БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  ПОЛІТИКА   >>> 28 Вересня 2020

У Чернівцях чинний депутат міськради Білик, який є підсудним у справі про підкуп виборців, знову балотується в депутати, - ОПОРА

ЩЕ НЕ ВЕЧІР /

Депутат Чернівецької міської ради від партії «Рідне місто» Ростислав Білик, який є підсудним у справі про підкуп виборців на місцевих виборах 2015 року, представлений у списку політичної партії «Команда Михайлішина». Суд над депутатом Ростиславом Біликом триває досі, а ключові свідки невідомо де, - пише
ГМ ОПОРА.

Ростислав Білик, що є підсудним у справі підкупу виборців на місцевих виборах 2015 року, знову балотується у депутати до міської ради Чернівців. Про це стало відомо після того, як політична партія «Команда Михайлішина» 24 вересня висунула своїх кандидатів у депутати до місцевих рад і в очільники міст та зареєструвала їх у територіальній виборчій комісії. У списку цієї політичної сили є і Ростислав Білик, над яким уже 3 роки триває судовий процес.

Останнє судове засідання у цій справі відбулося 24 вересня у Першотравневому районному суді м. Чернівці. На засіданні було допитано одного із свідків. Загалом у вказаній справі вже було допитано 6 свідків, поміж них, одного ключового. Однак, вкотре не прибули заявлені стороною обвинувачення у даній справі ключові свідки, які раніше вже були засуджені за організацію підкупу виборців на користь Ростислава Білика.
 
Суд ухвалив рішення, яким задовольнив клопотання прокурора, оголосити у справі перерву для подальшого виклику свідків в наступне судове засідання. Наступне судове засідання відбудеться 22 жовтня 2020 року.

“Відповідно до пункту 5 частини другої статті 230 територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку. Тобто, окремий кандидат у депутати може бути зареєстрований відповідною територіальною виборчою комісією та приймати участь у виборах, навіть в тому випадку, якщо він є підсудним у справі про вчинення кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян та за відсутності обвинувального вироку суду (який набрав законної сили) в такій справі, доведення його вини та притягнення його до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, тобто в даному випадку мова йде про дію принципу презумпції невинуватості”, - відзначив громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Чернівецькій області Василь Купіна.

Принцип презумпції невинуватості, який закріплений у статті 62 Конституції України, статті 2 КК України, статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 11 Загальної декларації прав людини, пункті 2 статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права передбачає, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
 


Нагадаємо, у жовтні 2015 року спостерігачі ОПОРИ зафіксували факти підкупу виборців на місцевих виборах в Чернівцях. Понад два роки тривало досудове розслідування за вказаними фактами, та вже майже три роки триває й судовий розгляд у цій справі з чинним депутатом Чернівецької міської ради Ростиславом Біликом у якості обвинуваченого. 9 листопада 2015 року Шевченківським районним судом м. Чернівці постановлено Вирок у кримінальній справі №727/8656/15-к, визнано винними за ст. 160 ч. 4 КК України Будзінського П.В., Марчиху Н.В., Вонса І.М., затверджено угоду про визнання винуватості, укладену між обвинуваченими та прокурором, призначено вказаним особам узгоджену сторонами міру покарання за ст. 160 ч. 4 КК України, із застосуванням ст. 69 КК України, у виді трьох років позбавлення волі та на підставі ст. 75 КК України звільнено таких осіб від відбування покарання з випробуванням, якщо вони на протязі 1-річного іспитового строку не вчинять нового злочину.
 
У вказаному Вироку зазначено, що в період часу з 22.10.2015 р. по 25.10.2015 р., обвинувачені діючи за вказівкою особи, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, згідно своєї ролі, вчинили дії направлені на підкуп виборців, які полягали в підшуковуванні осіб, згідних за винагороду в сумі 350 грн., незалежного від фактичного волевиявлення, проголосувати за конкретного кандидата в депутати до Чернівецької міської ради, матеріали відносно якого виділені в окреме провадження, та роз’яснюючи вказаним особам, що винагороду вони отримають після надання підтверджуючих фотознімків паспорта і бюлетеня з відміткою підтвердження віддання голосу за даного кандидата. Угоди про визнання винуватості було укладено на тих умовах, що обвинувачені Будзінський П.В., Марчиха Н.В., Вонс І.М. повністю визнають свою винуватість у зазначеному вище діянні і зобов'язуються визнати беззастережно обвинувачення в обсязі підозри у судовому провадженні. Також, 25.03.2020р. було допитано (як свідка) в судовому засіданні у справі Білика одного із вказаних вище осіб, в результаті чого, останнім було повідомлено, що після ДТП, він не пам’ятає обставин справи і не пам’ятає за що був засуджений.
 
Двоє інших ключових свідків, в судові засідання не з’являються: за інформацією прокурора, один із вказаних свідків перебуває за межами України, відносно іншого вчинені заходи примусового приводу не дали результатів, оскільки невідоме його місце перебування (по місцю реєстрації не проживає).