Родина Гешко: Козацькому роду – нема перводу!

ОЦЕ ТАК НЕСПОДІВАНКА! /


«Дорога родино!», - саме так, несподівано для себе, 18 червня в актовій залі Кіцманської районної гімназії зверталися до присутніх виступаючі, схвильовані почутим і побаченим. Виявилося, що вони не просто однофамільці, а походять від одного предка – Степана Гешка… Це розповів їм і наочно продемонстрував Юрій Васильович Остафійчук (на фото праворуч у другому ряду; перед ним, у першому ряду, знаменитий спортсмен Іван Гешко зі своїми синами Іллею, Сашком і Тарасом).


Хоч, на думку ученого-фізика Євгена Гешка (в центрі третього ряду), це дослідження ще не завершене, однак депутат Суховерхівської сільської ради Юрій Остафійчук уже заслужив багатьох похвал, бо не за службовим обов’язком, а за велінням душі, безкорисно, жертовно, подвижницькою працею зробив добрішими і щасливішими багатьох – і вони щиро всім у цьому зізналися.

Василь КОЗЬМИК, газета «Відродження»



PS. Далі – виступ Юрія Остафійчука.
 

Двохсотлітній родовід

Ми вітаємо всю дружню родину Гешків і всіх присутніх у залі, які мають відношення до цього прізвища.

Ми з вами всі – український народ, який складається з таких, малих і великих, дружніх і працьовитих, талановитих і відповідальних, родин. Родина, мов сонце, зігріває людину від її народження до кінця днів. Сильна родина, рід, сім’я – міцна буде й Україна.

 

Скажу словами поета Дмитра Білоуса:

 

… В щасливі і тяжкі години –
Куди б нам не стелився шлях,
Не гасне вогнище родинне,

В людських запалене серцях.

 

Ми зібралися тут, щоб згадати своїх предків, побачити зв’язок поколінь, відчути гордість за своїх предків.

 

Зараз, як ніколи, не вистачає родинного спілкування. Ми вже не зустрічаємось на храмах, данцях, як колись на великих толічках, де були присутні й люди поважного віку, котрі розказували, хто кому родина.

 

Мало хто з нас знає, що ми в другому, третьому чи четвертому поколінні є родичі. Навіть про наших дідів і бабів теж знаємо обмаль, коли вони народилися, одружилися чи померли.

 

Колись старші люди казали: «Мене мати народила в перше сапанє; мене – у жнива; я народився, коли святий Михайло приходив на білому коні». Проте священики точно вели церковні книги про народження, шлюб і смерть.

 

Австрійська адміністрація спочатку почала давати прізвища, адже не в усіх вони були. Просто казали Василь векар (пастух), Микола ворник (двірник)...

 

У Кіцмані на 1772 рік мешкала 81 родина, або до 400 чоловік. Уже в 1774 році родин було 137, або до 800 чоловік.

 

Австрійський імператор Йосиф ІІ видав 8.02.1786 року декрет, яким Буковина звільнялась на 30 років від сплати попередніх воєводських податків. Також звільняли від військової служби молодь на 50 років. Такі реформи мали на меті збільшити населення Буковини, в тім числі й переселенців.

 

У переписі за 1774 рік ми прізвища Гешко не бачимо. Значить, Гешки прийшли сюди пізніше. А був це Гешко, який прийшов з 11-ма дітьми з Карпатських гір, з Галичини, й осів у Кіцмані. Їх родове гніздо, за сучасною адресою, вул. Озерна, 12. Зараз там живе внучка Гешка Василя Тодоровича Тернович Жанна Олександрівна. Саме звідси розійшлася родина Гешків по Кіцмані.

 

Тепер ми можемо почути це прізвище в Суховерхові, Валяві, Оршівцях, Орошанах і Ставчанах. Усі ці родини походять від одного Гешка. Багато Гешків переселились на постійне місце проживання в Канаду, де перебували на заробітках.

 

Перегортаючи архівні документи з 1840 року про Кіцмань, вдалося знайти близько 30 родин, які мали прізвище Гешко. З них близько 25 родин зведені до одного Степана Гешка, а про 5 родин нема запису по батькові. І тут, у залі, може, не всі знайдуть своє родове коріння. На жаль, такі реалії. Так, тут присутній Гешко Євген 1934 року народження. Його батько – Іван 1903 р.н., дід – Степан 1879 р.н., прадід – Василь 1844 р.н. і все. По батькові в архіві не написано – тому невідомо, до яких Гешків їх віднести.

Звести родину Гешків до одного батька було досить непросто. Часто матері при родах помирали – чоловіки брали інших жінок, іноді з дітьми, і виховували зведених дітей разом.

Та й самі священики робили помилки в записах. Так, у церковній книзі Суховерхова про шлюб написано «Гешко Іван Тодорович бере в 1898 році шлюб з Гакманкою». Я дивлюсь на схему родоводів – і мені це не сходиться. Лиш завдяки Гешко Івоні Василівні з’ясувалося, що цей Гешко Іван був по батькові Васильович. Це підтвердили архівні документи по церкві м. Кіцманя.

Прізвище Гешко і тепер досить популярне в Кіцмані. Так, у телефонному довіднику за 2003 рік найбільше прізвищ Ткачук – 27, Фівчук і Павлюк – по 23, Моргоч – 22, Руснак – 20, а Гешко – 16.

Чим більше ставало людей з прізвищем Гешко, тим більше вони втрачали своє родове коріння. Їхні нащадки, будучи родиною в кінці ХVІІІ століття, вже на початку ХХ століття вважали одні других чужими, не говорячи про наш час і ХХІ століття.

Життя в ті давні часи було нелегке, але ця родина переборола всі труднощі – і тепер ми можемо пишатись прізвищем Гешко та згадати їх славних нащадків.

Гешко Іван у 1911 році обирався депутатом від Кіцманя до Буковинського сейму.

Знаходимо в архівах дані про Гешка Іллю, що активно працював у товаристві «Народний дім».

Активну позицію займала Гешко (дів. Ткачук) Домна, 1909 р.н., дружина Василя Гешка, обрана 12 січня 1941 року по Кіцманському виборчому округу депутатом Верховної Ради УРСР першого скликання (1941-1947 роки).

На сьогоднішній зустрічі присутній колишній викладач фізичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, кандидат фізико-математичних наук, доцент Гешко Євген Іванович, який за час роботи в університеті опублікував 110 наукових праць.

У 1990 році великих зусиль доклала група кіцманчан, у тому числі Гешко Василь Остапович, для відновлення та відбудови Свято-Миколаївської церкви в Кіцмані, щоб люди мали знову свій духовний храм. Син Василя Остаповича – Гешко Віталій Іванович працює директором Кіцманської районної гімназії. Результати роботи очолюваного ним колективу вчителів видно по призових місцях і грамотах вихованих учнів.
 

Гешко Ярослав Миколайович займає посаду заступника голови Кіцманської міської ради.

Чудовим майстром-шевцем був Гешко Василь Миколайович.

Також не забувала родина Гешків і спорт. Гешко Михайло грав у футбол захисником у 1935 році. Гешко Ярослав Васильович – кандидат у майстри спорту по вільній боротьбі. Та найбільше прославив Україну, Буковину і Кіцмань Гешко Іван Тарасович – заслужений майстер спорту, чемпіон Європи та світу з бігу на 1500 м, учасник Олімпійських ігор в Сіднеї, Афінах і Пекіні. Він депутат Чернівецької обласної ради з 2015 року.

Хочу ще сказати, що найстарша в цій родині – Гешко Івона Василівна. Їй 92 роки, має прекрасну пам’ять. Шкода, що за станом здоров’я Івона Василівна не прийшла на зустріч.

Наймолодша дівчина – Гешко Єлена Вікторівна, їй 7 місяців, вона присутня тут. Наймолодший хлопець – Гешко Антон Вікторович, йому 3 роки.

Наша зустріч – це зв’язок поколінь. Коли я показав фото Гешка Василя Михайловича 1879 року народження його внучці Кантемір (дів. Гешко) Марії Михайлівні, якій уже 86 років, вона впізнала свого діда й заплакала. Потім покликала своїх дітей Кантемірів і показала це фото.

На карті-схемі «Родовід Гешко» з 1808 року по 2016 рік ми зв’язали всі прізвища Гешко в один рід Степана, і ви тут всі – родина до 8-го покоління. А людина, котра знає свій рід хоча б до 7-го покоління, буде щаслива, чого я вам і бажаю.

Юрій ОСТАФІЙЧУК,
Фото Оксани Ткачук 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації