«Перша капітуляція». В ефірі РосТБ заявили, що російській армії в Україні буде все важче — це стало сенсацією

Російський військовий оглядач Михайло Ходарьонок в ефірі пропагандистського ток-шоу, яке вийшло на каналі Росія 1 16 травня, несподівано висловив сумніви в успіхові вторгнення в Україну. Він вказав на високий моральний дух ЗСУ та наголосив, що РФ опинилася в геополітичній ізоляції. Аналітики та західні ЗМІ розцінили такі одкровення як попередження про можливий відступ або капітуляцію російської армії. Деталі читайте у матеріалі НВ.

Про що казав Ходарьонок

Резонансні заяви пролунали у програмі 60 хвилин, яку веде одна з найодіозніших пропагандисток Ольга Скабєєва. Полковник у відставці Михайло Ходарьонок вдався до спічу, який не переривав жоден з інших гостей студії, а Скабєєва дозволяла собі лише поодинокі заперечливі репліки.

Ось деякі цитати з виступу експерта.

«Не треба пити інформаційні заспокійливі. Бо іноді поширюється інформація про якийсь морально-психологічний занепад у Збройних Силах України, про те, що нібито там настрої наближаються майже до перелому. Усе це, м’яко кажучи, не відповідає дійсності».

«Ситуація із загальностратегічної позиції полягає в тому, що Збройні Сили України можуть поставити під рушницю один мільйон людей. І вони про це самі кажуть, що жодної проблеми у тому, щоб мобілізувати один мільйон, немає. Питання полягає в тому, наскільки вони зможуть забезпечити цю армію сучасним озброєнням, військовою та спеціальною технікою. Власними силами вони, звичайно, нічого не зробили б, але враховуючи, що ось-ось запрацює американський ленд-ліз (а опір самого-самісінького сенатора буде досить швидко подолано)… і запрацює європейська допомога, то мільйон озброєних українських солдатів треба сприймати як реальність найближчого часу. І це нам треба враховувати у своїх оперативно-стратегічних розрахунках, що ситуація у цьому плані для нас відверто погіршуватиметься».

«Рівень професіоналізму будь-якої армії визначається не комплектуванням її за контрактом, а вишколом особового складу та його готовністю проливати кров за свою батьківщину… І призовна армія може бути високопрофесійною. У нас догма засіла в головах деяких політологів — якщо людину набрали за контрактом, то це професіонал. Аж ніяк! Бажання захищати батьківщину в Україні реально існує, вони мають намір боротися до останнього».

«Повертаючись до НАТО, тут слід ось що сказати. Найголовніше в нашій справі завжди залишатися на позиціях військово-політичного реалізму. Якщо ти виходиш за ці межі, то дійсність історії рано чи пізно так настукає по носі, що мало не буде. Дивімося на справу загалом. Не розмахуй тут якимись ракетами, йолки, у бік Фінляндії. Це взагалі виглядає досить кумедно. А все-таки найголовніший недолік нашого військово-політичного становища в тому, що ми в повній геополітичній самоті і практично проти нас, хоч би як нам не хотілося цього визнавати, весь світ. І із цієї ситуації треба виходити».

«Що стосується Індії та Китаю… Їхня підтримка нашої країни не є аж такою безумовною… Не можна визнати нормальною ситуацію, коли проти нас коаліція з 42 країн, а наші можливості і у військово-політичному, і у військово-технічному плані обмежені».

Рідкісне інакомислення

Поява негативного для РФ прогнозу ходу війни на прокремлівському каналі, де практично 24 години на добу лунають принизливі репліки на адресу ЗСУ та неприкриті загрози Заходу, не пройшла непоміченою.

Політолог та публіцист Андрій Піонтковський у Twitter та у відеостримах назвав слова Ходарьонка «першою капітуляцією від імені збройних сил Росії».

Каміль Галєєв, співробітник Міжнародного центру підтримки вчених імені Вудро Вільсона, вважає Ходарьонка «найбільш тверезомислячою» людиною в студії. «Більшість російських учасників ток-шоу оцінювали боєздатність російської армії на підставі офіційної пропаганди. Ходарьонок керувався своїм життєвим досвідом. Не дивно, що він більш песимістично ставиться до війни», — написав він.

CNBC нагадує, що відставний полковник застерігав Кремль від вторгнення в Україну, стверджуючи, що це не відповідало національним інтересам Росії. «Його пораду не було почуто, і Росія вже майже три місяці втягнута в кривавий конфлікт в Україні, домігшись лише кількох територіальних придбань на сході та півдні», — йдеться на сайті телеканалу.

«Критика російської „спецоперації“ рідко зустрічається у підконтрольних Кремлю медіа, які регулярно вихваляють російські війська за „визволення“ України від ультранаціоналістів. Проте Михайло Ходарьонок, полковник у відставці та військовий оглядач, порушив стрункість лав», — пише The Telegraph. Хоча інші «балакучі голови» на шоу каналу Росія 1 підтримали лінію Кремля про те, що вторгнення було «необхідністю» для відбиття потенційного українського нападу, Ходарьонок наполягав, що українці «захищають свою батьківщину», зазначає видання.

Оцінки військового експерта виявилися «рідкісним моментом чесного аналізу в країні, де критика воєнних дій може призвести до ув’язнення», вказала американська газета The New York Times. «Інформаційні ток-шоу в Росії, як правило, являють собою сутичку людей, які волають, п’ять-шість осіб намагаються заглушити один одного. Однак у цьому епізоді решта учасників дискусії завмерла в приголомшеному мовчанні. Тільки Ольга Скабєєва, ведуча, яка неухильно слідує лінії Кремля, напружено намагалася вставляти репліки, що відповідають офіційному порядку денному», — наголошується у замітці.

Хто такий Михайло Ходарьонок

Військовому оглядачеві 68 років. Після закінчення 1976 року Мінського вищого інженерного зенітного ракетного училища служив у військах ППО. У 1986—1988 роках був заступником командира зенітного ракетного полку С-200. У 1988 році переведений до головного штабу ППО на посаду старшого офіцера штабу зенітних ракетних військ протиповітряної оборони.

Після краху СРСР служив у Головному оперативному управлінні Генштабу збройних сил РФ. 2000-го звільнився в запас і розпочав кар'єру військового журналіста. Останнім часом працював у виданні Газета.ру та на радіо Вести.ФМ, при цьому регулярно з’являвся на шоу Скабєєвої та в інших пропагандистських передачах.

Ходарьонок не дозволяв собі нелояльних висловів щодо путінського режиму чи Генштабу ЗС РФ. Багато його ескапад відрізнялися затятим антиамериканізмом. Однак у січні-лютому він, поряд із відставним генералом Леонідом Івашовим, висловився різко проти вторгнення в Україну.

Його резонансна стаття у Независимой газете Прогнози кровожерливих політологів. Про палких яструбів та квапливих зозуль попереджала, що Росія не здатна за кілька годин завдати Україні нищівної поразки, як багато хто тоді твердив. 9 лютого в ефірі Вести Кавказа експерт стверджував, що повномасштабний воєнний конфлікт в Україні є малоймовірним і невигідним для Москви.

…З YouTube-каналу ВГТРК фрагмент понеділкової передачі за участю Ходарьонка видалили.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації