Зникли мільйони доларів: в Україні масово грабують банківські комірки

У США викрили угруповання, члени якого пограбували сейфи-комірки українських банків на 35 мільйонів доларів. Злочинці понад п'ять років залишалися невловимими, у них було багато спільників (в угрупованні було як мінімум 25 осіб), якісно виготовлені підроблені документи, найсучасніша апаратура і ретельно продуманий план дій. Американські ЗМІ пишуть, що ця історія могла б стати сценарієм для гостросюжетного голлівудського фільму.

Нещодавно стало відомо, що трьох організаторів масштабного угруповання затримали у США. Всі вони виявилися нашими земляками. А що стосується банків, то на українських фінустановах зломщики не зупинилися. Їм вдалося зламати комірки і у декількох закордонних банках. В Україні від їхніх дій постраждав 51 орендар банківських комірок. І якщо за кордоном постраждалим вдавалося хоча б домогтися компенсацій від банківських установ, що не змогли зберегти їхнє майно, то в Україні пограбовані клієнти залишилися ні з чим.

"Факти" з'ясували подробиці цієї та інших подібних історій, які дуже часто відбуваються у нашій країні. А також те, чому українські банки, які, здавалося б, повинні відповідати за збереження майна клієнтів, цього не роблять і відмовляють у бодай яких-небудь компенсаціях у разі надзвичайної ситуації.

Бандит заходив у банк під виглядом іноземного клієнта,
який хоче орендувати комірку

Банда, про яку зараз активно пишуть американські ЗМІ, орудувала з березня 2015 по жовтень 2019 року. Злочинці обирали банки з певними прогалинами у системі безпеки. Їх цікавили відділення, в яких відеокамери не охоплювали деякі ділянки у кімнатах з персональними комірками-сейфами. Жертвами ставали клієнти, комірки яких знаходилися у таких «сліпих» зонах. Серія пограбувань прокотилася Україною, Росією, Молдовою, Латвією, Азербайджаном, Узбекистаном, а також Північною Македонією і навіть Францією.

Стояли за всім цим, як повідомила американським ЗМІ Бруклінська федеральна прокуратура у Нью-Йорку, 56-річний Вел Купер (він же Вел Конон або Валерій Кононенко), 52-річний Алекс Левін і 49-річний Гаррі Сміт (він же Ігор Берк або Ігор Беркович). Усі вони вже є громадянами США. Кожному з них тепер загрожує до 20 років позбавлення волі та конфіскація майна.

Американські видання пишуть, що діяльність цієї трійці нагадує голлівудські кримінальні фільми. Часом здається, що подібні злочини могли народитися лише у фантазіях сценаристів.

Купер, Левін і Сміт ніколи не зламували сейфи. Вони працювали в ногу з часом. Сміт заходив в уподобаний банк під виглядом іноземного клієнта, який хоче орендувати комірку. Залишився у приміщенні з сейфами один і фотографував замки чужих сейфів, що знаходилися у «сліпий» зоні для відеокамер. Використовував при цьому дорогу суперсучасну апаратуру, наприклад, бороскоп. Цей прилад використовується у медицині для дослідження закритих порожнин. Отримані знімки Сміт передавав Левіну, у якого був чудо-майстер, що виготовляв по фотографіям копії ключів.

Один з підозрюваних розкриває банківську комірку

Далі все було просто. Сміт повертався в банк як орендар комірки, відкривав чужі сейфи отриманими ключами, забирав готівкові гроші, золоті злитки, коштовності — і спокійно йшов. Жодних слідів злому не залишалося. Жертви таких пограбувань потім розбиралися з банками, намагаючись повернути вкрадене або отримати компенсацію.

Гаррі повертався з уловом до Брукліну. Потім у гру вступали Левін і Купер. Вони збували крадене і відмивали гроші через свої банківські рахунки. До речі, купівлею бороскопа та іншого обладнання займався Левін, а Купер орендував склад у Брукліні, де зберігав частину вкрадених цінностей, які не встиг продати.

Американська поліція знайшла під час обшуку апаратуру, а також копії ключів від банківських сейфів. Прокуратура Брукліна подякувала за сприяння у розслідуванні правоохоронним органам України та інших країн. Надані ними докази, зокрема записи відеокамер, встановлених у банках, допоможуть довести, що Гаррі Сміт відвідував їх напередодні пограбувань. Активну участь у розслідуванні брав також Європол.


Коментарі:
Більше новин по темі: