За даними Держслужби статистики, за 2017 рік українців стало менше на 198 тис. осіб.

КОХАЙТЕСЯ, ЧОРНОБРИВІ... / 


Населення України продовжує скорочуватися. За даними Держслужби статистики, за 2017 рік нас стало менше на 198 тис. осіб. Станом на 1 січня 2018 року в країні проживало 42 млн 386,4 тис. осіб. 2016-го скорочення теж було, але менш значне – на 176 тис. осіб. Зробила внесок і міграція: якщо 2016 року виїхали на постійне місце проживання за кордон 10 620 осіб, то 2017-го – 11 997 осіб.

 

Демографи та соціологи кажуть, що найближчими роками переломити негативну тенденцію навряд чи вдасться, і рекомендують державі більше підтримувати молоді родини.


Причини

 

 

Провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна вважає головною причиною, через яку українці не хочуть заводити дітей, нестабільну економічну ситуацію, яка триває вже багато років.

"Як тільки життя в країні стає трохи краще, як було в 2005-2008 роках, одразу бачимо підвищення народжуваності, і навпаки, вона знизилася останніми роками, особливо в зв'язку з подіями на сході країни, – аналізує Піщуліна. – У містах народження стримує і відсутність достатньої кількості дитсадків, через що дитину тепер треба записувати туди з самого народження. Недостатньою виявилася державна політика фінансової підтримки багатодітних родин, коли за кожну наступну дитину платили все більше грошей. Цим скористалися насамперед маргінали, які заробляли народженням дітей собі на життя. Все більший внесок вносить міграція, причому їдуть молоді люди і заводять дітей вже на чужині".

Заввідділу демографічних процесів Інституту демографії та соцдосліджень Ірина Курило зазначає, що основна демографічна проблема – висока передчасна смертність.

"Багато хто вважає, що нам треба більше народжувати, і це вирішить всі питання, – говорить Курило. – Але за народжуваністю ми близькі до середньоєвропейського рівня: ближче до 1,4 дитини в середньому на жінку, 2012/2013 років були майже на середньоєвропейському – більш як 1,5. А ось стосовно смертності: в Україні з тих хлопчиків, які доживають до 16, майже третина не доживає до 60 років".

Мігранти та держпідтримка


Щоб жителів України стало більше, Курило пропонує активніше залучати мігрантів: "Іншого способу протистояти старінню в межах окремої країни не існує, на вікову структуру "тут і зараз" інакше впливати не можна. Навіть гіпотетичне підвищення народжуваності дасть ефект через десятиліття. У жодній країні Європи зараз немає 2,3 народження на одну жінку, хоч спостерігаються регіональні відмінності: високу народжуваність демонструють жінки зі скандинавських країн (останніми роками – 1,8-2 дитини)".

Піщуліна сподівається, що дасть ефект держполітика: "Навіть якщо у нас почне стабільно зростати економіка, але немає дитсадків, перевантажені школи, жінка змушена вибирати – діти чи кар'єра. Також потрібно на державному рівні культивувати родинні цінності: діти, жінка – берегиня вогнища. Це дасть ефект, але не відразу, а через 8-10 років". 


Фото: Getty images


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації