Замість тисяч телефонних дзвінків. Як працює головний «мозковий центр», який відправляє в Україну зброю з десятків країн — Foreign Policy

Завантаження 155-мм гаубиць M777 в США, призначених для Збройних сил України (ілюстративне фото) (Фото:Пресслужба Пентагону)

23 травня на американській авіабазі Рамштайн у Німеччині відбулося вже друге засідання міжнародної групи, що складається з більше ніж 40 країн, об'єднаних рішенням надати військову допомогу Україні. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, на цій зустрічі держави оголосили про нові способи підтримки України, які «можуть змінити правила гри у цій війні».

«Ми вже отримали підтвердження про посилення нашої берегової оборони. Зокрема, йдеться про пускові установки та протикорабельні ракети Harpoon. Рішення було знайдено завдяки об'єднанню зусиль кількох наших країн-партнерів. Також йшлося і про інші приємні сюрпризи, які посилять міць української армії, і будуть неприємними для ворога», — написав Резніков.

Передачу оборонної допомоги Україні координує створений приблизно півтора місяці тому Міжнародний координаційний центр донорів на ще одній базі США в німецькому Штутгарті. Про те, як працює ця структура та як вона стала ефективним мозковим центром логістичних операція заради постачання зброї для Збройних сил в Україні, у своєму ексклюзивному репортажі з об'єкта розповідає журнал Foreign Policy.

НВ пропонує ознайомитись з повним перекладом цього матеріалу.

***

У переобладнаному конференц-залі — розміром трохи більше за шкільну баскетбольну залу — понад сотня військовослужбовців із 30 різних країн планують, розписують та відстежують майже кожну західну кулю, яка прямує до України.

Лише за кілька минулих тижнів британські військові за допомогою своїх американських колег перетворили сонний конференц-зал тут, у Патч-Барракс , на один із «мозкових центрів» НАТО з опрацювання запитів України на постачання зброї. Їхнє завдання — доставити артилерію, танки, винищувачі, боєприпаси та нелетальні засоби допомоги, такі як каски, із самого серця Європи на поля боїв на Донбасі. У цьому їм допомагає невеличка група українських зв'язкових офіцерів, які теж перебувають у кімнаті та в телефонному режимі працюють із військовими на лінії фронту.

Foreign Policy був одним із двох медіа, які вперше отримали ексклюзивний доступ до так званого Міжнародного координаційного центру донорів, де 110 військовослужбовців цілодобово допомагають відстежувати постачання зброї. Репортер видання був присутній на брифінгу про діяльність цієї групи, проведеного на умовах анонімності відповідно до правил, встановлених Пентагоном.

У центрі панує відчутна атмосфера стартапу, однак він з'явився на світ усередині американської військової бази, у кімнаті, яка колись призначалася для новачків Європейського командування збройних сил США. У приміщенні концентричними колами розміщені ноутбуки, і його наповнює тихий гул голосів, які говорять кількома мовами — коли військовослужбовці радяться, щоб доставити військову техніку звідти, де вона є нині, туди, де вона потрібна. Деякі частини кімнати - наприклад, синій килим - буквально скріплені скотчем.

"Два місяці тому всього цього не існувало" , - розповів високопоставлений військовий чиновник США. На плазмовому екрані поруч із ним — деталізація поставок озброєння в Україну з хабів по всій Європі. Ці зусилля стали організованішими. Наприклад, коли Сполучені Штати відправили в Україну швидкохідні катери в листопаді 2021 року, «для цього знадобилася лише серія з 5000 телефонних дзвінків», пояснив чиновник.

Тепер, коли обсяг військової допомоги США перевищив $4 млрд, замість тисяч телефонних дзвінків є спеціальний додаток. У перші дні війни офіційні особи США та британські військові працювали окремо. Проте британські військовослужбовці, очолювані 104-ю бригадою тилового забезпечення, створили систему програмного забезпечення з українською кодовою назвою, схожу на Craigslist , де українці можуть публікувати запити на постачання зброї, а інші країни можуть "забирати" окремі з них. До початку квітня США та Велика Британії об'єднали зусилля.

Справи пішли ще жвавіше відтоді, як наприкінці квітня Пентагон почав проводити щомісячні конференції, де країни зобов'язуються постачати зброю в Україну. Тепер група людей у різних військових формах збирається тут щодня об 11:00. Оперативні співробітники, які відслідковують ситуацію на полі бою в режимі реального часу, повідомляють свіжі дані про битву на Донбасі, де сторони намагаються "перетягнути канат" і яку чиновники США описують як "дуель". Минулого тижня Росія взяла під свій контроль Маріуполь, який пережив майже тримісячну облогу, а також місто Попасна на Донбасі та селища на південь від Ізюма, що змусило українські війська відійти з цих позицій та посилило побоювання через можливий прорив росіян.

Зараз робота виглядає так: як тільки визначається донор зброї, яка потрібна Україні, військовослужбовці всередині координаційного центру з'ясовують, як доставити її до країни по землі, повітрям чи залізницею через один із кількох хабів у Європі — залежно від того, який із них буде для цього найефективніший. Зброю можуть доставити підрядники чи забрати Збройні сили України, пояснив один із британських військових. Проте робота ускладнилася, оскільки потреби України розширилися від стрілецької та ручної зброї — такої, як протитанкові ракети Javelin та зенітні ракети Stinger, які допомогли зупинити наступ Росії на Київ — до літаків, танків та артилерійських знарядь, серед яких 108 наданих США гаубиць M777.

Навчання також необхідно координувати. Інші країни переправляють українців на навчання до Східної Європи та назад. Наприклад, канадці навчають українських військових працювати з артилерією, наданою США, та допомагають забрати озброєння. Група, що працює в Східній Європі, пов'язана з Європейським командуванням США, допомогла розібрати радянські літаки Су-25 та гелікоптери Мі-17, щоб їх можна було відправити в Україну. За словами чиновників, на тренуваннях українці виявили себе дуже цілеспрямованими. «Вони не хочуть робити перерви на чай, – розповів британський військовий. — Вони просто хочуть навчатися далі й повернутися до своєї країни».

«Є моменти, коли буває важкувато, але ми справляємося», — додав британський чиновник. Інший британський військовослужбовець розповів, як центр виявив на складах гвинтівки, які могли бути передані Україні та не використовувалися, їм просто не вистачало прицілів та патронів. Вони були отримані та відправлені [в Україну]. Третій британський чиновник повідомив, що підрозділи, які проходять підготовку у Східній Європі, змогли перемістити частину обладнання під час нещодавніх навчань Defender під керівництвом армії США, у яких взяли участь більше ніж 3400 американських військовослужбовців та 5100 військових з інших країн.

Україні доводиться продумувати й те, як підтримувати нові системи озброєнь, щоб вони могли літати та стріляти. Співробітники центру планування розробили чекліст не лише для навчання, але й для підтримки боєздатності цієї зброї, включаючи готовність боєприпасів до неї. А після отримання складнішої в обслуговуванні зброї, включаючи бронетехніку, українці усвідомлюють, що чим терміновішим є запит, тим складнішою зрештою є справа.

"Якщо ви використовуєте комплект, що виходить за межі можливостей [зброї], вона зламається", - зазначив один із британських військових. "Політична воля тяжіє до швидкого ефекту", і цей фактор стоїть за бажанням використовувати в бойових діях зброю, яка не завжди є найнадійнішою, додав чиновник.

Проте Україна наполягає, аби Захід пішов ще далі. У топі побажань Києва — системи залпового вогню, здатні запускати до дюжини ракет на відстань до 80 миль, від постачання яких, за словами українських офіційних осіб, США поки що утримуються, побоюючись подальшої ескалації конфлікту.

Сполучені Штати та країни НАТО все ще визначають, чи все це переросте в офіційну операцію, подібно до Берлінського повітряного мосту, завдяки якому мільйони тонн продовольства та інших вантажів були доставлені в західну частину німецького міста, заблокованого Радянським Союзом наприкінці 1940-х років. Заступник міністра оборони США Кетлін Хікс, яка була присутня на брифінгу, заявила, що США вже готують першу партію військової допомоги Україні із запропонованого Джо Байденом пакету на 40 млрд доларів, схваленого Конгресом минулого тижня.

Але Вашингтон поки не готовий позначити контури перемоги прямо зараз. «Мета США здебільшого полягає у підтримці України, а кінцева мета на державному рівні вирішуватиметься насамперед між Україною та Росією, — сказала Хікс журналістам після брифінгу. — Ми хочемо підтримувати підхід, який захищає державність України та водночас визнає, що решта [питань] вирішуватиметься між цими двома сторонами».


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації