Коли, кому і де можуть вручити військову повістку? Відповіді юристів

Буковинці часто запитують у соцмережах щодо мобілізації до Збройних Сил України. Юристи організації БФПраво на захистпідготували ТОП-5 питань та відповідей щодо вручення повісток.

1. Де можуть вручати повістку?

🏙 Аналізуючи законодавство, можна зробити висновок, що чіткого місця не передбачено. Отже, повістку можуть вручити особі будь-де.

2. Хто саме може заповнювати бланки повісток?

📝 В п.47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921 зазначається, що у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) щодо оповіщення призовників і військовозобов’язаних про їх виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов’язані:

🔘 видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов’язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного (міського) ТЦК та СП у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного (міського) ТЦК та СП;

❗ Тобто, заповнювати бланки повісток має керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де особа, якій надали повістку, стоїть на обліку. Якщо повістки заповнюються після встановлення особи, це є порушенням. І особа котрій виписали таку повістку, може вимагати скласти акт відмови від отримання повістки у присутності свідків, де вона має зазначити протиправні дії уповноважених осіб. А краще при таких ситуаціях викликати поліцію, для фіксації факту правопорушення.

3. Чи є перелік осіб, які можуть вручати повістки?

👥 Щодо осіб, які можуть вручати повістки, є обмеження. Згідно з пунктом 8 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65 «Про загальну мобілізацію» місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з ТЦК та СП, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців доручено, зокрема, організувати та забезпечити у встановленому порядку своєчасне оповіщення й прибуття громадян, які призиваються на військову службу.

❗ Наголошуємо, що перелічені нижче особи мають право тільки надавати повістку, яка заповнена і в яку внесенні дані згідно з наказом про оповіщення призовників та військовозобов’язаних, керівником ТЦК та СП:

— співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
представники органів місцевого самоврядування;
— керівники підприємств чи організацій, роботодавці;
— керівники навчальних закладів;

4.Яка роль поліції в процесі видачі повісток?

👮‍♂ Органи Національної поліції, згідно ПКМУ від 7 грудня 2016 року №921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних», наділенні такими повноваженнями:

▪ за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють досудове розслідування стосовно ухилення військовозобов’язаних від військового обліку (додаток 12);
▪ за зверненням органів місцевого самоврядування та районних (міських) ТЦК та СП здійснюють розшук, затримання і доставлення до районних (міських) ТЦК та СП громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку (додатки 5, 13);
▪ за зверненням районних (міських) ТЦК та СП здійснюють інформування щодо наявності судимості або перебування під слідством призовників і військовозобов’язаних, які приймаються на військову службу за контрактом.

5.Види відповідальності?

🔴 Передбачено два види відповідальності: адміністративна та кримінальна.

📌 Відповідно до ст. 210-1 КУпАП: Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від 200 до 300⃣ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🖇 Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

💸 Тобто, штраф в розмірі від 1700 до 3400 грн (3400–5100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії.

👨‍⚖ Якщо людині вручили повістку на відряджання в підрозділ, після проходження медкомісії та з зазначенням військової частини, куди вона відбуває, й вона не прийшла на збори, то відповідно ст. 336 ККУ, може настати кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 5 років.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації