Чому пішов з посади міністра МВС Аваков? Деталі відставки

На засіданні парламенту в четвер, 15 липня, голова МВС Арсен Аваков може офіційно залишитися без своєї посади. Подана ним заява про відставку стала однією з головних політичних новин літа 2021 в Україні. Посаду міністра внутрішніх справ України Арсен Аваков обіймав з 27 лютого 2014 року, залишаючись єдиним «довгожителем» в усіх складах Кабміну після Революції гідності.

Ще 2018 році, за часів президента Петра Порошенка, журнал НВ називав Авакова «другою за впливовістю фігурою в країні», а у своєму нещодавньому рейтингу 100 найвпливовіших людей України помістив очільника МВС на п'яте місце - після Володимира Зеленського, Ріната Ахметова, Андрія Єрмака та Сергія Шефіра. НВ зібрав головне, що важливо знати про можливу відставку Арсена Авакова на цей час.

Чому Аваков йде

Заява про відставку Арсена Авакова з'явилася на сайті МВС наприкінці робочого дня 13 липня. У ній міністр посилається на першу частину ст. 18 закону Про Кабінет міністрів України, яка передбачає можливість звільнення членів Кабміну за їхньою власною заявою. Публікуючи свою заяву, Аваков також подякував команді МВС «за роки спільної роботи». «Дякую кожному офіцеру, рядовому і службовцю», - написав він.

Коментуючи такий крок міністра, голова фракції Слуга народу Давид Арахамія заявив, саме «власне бажання» Авакова було єдиною причиною його ймовірної відставки. Арахамія дав зрозуміти, що таке рішення назріло: за його словами, хоча Аваков сам писав заяву, але «не було сумнівів, що буде мирний сценарій розставання».

Видання Бабель з посиланням на два джерела в Слузі народу підтвердило, що заява Авакова не стала сюрпризом для Офісу президента, а президент Володимир Зеленський знав про намір міністра внутрішніх справ піти у відставку й очікував такого кроку.

«Звільнення Авакова - це спільне рішення міністра і президента. Президент вважає, що прийшов час і є гідна заміна», - розповіло одне з джерел. Щобільше, у Зеленського й Авакова були домовленості про відставку, пояснив інший співрозмовник Бабеля. «Жодних сюрпризів в тому, що з'явилася заява, не було», - сказав він.

А нардеп від Слуги народу Ірина Верещук 14 липня заявила журналістам в куларах Ради, що саме Зеленський попросив Авакова піти у відставку.

«Президент на [засіданні] фракції [увечері 13 липня] сказав, що він викликав Авакова і запропонував йому написати заяву. Як ви бачите, Аваков, на відміну від Степанова, зробив так, як і обіцяв, і написав заяву. Я вважаю, що це дуже правильно», - підкреслила Верещук.

Коментуючи запитання про те, які претензії чи зауваження президент мав до міністра, нардеп від Слуги народу згадала скандальне розслідування вбивства Павла Шеремета. «Зауваження дає суспільство. Ми всі обговорюємо, зокрема і справа Шеремета, тому всі зауваження на поверхні. А взагалі, хто без них? У нашій системі координат неможливо не помилятися і не мати зауважень, - зазначила Ірина Верещук, додавши, що між Зеленським і Аваковим не було публічних чи непублічних конфліктів. - Знаю тільки, що у президента були питання по справі Шеремета. Ви пам'ятаєте, що він відкрито про це говорив, що, якщо немає доказів, ми будемо приймати рішення. Можливо, саме це стало останньою краплею».

Верещук не знає, чи залишиться Аваков в команді президента, але висловила впевненість, що він точно залишиться в політиці.

«Я не думаю, що Аваков розглядає пропозиції щодо посади мера Харкова. Він, як я сказала, важкоатлет всеукраїнського рівня, тому знову повертатися до Харкова [нелогічно]», - заявила нардеп, яку цитує Цензор.

Екстрена зустріч Зеленського зі Слугою народу та перші заяви Монастирського: що відбувається після рішення Авакова

Менш готовими до рішення Авакова піти у відставку виявилися «слуги народу». Увечері 13 липня депутатів фракції екстрено зібрали на зустріч з президентом Володимиром Зеленським у будівлі Верховної Ради.

Джерело НВ в політсилі повідомило, що засідання стало несподіванкою для нардепів, оскільки не було запланованим, а про його повістку не повідомлялося аж до того, як офіційна заява Арсена Авакова з'явилася на сайті МВС.

За інформацією Бабеля, на цій зустрічі Зеленський відразу сказав депутатам, що обговорить з ними лише один кадрове питання - відставку Авакова. Він також розповів, що міністр подав у відставку «без претензій», і запропонував нового кандидата на пост міністра - депутата Слуги народу, голову правоохоронного комітету Верховної Ради Дениса Монастирського. Ідею Зеленського нардепи підтримали оплесками.

Денис Монастирський. Фото: Радіо Свобода

Після цієї зустрічі Монастирський вперше прокоментував пропозицію Зеленського очолити МВС і назвав рішення погодитися на посаду міністра найскладнішим у своєму житті: «Я розумію, на яку жертву йду як людина, як особистість і як політик".

Відповідаючи на запитання, чому саме йому президент запропонував посаду міністра МВС, Монастирський сказав: «Він запропонував, як людині, з яким він йшов у команді, серед перших осіб, які власне були заявлені як команда президента; як керівнику профільного комітету з питань правоохоронної діяльності, який, на його думку, зможе очолити цей напрямок», - зазначив народний депутат.

Денис Монастирський також уточнив, що поки не обговорював особисто з Аваковим причини його можливої відставки та відмовився дати оцінку роботі міністра МВС.

«Давайте [прокоментую] після того, як відбудуться відповідні рішення Верховної Ради про прийняття відставки та про призначення нового міністра», - сказав Монастирський, відмовившись коментувати також будь-які кадрові призначення в міністерстві в разі свого приходу в МВС.

Денис Монастирський народився в Хмельницькому 12 червня 1980 року. Закінчив юридичний факультет Хмельницького університету управління та права, кандидат юридичних наук. Очолював відділ з питань законотворчості та наукових експертиз науково-дослідної частини Хмельницького університету управління та права, був доцентом.

У 2007-му працював юристом в компанії Hillmont Partners, 2009-му - в Global Ties KC, в 2015-2017 роках був юристом в компанії ТОВ Лігал Консалтинг.

У 2019 м його представили як експерта команди Володимира Зеленського з питань реформування правоохоронної системи. У VIII скликанні Верховної Ради Монастирський був помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата Антона Геращенка, який зараз є найближчим соратником Арсена Авакова.

У 2019 пройшов у Верховну Раду IX скликання за списком партії Слуга народу під номером 19. У парламенті очолив комітет з питань правоохоронної діяльності. Рух ЧЕСНО станом на 24 липня 2020 року називав його одним з народних депутатів, які подали найбільше законопроектів.

Що кажуть у МВС про рішення Авакова та його можливого наступника

Радник голови МВС Зорян Шкіряк заявив, що піде у відставку разом з Арсеном Аваковим. У своєму Facebook Шкіряк написав, що провів понад сім років в команді МВС України і близько 10 років - разом з Аваковим.

«Це були дуже буремні, на жаль, трагічні, але й героїчні часи. Зрештою, всьому свій час і цей час настав. Безумовно, я піду разом зі своїм міністром», - додав Шкіряк.

Перший заступник голови МВС Антон Геращенко заявив, що Арсен Аваков «не чіплятиметься за свою посаду». Міністра він назвав «державним діячем, який робив все для того, щоб зміцнити країну».

«Однак ніхто не вічний на своїй посаді, тому він написав заяву про відставку. Він не чіплятиметься за свою посаду, але із задоволенням буде допомагати президенту, давати поради», - зазначив Геращенко.

Окремо заступник голови МВС подякував Авакову «за можливість працювати разом, навчатись та робити добрі справи на користь України». Він нагадав, що голова МВС очолював відомство 2694 дні: «Це 7 років, 4 місяці, 16 днів і ночей», - написав Антон Геращенко.

Він також висловився про кандидатуру наступника Авакова, нардепа від Слуги народу Дениса Монастирського.

«Денис Монастирський - високоінтелектуальна, грамотна, підготовлена людина. Він працює два роки керівником комітету з питань правоохоронної діяльності, знає все керівництво правоохоронних органів нашої країни. Він зважений, розумний чоловік. Думаю, що це один з найкращих виборів президента», - додав Геращенко.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації