Лічниця для душевнохворих, де палатами шукали прізвища чернівецьких урядовців…

НЕВІДОМІ СТОРІНКИ ЧЕРНІВЦІВ /


Про те, що наші рідні Чернівці не є самотнім та єдиним містом із такою назвою, знають вже багато людей. Окрім Чернівців у Вінницькій області є ще з ідентичною назвою колишнє передмістя чеського міста Брно, де за часів цісаря Франца Йозефа знаходилася найвідоміша психіатрична лікарня монархії. Чи то слава про культурну велич столиці Буковини ще не була такою відомою, чи з інших причин, але дуже часто урядові листи із Відня, на яких було написано «ц.к. крайовому уряду у Чернівцях» направлялися віденськими поштарями не на Буковину, а до психіатричної лічниці, де потім довго палатами шукали прізвища чернівецьких урядовців.


Такі курйози австрійської пошти повторювалися. аж поки крайовий президент Буковини граф Гогенлое не поскаржився цісареві, щоб він роз’яснив у Відні відмінність між крайовою столицею Буковини і лічницею для душевнохворих у Чернівцях біля Брно.

До 1886 року для буковинців, які зазнали психічних розладів здоров’я, не було жодної можливості лікуватися у медичному закладі у Чернівцях. Всіх відправляли до спеціалізованих клінік Львова або Кульпаркова. У 1886 році було відкрито психіатричне відділення у новозбудованій крайовій лікарні. А 12 квітня 1900 року на засіданні Буковинського сейму депутатом Гайнріхом Кіппером було внесено пропозицію затвердити статути, штатний розклад та фінансове забезпечення нового Психіатрічного крайового шпиталю за кошти крайового бюджету. Головному лікарю та його заступнику окрім зарплат надавалися у приміщенні лікарні службові квартири, оплачувалися всі витрати на опалення, освітлення та першорозрядне харчування.
 


Д-р Йоган Цуркан (1852-1912), чернівчанин, син багатолітнього члена православної консисторії у Чернівцях та депутата у віденському парламенті, став першим директором крайового шпиталю для душевнохворих у 1902 році. Він зумів упродовж десяти років розбудувати діяльність цієї важливої установи на високому професійному рівні і став засновником та піонером буковинської психіатрії, належав до найвідоміших та найпопулярніших лікарів краю.

За його ініціативи шпиталь отримав додаткові нові корпуси і відповідав тогочасним потребам, був підключений до міського водогону і електричного живлення. Головним лікарем шпиталю був д-р Леон Кобилянський, а його заступником д-р Рамлер.
 


Будівельний радник інженер Еріх Кольбенгаєр, якого ми знаємо як професора і директора Школи ремесел у Чернівцях, а також як завзятого дослідника та популяризатора буковинської унікальної декоративної орнаменталістики, розробив будівельні плани і спорудив у шляхетному стилі із гарною декорацією корпуси нового психіатричного шпиталю. І до наших днів збереглися на окремих спорудах (шпиталю та помешкань лікарів) пластичні композиції із крайовим гербом Буковини та австрійською короною.

29 квітня 1902 року о 11 годині відбулося офіційне відкриття новозбудованої лічниці для душевнохворих, які були переведені у нові корпуси із психіатричного відділення крайового шпиталю на вулиці Семигородській (Головній). Перед Першою світовою війною психіатрична лікарня була оснащена 390 ліжко-місцями, за пацієнтами доглядали 54 санітари та 4 кваліфікованих лікарів.
 


В одній із чернівецьких газет столітньої давнини подали аналіз пацієнтів психіатричної лічниці за родом професійної діяльності, де зазначалося, що серед хворих є також і групи ризику, які через надмірні інтелектуальні напруження можуть потрапити до числа пацієнтів, а саме: студент філософського факультету університету, актор, адвокат, депутат сейму і навіть один журналіст.
 


На жаль, сьогодні Чернівецька обласна психіатрична лікарня переживає не найкращі часи: скорочення штату, незадовільне матеріальне забезпечення, відтік професійних кадрів, тощо. Й результат, як то кажуть, «на лице» – серед чернівчан без належного медичного нагляду та контролю живуть активним громадським життям, до прикладу, бургомістри, кобзарі, депутати, активісти та чиновники різного ґатунку. Й ніхто достеменно не знає, що від таких людей чекати завтра.

Сергій ОСАЧУК, Микола САЛАГОР, для БукІнфо (с)
Поштові листівки з особистої колекції Миколи Салагора 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації