БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ   >>> 9 Червня 2010

Буковинська «Свобода» хоче конкретно дізнатися, чи дадуть нашій «Попелюшці» перетворитися на "принцесу"

Днями у приміщенні Народного Дому за ініціативою «Новоселицького спелеоклубу» «Попелюшка» та за підтримки Чернівецької обласної організації ВО «Свобода» була проведена прес-конференція «Призупинення розвитку спелеотуризму на Буковині. Хто винен?». В прес-конференції взяли участь Голова Чернівецької обласної організації ВО «Свобода» Віталій Мельничук, Голова Новоселицького районного спелеоклубу «Попелюшка» Іван Попадюк, Президент Чернівецького обласного спелеоклубу «Троглодит» Павло Куприч, віце-президент Чернівецького обласного спелеоклубу «Троглодит» Віталій Коржик.

На початку прес-конференції Голова ЧОО ВО «Свобода» Віталій Мельничук зазначив, що з 2008 року ВО «Свобода» відслідковує процеси, зв’язані з печерою «Попелюшка» і неодноразово акцентувала у своїх заявах на недопустимості непрофесійного підходу до спелеології, та робіт в печерах. Недопустимо, щоб влада, яка повинна відстоювати інтереси громади та стояти на сторожі закону, всупереч всіх норм чомусь лобіює інтереси окремих бізнесових структур, не враховуючи весь спектр питань, які потрібно розглядати.

В своєму виступі Голова Новоселицького районного спелеоклубу «Попелюшка» Іван Попадюк зазначив, що з листопада 2009 року, коли офіційно був зареєстрований Новоселицький районний спелеоклуб «Попелюшка» влада почала чинити перепони в діяльності місцевих спелеологів. 13 грудня місцевих спелеологів було затримано прикордонниками, і не допущено до печер. Впродовж місяця неможливо було узгодити питання відновлення робіт у с. Подвірне в Малімон-каньйоні, який розташований в безпосередній близькості від системи печер «Попелюшка», єдиний вхід в яку є з Молдовської сторони. З 13 січня і до кінця травня місцевими спелеологами було здійснено близько 20 експедицій в печери з метою відновлення входу в систему «Попелюшка» через Малімон-каньйон з української сторони.

29 травня знову чиняться перешкоди місцевим спелеологам, оскільки прикордонники повідомили, що вони дозволять на попередніх умовах проходити на територію печери лише якщо це все буде узгоджено з МНС, СБУ, розвідкою, відповідальних структур Новоселицької РДА. Без цих дозволів відновлення спелеоробіт не дозволяють до сьогоднішнього дня. Неофіційно говорять, що якщо місцеві спелеологи узгодять свої дії з федерацію спортивного туризму Чернівецької області, яку очолює Скрипник Віктор Володимирович, то проблем не буде ніяких. Постає питання - чому владою ігноруються діяльність і думки професіоналів-спелеологів, а пріоритет надається представникам федерації спортивного туризму.

Президент Чернівецького обласного спелеоклубу «Троглодит» Павло Куприч у своєму виступі акцентував, що спелеологія і спелеотуризм не є одним і тим же. Спелеологи – займаються відновленням печер, прокладенням маршрутів, копанням проходів і навчанням професійним навичкам тих, хто має до того бажання. Система печер «Попелюшка», яка в теперішньому вигляді є доступна лише з молдовського боку вивчена лише частково, розвідано і враховано лише 92 кілометри проходів, з майже тисячі, які є в наявності і прохід з українського боку дав би можливість класти в практичну площину комплексне дослідження печер, а в перспективі і спелеотуризм, як одну із складових того, що можна розробити на базі «Попелюшки».

Те, що роблять місцеві спелеологи переоцінити важко, адже вони працюють в Малімон-каньойоні – в безпосередній близькості від систем печер «Попелюшка» (від Малімон-каньойону до «Попелюшки» не більше 150 метрів), а від того місця, над яким роблять спелеороботи представники федерації спортивного туризму з печери «Дежавю» - близько 300 метрів до «Попелюшки» і крім того печера «Дежавю» знаходиться в невигідній зоні, яка зазнає постійного підтоплення. Дуже дивно, що перепони чиняться нашою владою, чого жодним чином не можна сказати про молдовську сторону, вони завжди згідно усталених норм гостинно дозволяють українським спелеологам безперешкодно здійснювати експедиції в «Попелюшку».

У своєму виступі віце-президент Чернівецького обласного спелеоклубу «Троглодит» Віталій Коржик зазначив, що з кінця 80-х років на базі печери «Попелюшка» планувалося створити міжнародний рекреаційний комплекс, який включав би в себе і спелеологічні дослідження, медичні оздоровчі заклади з застосуванням лікувальної мінеральної води і звичайно туристично-відпочивальний комплекс, але після розвалу Союзу про це не могло було й мови.

Оскільки «Попелюшка», яка відкрита була у 1977 році є однією з найбільших у світі і розташована в перспективному місці то при правильному підході саме на її місці можна створити багатофункціональний рекреаційний комплекс. Але однобоко та по приватному до цього підходити не можна і без участі професійних спелеологів взагалі діяти не можна. Дуже не правильно, що пан Скрипник, цього не враховує, а тим часом задіює владу і чинить тиск на місцевих спелеологів. Ефективної ж співпраці з спелеологами пан Скрипник уникає, а даремно, адже всі ми маємо робити спільну справу для слави нашої держави, а не лобіювати чиїсь приватні інтереси.

Також учасники прес-конференції відповіли на запитання журналістів, які цікавилися суттю поставленої проблеми і шляхами її вирішення. Тем для висвітлення, як вияснилося на прес-конференції є досить багато, і якщо питання
не будуть вирішуватися, а тиск на спелеологів не припиниться то буде скликана
чергова прес-конференція, на якій ці та інші питання буде піднято. Голова ЧОО ВО «Свобода» Віталій Мельничук зазначив, що «Свобода» і надалі готова підтримати спелеологів у їхньому прагненні відстояти можливість вільно діяти на своїй Богом даній землі.

БукІнфо (с)
Джерело: Прес-служба Чернівецької обласної організації ВО «Свобода»

Фото з сайту: http://intour.com.ua/images/articles/352_2.jpg