Байден пригрозив санкціями, Путін — розривом відносин — подробиці переговорів президентів США та Росії

Пізно ввечері 30 грудня з ініціативи Кремля відбулися другі цього місяця переговори президента США Джо Байдена та президента Росії Володимира Путіна, головною темою яких була Україна.

В ході переговорів, які тривали близько 50 хвилин, Байден описав Путіну «два аспекти підходу США», які залежать від дій Росії. Перший — шлях дипломатії та деескалації ситуації, другий сфокусований на стримуванні Росії, якщо вона вторгнеться в Україну.

Путін пригрозив повним розривом відносин із США у разі запровадження нових санкцій.

Переговори двох лідерів пройшли перед більш масштабними переговорами Росії та США у Женеві, які мають відбутися 9−10 січня, переговорами, Ради НАТО-Росія 12 січня та зустрічі в рамках ОБСЄ 13 січня.

НВ розповідає всі подробиці, які відомі про розмову Путіна і Байдена.

Заяви США: Байден повторив попередження Путіну
та обговорив з ним серію переговорів на початку січня

У короткій заяві за підсумками переговорів прес-секретаря Білого дому Джен Псакі повідомляється, що Байден «закликав Росію знизити напруженість у відносинах з Україною» і «ясно дав зрозуміти, що Сполучені Штати, їхні союзники та партнери відповідатимуть рішуче, якщо Росія продовжить вторгнення в Україну».

Байден також виступив за дипломатичне врегулювання, починаючи з переговорів, запланованих на початок року. Раніше ЗМІ повідомляли, що Байден і Путін не братимуть особисто участі в переговорах, запланованих на 10 січня в Женеві.

За словами Джен Псакі, президент США також «підтвердив, що суттєвий прогрес у цих діалогах може статися лише в обстановці деескалації, а не ескалації».

Докладніше переговори прокоментував неназваний високопосадовець адміністрації Байдена.

Він зазначив, що заплановані переговори — «це доречний та найкращий спосіб рухатися вперед у дуже серйозній ситуації, з якою ми маємо справу».

За словами цього чиновника, тон переговорів Путіна та Байдена був «серйозним і предметним» і кожен із них «сформулював свою позицію, як вони це робили під час попередніх дзвінків, а також так, як вони це робили публічно».

Фото: Adam Schultz / White House / Handout via REUTERS, kremlin.ru, колаж НВ

Він зазначив, що Байден описав Путіну «два аспекти підходу США», які залежатимуть від ескалації або деескалації ситуації з боку Росії. Чиновник додав, що якщо РФ наважиться на продовження вторгнення в Україну, це матиме для неї економічні наслідки. Також це спричинить коригування та збільшення чисельності сил НАТО у країнах-союзниках та додаткову допомогу Україні, «щоб дати їй можливість і надалі захищати себе та свою територію».

Також чиновник з адміністрації Байдена повідомив, що президенти Росії та США узгодили послідовність. «діалогу про стратегічну стабільність» в Женеві, переговорів Росії з НАТО та переговорів в рамках ОБСЄ.

«Обидва вони обговорили важливість прагматичної дипломатії, орієнтованої на результати. І я думаю, що президент Байден багато в чому розцінив цей дзвінок як спробу створити для цього умови», — заявив чиновник.

Також, за його словами, Байден сказав, що США не проводитимуть переговори про проблеми, які найбільше турбують їхніх партнерів та союзників, без всебічних консультацій з ними та їхньої участі. Чиновник додав, що, за словами Путіна, він це зрозумів.

Представник адміністрації президента США повідомив, що Байден і Путін погодилися, що є сфери, в яких можна досягти значного прогресу, та сфери, в яких домовленості можуть бути неможливими, і майбутні переговори мають визначити їхні межі.

Відповідаючи на уточнююче питання про те, чи Путін дав зрозуміти під час розмови з Байденом, чи збирається він вторгатися в Україну, чиновник відповів негативно, додавши, що США мають намір продовжувати спостереження за нарощуванням російських військ на кордоні з Україною і «готуватися до будь-якого рішення, яке зрештою буде прийняте президентом Росії».

Заяви Росії: Путін пригрозив розривом відносин із США,
а Байден говорив про неприпустимість ядерної війни

У заяві Кремля про переговори Путіна та Байдена сказано, що президенти Росії та США висловили «готовність до серйозного і змістовного діалогу» щодо вимог Росії та «погодилися тримати під особистим контролем хід переговорів», запланованих на початок січня, «з розрахунком на якнайшвидше досягнення конкретних результатів».

«У цьому контексті Джозеф Байден наголосив на особливій відповідальності Росії та США за забезпечення стабільності в Європі та світі загалом, а також те, що Вашингтон не має намірів розгортати на території України ударні наступальні озброєння», — сказано в заяві Кремля.

Також повідомляється, що у відповідь на знову згаданий Байденом варіант запровадження масштабних санкцій проти Росії «у разі ескалації ситуації навколо України», Путін заявив, «що це стало б серйозною помилкою, яка фактично загрожує повним розривом російсько-американських відносин».

«Наш президент одразу ж відреагував на це (на заяву Джо Байдена про нові санкції проти РФ у разі її нового вторгнення в Україну — ред.) тим, що якщо Захід все-таки наважиться в тих чи інших умовах запровадити згадані безпрецедентні санкції, то все це може призвести до повного розриву відносин між нашими країнами. І буде завдано серйозної шкоди відносинам Росії із Заходом взагалі», — розповів російським ЗМІ про цю загрозу Путіна його помічник Юрій Ушаков.

Також Ушаков сказав, що Байден під час розмови з Путіним кілька разів згадував, що не можна розпочинати ядерну війну.

«Дуже важливо, що президент Байден наголошував кілька разів під час розмови, що ядерну війну не можна розпочинати, також її не можна і виграти», — заявив помічник президента РФ.

Згідно з російським пропагандистським агентством ТАСС, Ушаков також стверджував, що «Джо Байден у розмові з Володимиром Путіним не визначив конкретні пункти, які не влаштовують США у пропозиціях РФ щодо гарантій безпеки».

Крім того, за його словами, «Путін заявив, що Москва реагуватиме на розміщення Заходом наступальних озброєнь біля її кордонів так само, як це зробив би Вашингтон в аналогічній ситуації».

***

Росія з кінця жовтня стягує війська до українських кордонів. Західні ЗМІ із посиланням на джерела повідомляли, що російське вторгнення в Україну може статися на початку 2022 року, до цього буде залучено до 175 тис. військовослужбовців РФ.

Ситуація біля східного українського кордону викликає занепокоєння серед чиновників США та країн Європи. За словами американського президента Джо Байдена, Білий дім готує комплекс заходів, щоб не допустити вторгнення Росії в Україну. Глава Білого дому охарактеризував їх як «найбільш всеосяжний комплекс ініціатив, щоб Путіну було дуже важко зробити те, що, як побоюються люди, він може зробити».

Голови МЗС країн Великої сімки також попередили Росію про «серйозні наслідки та тяжку ціну» у разі нової воєнної агресії проти України. Європарламент 16 грудня ухвалив резолюцію, в якій закликав запровадити жорсткі санкції у відповідь на можливе вторгнення РФ.

17 грудня Росія висунула США та НАТО умови щодо гарантій безпеки, однією з яких є невступ України до Альянсу.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації