Як українцям перерахують платіжки після підвищення ціни на газ?

ЩЕ НЕ ВЕЧІР /


Україні не вдасться в 2018 році відкрутитися від підвищення ціни на газ для населення. Кілька днів тому це активно обговорювалося на рівні чуток, а вчора ввечері інформацію офіційно підтвердив міністр енергетики Ігор Насалик. Він заявив, що уряд підніме тарифи на вимогу МВФ, чия місія якраз зараз працює в Києві і буде повертатися в США з відповідними гарантіями від нашої влади - проектом нового Меморандуму.


Надто вже Кабмін потребує нового кредитний транш Фонду, від якого сподівається отримати $ 2 млрд. Для виплат за держборгом і поповнення золотовалютних резервів Нацбанку (в серпні їх розмір впав ще на 2,9% і досяг критичної позначки трьох імпорту країни - $ 17,2 млрд . грн.).

Хоча, як запевняють експерти, чиновники трохи лукавлять, коли всю відповідальність за нові тарифи покладають виключно на Фонд. У той час як той наполягає нема на конкретних тарифах, а на вмінні влади правильно збалансувати ситуацію на енергетичному ринку. Виїхати на населенні - найбільш зручний варіант для Кабміну.

Щоб не допустити дефолту, Україні доведеться робити нові борги

«Багато хто не знає, що МВФ не висував вимоги піднімати ціни на газ для населення. Його вимога - виконання збалансованого бюджету. Зобов'язання щодо підвищення ціни на газ взяла на себе українська сторона і прописала в спільному Меморандумі. «Нафтогаз» називає ціну в 13 тис. грн / тис. куб. м як економічно обґрунтовану, але ніхто точно не може це підтвердити. Субсидуються насправді не домогосподарства, а саме «Нафтогаз», на рахунку якого перетікають кошти держбюджету »- підкреслив у розмові з UBR.ua директор спеціальних проектів науково-технічного центру« Психея »Геннадій Рябцев.

Що саме станеться

Проте факт залишається фактом - чиновники вирішили вирішувати проблему за допомогою підняття людям газових тарифів. Наскільки саме - міністр енергетики не уточнив. Тому в цій частині залишається лише здогадуватися і оперувати зобов'язаннями, які Україна взяла в останньому меморандумі - на 23,5% з нинішніх 6,9 тис. грн / тис. куб. м. А пізніше зрівняти газові розцінки для населення і промисловості.

«Однак малоймовірно, що підвищення ціни буде обмежено лише 23,5%. Думаю, що його розтягнутий на кілька етапів і воно буде більш значним. Рівень промислових розцінок в районі 14 тис. грн. можемо побачити не через 2-3 роки, а вже в травні-червні 2019 го », - спрогнозував UBR.ua глава наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

І найбільше експерти побоюються, що разом з новими тарифами, Кабмін візьме на себе при підписанні нового Меморандуму (обов'язкова процедура під кожен новий транш) ще й додаткові зобов'язання.

4 загрози для опалювального сезону в Україні

«Нові вимоги можуть стосуватися як внутрішнього ринку газу, так ринку поставок тепла. Можливо, буде вимога приватизувати сферу житлово-комунальну господарства: тепло, вода, вивезення сміття, провести земельну реформу і т.д. Про це вже давно говорять », - зауважив Корольчук.

Це, до речі, може додати ще проблем окремих містах, де, як в Києві, тільки-тільки почали знаходити точки дотику з передачі боргів. Від приватної компанії Ріната Ахметова «Київенерго» комунальному підприємству «Київтеплоенерго».

Що нам від цього?

Чим сильніше буде дорожчати газ для населення - тим більші платіжки вже з жовтня-листопада почнуть приходити людям. Зростуть тарифи на гарячу воду і на тепло, як тільки включать батареї. Але подорожчання буде непропорційним, і експерти зараз прикидають його масштаби.

За їхніми оцінками на зростанні газового тарифу на 23,5% опалення і підігрів води подорожчають в середньому на 15-18%. Тобто середня ціна платіжки за двокімнатну квартиру в 1,5-2 тис. грн. підніметься до 1,7-2,4 тис. Але це лише приблизно, оскільки в кожному українському місті свої фіксовані тарифи, і вони залежать від наявності лічильників в будинках.

Українська економіка протримається до жовтня, а потім гривня піде за 28 грн ./$


Навряд чи кожен українець зможе з легкістю оплатити нові рахунки. Так що вже зараз зрозуміло, що зросте попит на субсидії і буде потрібно збільшення розміру комунальної пільги. А ось тут вже виникають питання до держбюджету і до можливостей влади заплатити за незаможних.

Чи вистачить грошей?


За різними оцінками, підвищення субсидій може коштувати держбюджету додаткові 10-12 млрд. грн., Тобто всього близько 82 млрд. грн. Нашкрябає чи стільки влада або знову загрузне в боргах - невідомо, і виникають додаткові ризики. Особливо з огляду на липневу історію з несвоєчасною виплатою пенсій.

«Це все вдарить по бюджету, оскільки виллється в збільшення кількості субсидій. І знову виникне питання про підготовку до опалювального сезону, адже теплокомуненерго будуть змушені подати в НКРЕКУ нові розрахунки з урахуванням нових тарифів на газ », - підкреслив UBR.ua експерт енергетичного ринку Валентин Землянський.

Бюджетні асигнування у вигляді субсидій перетечуть в бюджет «Нафтогазу», який влада таким чином продовжать субсидувати. І знову підніматиметься питання внутрішнього видобутку.

Собівартість ціни на газ, який видобувається в Україні, за оцінками Укргазвидобування, становить горезвісні 7 тис. гривень за тисячу кубометрів, за якими теплоенерго зараз відпускають блакитне паливо для людей - 6,9 тис. грн / тис. куб. м. Свою здобич цілком може вистачати, щоб забезпечити потреби населення.
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації