Голова Чернівецької облради Олексій Бойко дав інтерв"ю "Голосу України": Маємо думати про Перемогу і про посівну

З головою обласної ради Олексієм Бойком у ці дні зустрітися нереально. На вході у приміщення ради та військової адміністрації автоматники. Але на місці ні голови, ні більшості апарату нема. Всі займаються прийомом біженців, збором продуктів та відправкою їх на фронт і в міста, які потерпають від обстрілів російського агресора.

Депутати збираються коротко і влучно, як останнього разу, коли напрацювали колективне звернення до світових лідерів та країн НАТО щодо закриття неба над Україною.

Тому й ми зустрілися теж коротко, як кажуть медики, у CITO-режимі, біля пункту збору гуманітарної допомоги.

– Пане Олексію, сьогодні 8 Березня, вітаєте своїх рідних жінок та працівниць апарату?

– Вітання не дуже на часі. Нинішнє жіноче свято в Україні затягнуте димами війни. Українські жінки, наші діти, на жаль, несуть на собі чи не найважчий її тягар. Але весна та життя беруть своє. На чернівецьких вулицях, де багато наших солдат та вояків тероборони, вже з'являються стихійні продавці квітів. Ці гіацинти та тюльпани дисонують з бідою, яку переживає наша Україна.

Але хлопці у камуфляжах з букетами посилюють впевненість у тому, що ми переможемо ворога і знову повернемося до мирного життя.

Я низько схиляю голову перед силою духу та героїзмом наших жінок. Вони разом з чоловіками, як левиці, б'ються з ворожою ордою, надають медичну допомогу пораненим та цивільним. На українських жінках тримається волонтерська допомога фронту. Навіть у цей важкий час вони народжують нових громадян України у бомбосховищах та метро.

Божого вам благословіння, перемоги та миру кожній із вас. Щасливого повернення у свої міста та свої домівки. Ті, які зруйновані, ми відбудуємо, організуємо Всеукраїнську толоку і зведемо ще кращі будинки та мікрорайони. Ми обов'язково знову зробимо Україну квітучою! Зі святом вас, шановні українки!

– Яким для вас у цей час є порядок денний?

– Як і для всіх – нещадне протистояння російській агресії, мобілізація всіх сил на відсіч ворогу та здобуття Перемоги. Це має робити кожен на своєму місці – від керівника обласного рівня, голови ОТГ, кожного члена громади.

Вже сформована дієва тероборона, створено на базі області ще одну нову військову частину, прийнято та розміщено понад 25 тисяч біженців з міст, по яких росіяни завдали удару забороненого Міжнародною конвенцією та передбаченого відповідальністю у Гаазькому трибуналі. Люди розселені, нагодовані, зараз вже пропонуємо їм роботу, а дітям місця у дитячих садочках, котрі знову запрацювали.

Паралельно займаємося формуванням гуманітарних вантажів у інші міста України та для ЗСУ. Лише за останню добу область відправила 60 тонн продуктів для Києва та інших міст.

Збираємо нові партії гуманітарки, і тут хотів би відзначити абсолютно злагоджену відрегульовану роботу і керівництва обласної військової адміністрації в особі Сергія Осачука, і облради, і чернівецького міського голови Романа Клічука, і керівників трьох районів та очільників ОТГ. Кожного свідомого буковинця, який долучився до захисту держави.

Чітко працюють і наші військові, поліція, СБУ, ДСНС, медики та комунальники. Люди безперебійно отримують воду, електроенергію, газ, тепло, на вулицях працюють двірники. Це вражаюче, але не лише у мирних Чернівцях, а й у містах, які перебувають під обстрілами.

– Як оцінюєте бойовий дух буковинців?

– Як непереможний. Війна чітко показала, хто є хто, але я хочу зазначити, 90% наших людей готові зробити все для Перемоги. Починаючи від школярів, до літніх людей, котрі навіть складені на смерть гроші перераховують війську. Тому ворогу нас не здолати, ми обов'язково переможемо.

Ви бачили черги під військоматами, у пунктах збору крові, ви бачили, як працюють, ніби мурахи, буковинці у волонтерських центрах, де збирають все для фронту, все для Перемоги. Звичайними людьми, жінками і навіть школярами, вже виготовлено тисячі "коктейлів Молотова". Це наша гуманітарка для окупантів.

Хочу подякувати керівництву ОКНП "Чернівецька обласна клінічна лікарня", яка запрацювала як другий у місті військовий госпіталь для прийому поранених. При цьому, лікарі не відмовляють в екстренних випадках і цивільним. Там все мобілізовано – від операційних до бомбосховищ. Зараз готуємо й інші медичні заклади обласного рівня для прийому біженців та розглядаємо можливості їхнього перепрофілювання у військові шпиталі.

– Які настрої у ОТГ?

– Як я вже казав, наші селяни активно призиваються до війська, у багатьох селах, як, наприклад, у Реваківцях, відкривають цілі м'ясопереробні цехи, виготовляють консерви для армії. Люди здають сюди свиней та бичків. Не рахуючись із часом, наші прекрасні жінки роблять закрутки і відправляють у ЗСУ. Як їх не вітати зі святом?

Але є інша проблема – у нашу землю пора закладати зерно. Ми повинні встигнути і посіяти, і виростити, і зібрати.

Навіть в областях країни, де тривають бої з путінською Росією, наші сільгоспвиробники виходять працювати у поля. Трактори у полях працюють поруч із підбитими російськими танками. Тому я підтримую заяву аграрного міністра, який просить у Кабміну та військових адміністрацій надати низці військовозобов'язаних фермерів відстрочку на посівну 2022 року.

Мінагрополітики вже звернулося до аграрних підприємств з проханням подати списки критично важливих працівників, котрі мають закласти цьогорічний урожай. Це вимушене, але дуже мудре рішення. Україна є гарантом не лише власної продовольчої безпеки, але й світової.

Вже спрощено всі процедури сертифікації насіння та садівного матеріалу. Для імпортного насіння достатньо лише сертифікату країни-виробника. Майже скасовано фітосанітарну експертизу.

Наші аграрії повністю відмовляються від російської агропродукції і закликають світ теж це зробити. Ми навіть під час війни готові частково замінити російську продукцію нашою, лише просимо міжнародних партнерів вибудувати нові ланцюжки постачання продовольства та інших вантажів сушею. Та завантажувати вже порожні гуманітарні вантажівки на зворотній шлях, щоб потім відправляти з європейських портів морем. Це б дало нам фінансову стабільність на тлі війни.

Понад 60% нашої сільгосппродукції експортується через морські порти. Тому блокування російською армією портів загрожує всьому світовому ланцюжку поставок продовольства. А захист України ще є і захистом світу від голоду.

Тож така політика уряду демонструє впевненість у Перемозі і хорошому Врожаю-2022. Ми це зробимо.

На такому тлі Буковина, котра не перебуває під російськими бомбардуваннями, просто зобов'язана повноформатно відсіятися.

– Є ще резерви для прийому біженців?

– Знайдемо, буковинці гостинні люди, приймемо всіх, у першу чергу жінок та дітей. Паралельно в області та Чернівцях розгортається і допомога не тільки переселенцям, але й нашим маломаєтним громадянам, літнім людям. На площах Чернівців працюватимуть народні кухні, де всіх приїжджих та тих, хто конче потребує, годуватимуть безкоштовними обідами.

Крім того, міська влада запускає у Чернівцях майже всі дитсадки для дітей тих, хто ходить на роботу, та переселенців. За потреби, ми це зробимо і в районах. Організовано безперебійну медичну допомогу для тих, хто прибув на Буковину, і всім, хто її потребує. Переселенці можуть за спрощеною процедурою укласти угоди з сімейними лікарями.

Згідно з постановою Кабміну, впроваджується контроль за цінами на соціально значущі харчові продукти, ліки та пальне. Ті, хто підняв ціни у цей складний час, прирівнюються до мародерів.

– Ви разом з обласними депутатами напрацювали і відправили звернення до ключових лідерів світу та очільника НАТО про закриття неба над Україною. Думаєте, на це зважать?

– Ми робимо те, що маємо робити. Подібне звернення написали і буковинські настоятелі церков та равин. Крапля до краплі камінь точить, а закривати небо потрібно терміново.

Бомбардування мирних кварталів, смерті наших жінок та дітей під російськими ракетами треба зупиняти. Крім того, агресор знищив значний відсоток нашої інфраструктури, лише доріг та мостів на 10 мільярдів доларів. Тому ми маємо вже думати про завтрашній день. Принаймні літаки від країн колишнього Варшавського договору вже могли б знищувати у нашому небі ворога.

Тим більше, що сьогодні ми захищаємо не лише Україну, а всю нашу цивілізацію.

Крім того, повністю підтримую заяву президента України про впровадження спрощеної процедури для прийому України в ЄС. Ми це заслужили, і це наш шанс. Тому я обурений, що ті країни, які прагнуть знову поставити перед Україною шлагбаум, піднімають довгострокове питання про одночасний розгляд питання членства України, Грузії та Молдови. Це чергова пастка.

Україна повинна розглядатися окремо. Тим більше, що та ж Грузія та Молдова не впровадили жорсткі санкції разом з ЄС, Британією та США. Вже статус кандидата дав би нам потужні додаткові механізми впливу та значно більші обсяги фінансування.

Це особливо нагальне питання, а все решта героїчні українці зроблять самі – і розіб'ють ворога, і проведуть посівну кампанію, і почнуть відбудовувати Україну.

– Ви обмовилися, що попри жіноче свято, день для вас сумний...

– Щодня гинуть наші люди, усі дні сумні, Ворог вбиває не тільки наших вояків, а й найбільш беззахисних – дітей.

Щойно дізнався, що загинув житель Сокирян – Віктор Миколайович Урсул. Я тривалий час працював у цьому районі. У нього 5 дітей та троє онуків. Це вже четвертий загиблий буковинець. Вічна їм слава. Слава Україні!

Сергій СУЛИМА, кореспондент "Голосу України"


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації