ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Дивись:
 НОВИНИ
 СПОРТ
 ІНТЕРВ'Ю
 ПЕРСОНАЛІЇ
 АНАЛІТИКА
 ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ
 КРИМІНАЛ
 ШОУ-БІЗНЕС
 НАУКА
 ІСТОРІЯ
 ПОЛІТИКА
 СКАНДАЛИ
 ЦІКАВИНКИ
 ТЕХНОЛОГІЇ
 БІЗНЕС
 КУЛЬТУРА
 ЗДОРОВ'Я
 НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ
 ПРЕС-ОГЛЯД
 ЧЕРНІВЦІ
 ЕКОНОМІКА
 ОСВІТА
 ЕКОЛОГІЯ
 МАС-МЕДІА
 РЕЛІГІЯ
 МІЖНАРОДНІ НОВИНИ
 ПРАВО
 КОРДОН
 ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ
 ПРОТЕСТИ
 НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ
 МИСТЕЦТВО
 БЛАГОДІЙНІСТЬ
 ЧЕРВОНА РУТА 2009
 ОБЛАСНА ВЛАДА
 ВІДПОЧИНОК
 АРМІЯ
 ЖИТІЄ МОЄ
 БЛОГИ
 ОЧЕВИДНЕ-НЕЙМОВІРНЕ
АРХIВ
 
новин
веб-конференцiй
опитувань
ПРО НАС
КОНТАКТИ
ПОШУК
 


Новини від Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...
 
 
 
Loading...

Новини Чернівці та Буковинського краю. Щоденні чернівецькі новини, буковинські новини, новини буковини, прессконференції, анонси, блоги, опитування.

  Перегляд новини  /  КУЛЬТУРА   >>> 15 Лютого 2019

Минуло 80 років від дня народження відомого українського журналіста й письменника Володимира Михайловського, який упродовж 20 років був головним редактором обласної громадсько-політичної газети «Буковина»

КНИГА З РУК ЛЮДИНИ ДИВОВИЖНОГО ТАЛАНТУ / 

На презентаційних імпрезах наприкінці минулого й на початку нинішнього року було чимало сказано про велику працю Володимира Михайловського над солідним виданням, яке побачило світ під назвою «Просвіта» на Буковині. Історія і сучасність». Якби доля подарувала йому хоч кілька земних років, він сам був би редактором книжки про просвітянський рух у рідному краї й славетну когорту подвижників, які несли людям світло правди, любові й служіння рідному народові.


Але останніх життєвих сил нашому мудрому колезі й доброму товаришеві вистачило лише на те, аби впорядкувати збірник, грандіозний за задумом, солідний за обсягом і складний за структурою.

Ця робота забрала в нього багато днів і ночей, проведених у роздумах, читанні й гортанні газетних підшивок і книг, збиранні й підготовці текстів науковців, педагогів, культурних діячів, письменників, журналістів, які працювали задля утвердження незалежної України.
 
Величезний за кількістю матеріал уклав у вісім оригінальних розділів, дав їм образні поетичні назви, добрав до них патріотичні епіграфи, написав від руки зміст кожного та списки фотоілюстрацій і нарешті з чистою совістю зміг сказати членам правління обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка, що готовий рукопис книги, присвяченої 150-річному ювілею від часу створення першої просвітянської організації в Україні й на Буковині.

Так із рук людини дивовижного таланту – блискучого публіциста і нарисовця, неповторного поета і прозаїка – буковинські просвітяни отримали не просто книгу, а своєрідну антологію українського національного духу. Той дух просвітництва і вболівання за долю рідного народу зібрав 26 січня 1869 року в холодний зимовий день майже 250 осіб на перші головні збори в чернівецькому готелі «Під золотим ягням». Прибули понад 60 священиків, вчителі початкових шкіл, службовці й небайдужі люди, котрі прилучилися до заснувати першого українського товариства «Руська бесіда» задля «піднесення просвіти і товариського життя».
 
Головою обрали отця Василя Продана, ухвалили статут, у якому визначили програму його діяльності: заснування бібліотек, видання корисних творів, газет і журналів.

Про ці події з перших сторінок збірки «Просвіта» на Буковині. Історія і сучасність» нагадують уривки з давнього видання «Ілюстрована істория просвітного товариства «Руська бесіда» в Чернівцях (1869-1909)» Євгенія Дмитріва.
 
Відтак упорядник надав слово світочам українського відродження нашого краю Юрію Федьковичу, Сидору Воробкевичу, Омеляну Поповичу, Івану Бажанському, Сильвестру Яричевському, Євгенії Ярошинській, Костянтині Малицькій, Домці Ботушанській, які ширили ідею українськості, будили до праці задля розбудови національної справи та просвіти буковинського люду.

Естафету славетних попередників на зорі Незалежності України підхопили наші сучасники. Зі сторінок газет на початку 1991-го звучало чесне й сміливе слово Олега Панчука, Тараса Кияка, Леонтія Сандуляка, Дмитра Павличка, Павла Мовчана, Мирослава Лазарука, Віктора Косяченка, Ігоря Буркута, Василя Кожелянка, Нестора Мизака і самого Володимира Михайловського. Вони закликали українців проголосувати проти збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік під час всесоюзного референдуму, захищати державний суверенітет України і братися за розбудову країни.

Володимир Михайловський не лише упорядник цього унікального видання, як зазначено у вихідних даних, але й автор яскравих і гострих публікацій, які займають найбільшу кількість сторінок порівняно з іншими співавторами. Його перу належить майже три десятки статей високого громадянського звучання – «Національне під полою ночі», «Пізнаймо себе», «У правди – одне обличчя», «Мужай, прекрасна наша мово», «Із дороги, що вела до нації», «А ми тую козацькую славу збережемо», «Воля помирає, коли продається…», «Унеможливити приватизацію українського духу», «Щодення, народжене з любові до України». Він узяв на підмогу велику виступи когорти подвижників, серед яких Ліна Костенко, Михайло Ткач, Микола Жулинський, Василь Шендеровський, Марія Матіос, Богдан Мельничук, Віталій Колодій, Надія Бабич, Василь Селезінка та багато інших. Упорядник також відібрав майже два десятки моїх текстів про відомих творчих особистостей та події, які відбувалися в нашому краї.

Насамкінець хочу сказати, що книга «Просвіта» на Буковині. Історія і сучасність» за художнім оформленням є найкращою в творчому доробку Володимира Михайловського. Про це подбав патріарх мистецького оздоблення буковинської книги, заслужений художник України Іван Балан.
 
Директор чернівецької друкарні «АНТ-ЛТД» Василь Глібка охоче долучився до того, аби цей розкішний фоліант на 468 сторінок великого формату прийшов до читача на доброму папері, були якісно віддруковані кольорова палітурка, і чорно-білий книжковий блок із фотоілюстраціями. Шкода лишень, що невеликим накладом. 150 примірників у дуже короткому часі стануть раритетними й недоступними широкому загалу. Гадаю, варто подумати над тим, як збільшити тираж і забезпечити книгою всі книгозбірні краю, щоб кожен буковинець міг доторкнутися до її високого духовного змісту.

Дякую Богу, що дав мені сили у вільний від журналістської роботи час підготувати до друку цю унікальну книгу.

Людмила ЧЕРНЯК,
редакторка книги, директорка видавництва «Буковина»,
завідувачка відділу культури та національного відродження газети «Буковина».  
Переглядів (1938) Коментарів (0) Додати коментар Версія для друку
Інші новини по темі
1. Організатори оприлюднили програму ювілейного фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ
2. 10 років на культурній мапі Європи: Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz святкує свій ювілей
3. Книгу про розвиток радіомовлення на Буковині за 5 десятиліть презентував відомий журналіст Микола Палійчук (ВІДЕО)
4. "Солодку Дарусю" буковинки Марії Матіос видали англійською у США. Вона використала ілюстрації з унікальної колекції Миколи Салагора
5. У Чернівцях відбувся гала-концерт та нагородження переможців V Всеукраїнського (XV Всекримського) фестивалю-конкурсу учнівської та студентської творчості імені Марії Фішер-Слиж «Змагаймось за нове життя!», присвяченого Лесі Українці
Коментарі
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...