

– Міграція українських громадян з Польщі в інші країни в значній мірі вплине на автомобільну промисловість, побутову техніку, інформаційні технології і харчову промисловість. Проблеми з нестачею працівників будуть відзначені на польських підприємствах, на яких зайняті працівники фізичної праці, особливо виробничі робочі, комірники, пакувальники або оператори навантажувачів. – пояснює Кароліна Ржаса, менеджер з підбору іноземців в Manpower. – Спосіб заповнити очікуваний кадровий дефіцит – це найняти кандидатів з Далекого Сходу і Азії. Польський ринок праці відкритий для працівників з Непалу, Індії, Бангладеш і Філіппін. Багато підприємців цінують роботу людей з-за кордону, усвідомлюючи, що мультикультуралізм є ключем до успіху організації. Польща є для всіх, хто допомагає розвивати економіку і позитивно впливає на розвиток підприємств, – доповнює Кароліна Ржаса.

Позитивний висновок зі звіту про робочу силу полягає в тому, що до 75% респондентів хочуть продовжувати працювати в Польщі. Це гарна новина, особливо щодо даних Інституту соціального страхування і Міністерства у справах сім’ї, праці і соціальної політики, які показують зниження припливу громадян України до Польщі.

Бажання залишитися в Польщі пов’язано, перш за все, із задоволенням нинішньою роботою, присутністю в Польщі членів їх сімей і друзів, а також культурною близькістю. Респонденти також відзначили низький мовний бар’єр і географічну близькість наших країн.

– Українці справді добре працюють і живуть в Польщі, і більшість з них пов’язують нашу країну з довгостроковими планами, тому ми не здивовані результатами нашого дослідження, яке показало, що до 75% робочих з України хочуть залишитися в нашій країні, – каже Томаш Валенчак, директор агентства з працевлаштування. Поки що польські працедавці все ще страждають від нестачі ресурсів для роботи. Час покаже, чи зміниться ситуація в найближчі місяці через тривожних даних, що надходять з економіки Німеччини, від якої ми в значній мірі залежимо. Все це означає, що деякі компанії вже заявляють, що 2019 рік часом оптимізації та економії. Це, як наслідок, може генерувати менше інвестицій, знижувати динаміку ринку праці. Однак, схоже, що потреби роботодавців щодо зайнятості значно знижуються, – додає Томаш Валенчак.
 


Робітників з України, які планують покинути Польщу, також запитали, що може зупинити їх в країні над Віслою. Найбільш часто згадуваними стимулами є підвищення оплати праці, спрощення отримання дозволу на постійне проживання в Польщі та внесення правових змін, які дозволять довше залишатися в країні в пошуках роботи.

– В даний час компанії в Польщі повинні ставитися до працевлаштування іноземців як до природного, якщо вони хочуть підтримувати ефективність і динаміку розвитку, а в деяких галузях навіть свій бізнес. Роботодавці, все частіше створюючи стратегії працевлаштування, перестають ділити персонал на працівників з Польщі та іноземців, і вони більш спільно оцінюють потенціал даного ринку. Закриття польських компаній для співробітників з-за кордону в багатьох галузях може навіть призвести до катастрофи, пов’язаної не тільки з відсутністю цілей, а й часто з роботою в цілому, – додає Томаш Валенчак. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації