«Можу дати голову на відсіч». НВ поговорив з головним редактором видання The Insider, яке знайшло отруйників Навального

ДЕРЖАВНИЙ ТЕРОРИЗМ /

На початку тижня провідні розслідувацькі групи і світові медіа представили докази того, що до отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального причетні співробітники ФСБ РФ.

Кремль на чолі з Володимиром Путіним досі не відреагував на опубліковану інформацію, а прессекретар президента РФ Пєсков навіть скасував традиційний брифінг для ЗМІ.

Журналіст Радіо НВ Дмитро Тузов поговорив з головним редактором The Insider — одного з видань, що проводили розслідування — Романом Доброхотовим (головне фото) про те, як його команда шукала отруйників Навального.

— Як в цілому виглядає ланцюжок фізичних осіб і організацій, які працювали над Новачком, виявлений під час розслідування? Хто ці люди і які організації вони представляють?

— Якщо говорити про ланцюжок, то він насправді виявлений під час цілого ряду наших розслідувань, перші з яких були пов’язані ще з Солсбері і отруювачами-ГРУшниками. Тобто спочатку ми дізналися про двох осіб — Петрова і Боширова, — які прославилися в інтерв'ю Маргарити Сімоньян. Ми знали їхні справжні імена — Мишкін і Чепіга — і довели, що вони з ГРУ. Потім ми звернули увагу на отруєння в Болгарії, яке відбулося трохи раніше, де теж використовувався Новачок. І завдяки вже цьому отруєнню знайшли цілу мережу отруйників з ГРУ, як мінімум вісім осіб, з їхніми реальними іменами.

І далі, йдучи по сліду, ми виявили, що у цих восьми осіб були свої вчені-хіміки, які розбиралися, зокрема, в хімічній зброї. Керівник Санкт-Петербурзького наукового інституту військової медицини Сергій Чепур як вчений-хімік консультував їх і супроводжував всі ці отруєння. Далі ми просто йшли по сліду.

Через Чепура ми також дізналися про існування в Москві наукового центру Сигнал — саме там виготовляється і розробляється Новачок. Але не думаю, що в промислових масштабах — швидше, наукові розробки для того, щоб зробити щось на зразок флакончика [парфумів] Nina Ricci, з якого потім обприскували ручку дверей Скрипаля. [У Сигналі] якраз працюють фахівці з хімічної зброї та нанотехнологій, вони саме перепрофільовані під Новачок.

І коли отруїли Навального, ми зрозуміли, що треба подивитися в бік: а чи немає ФСБшників, які обслуговують центр Сигнал? Адже їм теж поставляється Новачок, оскільки, якщо в Росії будуть проводити якісь спецоперації, то, звичайно, це буде здійснювати вже не ГРУ, а ФСБ. І ми вгадали. Дійсно, ми знайшли цілий ряд ФСБшників зі спеціалізованого інституту — НДІ-2 ФСБ. Він існує ще з радянських часів, був створений в 1970-х при КДБ і теж займався створенням отрут.

Це відомо, зокрема, від різних перебіжчиків радянських часів, які розповідали про цей величезний комплекс будівель на вулиці Академіка Варги в Москві з величезними підземними приміщеннями, нібито навіть з виходом у Метро-2 (це окрема гілка метро для уряду і спецслужб). Нібито саме в цьому комплексі будівель навіть засідали ДКНСники, коли планували путч. Але цю інформацію ми не перевіряли, це нам розповідають перебіжчики або [це є] у відкритому доступі.

До речі, в Газета.Ru були статті багато років тому, коли це ще було незалежне видання, про те, що саме з цієї будівлі був привезений полоній, яким отруїли Литвиненка в Лондоні. Але за це я голову на відсіч не дам.

Комплекс будівель на вулиці Академіка Варги, де розташовується НДІ-2 ФСБ, співробітники якого намагалися отруїти Навального / Фото: theins.ru

А за що я можу дати голову на відсіч, так це те, що вісім співробітників саме з цієї фінансової інституції ФСБ — серед них фахівці з Новачка — супроводжували Навального в цих поїздках. Під час однієї його, власне, отруїли в Томську; і за місяць до цього, в липні, вони були з ним у Калінінграді, де в результаті отруїлася [дружина опозиціонера] Юлія Навальна. У неї досить легко все обійшлося, тому вона навіть не зрозуміла, що це була небезпечна отрута. Насправді вона навіть не знала того, що була на межі життя і смерті. Була б доза трохи більшою, і вже навряд чи їй щось могло б допомогти.

— Романе, хочу вас попросити: не давайте голову на відсіч, тому що це дуже двозначно звучить у ситуації, що склалася. Взагалі вам щось загрожує у зв’язку з тим, що ви копаєте в бік виробників хімічної зброї в Російській Федерації?

— Я думаю, що ті люди, які можуть щось зробити, попереджати і погрожувати не будуть. Тому заздалегідь це знати я, звичайно, не можу. Не можна сказати, що Росія є найбезпечнішою країною для журналістів, активістів і опозиціонерів. Тому ми усвідомлюємо наявні ризики, але у нас зараз просто немає вибору: або ми є журналістами, — тоді ми беремося за найцікавіші для нас і аудиторії теми і повідомляємо про них правду, — або ми просто перетворюємося на Володимира Соловйова. Але на нього дуже не хочеться перетворюватися, якщо чесно.

— Це правда. І це підтвердження того, що російська журналістика існує навіть у таких обставинах. Тобто, що виходить: хоча Росія приєдналася до всіх договорів про нерозповсюдження хімічної зброї, вся інфраструктура для її створення в РФ працює.

— Так, тільки тепер, звичайно, хімічна зброя набула трохи іншого значення. Якщо раніше про неї думали як про зброю масового знищення, на кшталт ядерної або біологічної, то тепер вона вже використовується для точкових атак на неугодних людей. Причому насправді вони цілком могли б спробувати і якісь інші отрути, не хімічну зброю. І той факт, що вони все-таки наплювали на міжнародні договори і використовують саме Новачок (причому не просто використовують, а розробляють нові його види, що теж, до речі, заборонено), показує ступінь відчуття безкарності і ступінь цинізму Володимира Путіна і його оточення. Вони навіть не церемоняться щодо того, якою буде реакція міжнародної спільноти і самих росіян.

— А можливо, Володимиру Путіну і подобається, коли його бояться?

— Є така гіпотеза, що ось ця безцеремонність частково пояснюється тим, що він змінив свою стратегію. Якщо раніше Путін хотів всім сподобатися, обіймався з різними західними лідерами, дуже хотів стати членом Великої вісімки, то після вторгнення в Україну, коли стало зрозуміло, що business as usual вже не повернеться, він перейшов до іншої стратегії — до стратегії Кім Чен Ина: чим ти більш божевільний і небезпечний, чим більше тебе бояться, тим краще. Тому що в якийсь момент ти можеш перестати брязкати зброєю (або робити це трохи тихіше) і сказати: добре, давайте [ви поступіться] там, там і там, і тоді ми, можливо, про що-небудь з вами домовимося. Тобто він ніби торгує страхом.

— Що вам відомо щодо самого Новачка, наскільки ця отруйна речовина оригінальна? Поясню: кілька хвилин тому до нас в ефір телефонувала жінка, яка сказала: «Ну що ви причепилися до Росії, Новачок є й у інших країн, вони могли теж отруїти кого завгодно».

— Ні, ні в яких інших країн, [крім РФ], Новачка немає і бути не може. Він, власне, ніде більше не розроблявся. Навіть якби — це фантастичний сценарій — хтось вкрав з російської військової бази Новачок або продав би його якійсь іншій країні, то це був би відомий «старий» Новачок. А тут ми бачимо за формулою, що це нова розробка — це значить, що в Росії тривають державні дослідження [у сфері хімзброї]. Це дуже дорогі, складні дослідження, для яких потрібні суперфахівці. Тобто це масштабна державна програма з розроблення Новачка, яка явно триває в останні роки.


Коментарі:
Більше новин по темі: