"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини

Цьогоріч на Буковині були позачергові вибори, сутички у раді та публічні конфлікти. У Чернівцях частина депутатів заявляла, що їх "не чують", а їхні пропозиції ігнорують. Водночас в області депутати райради хочуть відправити у відставку голову ОДА. Він це називає "політичним наступом". Суспільне зібрало підбірку з п'яти політичних подій області — їхній розвиток та наслідки.

Опозиція заходить у раду

До Чернівецької міськради пройшли обранці семи політсил. Майже всі склали присягу торік — отримали мандати, зробили спільне фото і взяли перерву у сесії. Міський голова під час присяги сказав: "Хочу, щоб ми об`єдналися і зробили місто кращим". Тоді на сесії не було депутатів, які згодом називатимуть себе "опозицією до команди мера". Це обранці "Команди Михайлішина", "Рідного міста" та "Народного контролю".

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Роман Клічук склав присягу. Фото: Суспільне Буковина

Депутатів майбутньої опозиції не реєстрували понад два місяці. На першу сесію вони не прийшли, бо не були зареєстрованими, а також сказали "що їх ніхто не повідомив про засідання.

"Сесію скликали на швидку руку, бо новообраним партіям хочеться влади", — сказав тоді обранець Віталій Михайлішин.

Депутатів "Рідного міста" та "Команди Михайлішина" не реєстрували два місяці. Тоді члени виборчої комісії не приходили на засідання, аби це зробити. Відтак це зробили у Києві члени ЦВК.

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Віталій Михайлішин складає присягу. Він очолив другу за кількістю фракцію у раді. Його політсила — в опозиції. Фото: Суспільне Буковина

Без опозиції рада провела п'ять засідань — обрала секретаря, сформувала комісії та затвердила членів виконкому. Тоді кандидатури отримували одноголосну підтримку. Тепер на сесіях міськради голоси різняться — опозиція блокує трибуну, коли їхні пропозиції не ставлять на голосування.

Наприкінці вересня на сесії трапилась бійка. У штовханині брали участь депутати майже всіх політсил.

В інтерв'ю Суспільному Михайлішин сказав, що рік для опозиції був "дуже важким". Міський голова не намагався налагодити роботу з депутатами його фракції. За його словами, він пропонував Клічуку "разом розвивати місто".

"На жаль, може я не вигідний людині, тому що я працюю, щоб місто розвивалося. А в людини своє бачення розвитку міста – тільки комерція і свій бізнес власний", — каже Михайлішин.

Водночас міський голова сказав, що намагався налагодити роботу з опозицією.

Чернівецька райрада хоче відставки Осачука

У вересні Чернівецька райрада звернулась до обласної ради, аби ті висловили недовіру Сергію Осачуку. Заявили, що роблять це через те, що голова ОДА "провалив" реформу децентралізації та боротьбу з поширенням COVID-19. Також звернулись щодо "введення в оману" президента та громадськість щодо об'єктів Великого будівництва та зневажливого ставлення до депутатів райради.

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Сергій Осачук на пікеті жителів Банилова під ОДА, де вимагали його відставки. Фото: Суспільне Буковина

Звернення підтримали 34 депутати райради з 47 присутніх. Зокрема голосували депутати фракції "Слуга Народу".

У коментарі Суспільному Осачук сказав, що про голосування не знав, втім вважає це "загостренням політичного наступу" з боку фракції "Європейська Солідарність" у районній раді та інший фракцій, які їх підтримують.

Звернення передали обласній раді, адже лише в її повноваженнях висловлювати недовіру голові. Його мають розглянути на сесії наступного року. Згідно із законом, якщо звернення підтримають дві третини депутатів, його відправлять на розгляд уряду. Найбільша фракція облради — Слуга Народу — уже заявила, що не висловлюватиме недовіру Осачуку.

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Фото: Facebook/ Cлуга Народу - Чернівці

Збори обласної партійної організації. На них присутній голова ОДА та його заступник Ковалюк. Під час зборів фракція "Слуги Народу" в облраді вирішила не висловлювати недовіру Осачуку.

Кельменці отримали нового голову

Кельменці — це селище міського типу, яке є адміністративним центром Дністровського району. До Кельменецької громади також входять два десятки сіл. Громаді лише рік, але за цей час там змінили двох голів.

У квітні 2021 року голова Сергій Буняк достроково подав у відставку. Тоді казав, що вирішив піти з посади з особистих причин. Водночас у коментарі виданню "Молодий Буковинець" говорив, що зробив це через конфлікт з депутатами від партії "Слуга народу". Пізніше він сказав, що конфлікт вичерпано й він балотуватиметься від "Слуг".

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Фото: Facebook/Cлуга Народу - Чернівці

Обласний осередок "Слуги Народу" голосує за Буняка, як кандидата від політсили.

У жовтні на виборах переміг секретар ради, який раніше був обраний від "Слуги народу", Богдан Олійник. Він отримав понад 26% голосів виборців.

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Засідання сесії кельменецької ради за головуванням Олійника. Фото: Facebook/Кельменецька селищна рада

У коментарі Суспільному він сказав, що за час на посаді вдалось зробити ремонт у двох садочках та закласти гроші на ремонт доріг у наступному році.

Конфлікт між мером та головою ОДА

Коли Чернівці отримали нового міського голову, голова ОДА публічно привітав його та подарував книгу про область. Тоді у дописі на сторінці в Facebook він написав: "Чернівці – флагман розвитку Буковини".

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Осачук вітає новообраного міського голову. Фото: Facebook/Чернівецька ОДА

Пізніше міський голова в інтерв'ю Forbes заявив, що голова ОДА Сергій Осачук робить все можливе, аби місто не отримало ні копійки з державного бюджету. Згодом в інтерв'ю Суспільному сказав, що не може домовитись за розподіл грошей на місто, бо голова адміністрації Сергій Осачук є ставлеником одного з керівників однієї з партій (мається на увазі депутат фракції "Рідне місто" Василь Продан – ред.). "Мені з ним складно говорити", сказав міський голова про Продана.

Суспільне попросило голову ОДА Сергія Осачука прокоментувати цю заяву. У пресслужбі ОДА не надали відповідь.

Опозиція вимагає відставки секретарки Чернівецької міськради

У грудні депутат від опозиції Володимир Бешлей зареєстрував проєкт рішення про припинення повноважень секретарки. У ньому вказав, що Марина Кирилюк не виконує свої обов'язки — не організовує належним чином роботу депутатів та не реєструє ініціативи частини обранців.

"На обговорення запрошують окремі групки депутатів, які збираються у кулуарах", — каже Бешлей.

"Осачука — у відставку", опозиція заходить у раду та мер проти ОДА. ТОП-5 політичних подій Буковини
Зліва секретарка ради Кирилюк, справа — депутат Володимир Бешлей, який зареєстрував проєкт рішення про її відставку. Бешлей сів на місце міського голови та вимагав скликати позачергову сесію. Фото: Суспільне Буковина

"Марина Кирилюк проігнорувала прохання скликати позачергову сесію, коли в місті була складна ситуація з коронавірусом",— каже Бешлей.

У коментарі Суспільному Марина Кирилюк сказала, що депутати під час голосування оцінять її роботу. Відтак не коментуватиме звинувачення депутата Бешлея.

Через тиждень депутати опозиції вимагали розглянути відставку Кирилюк. Під час сесії вони заблокували трибуну і вимагали внести проєкт у порядок денний.

Їхню пропозицію не підтримали. Голосування за відставку, за регламентом, розглянуть у наступному році. Суспільне зібрало позиції представників фракцій щодо майбутнього голосування — тут.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації