ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Марка Файнера
27-03-2020 10:57

Шмаркачі, вертухаї та євнухи

Морди, маски,

М’ясо, туші,

Мряка, цвинтар, –

Мертві душі.

 

У такому стані, на жаль, бачу сьогодні країну. Чому?

Пам’ятаю, наприкінці 90-х років відбулась у мене розмова з заступником міністра. Розмова про наболіле в будівництві, дефіцит кадрів і про те, що треба вчити і висувати на керівні посади здібну молодь. Можновладець запропонував мені познайомитися з молодим керівником відділу, якого він щойно призначив, та одразу ж зателефонував йому, що до нього зараз прийде людина для обговорення питань бетону та залізобетону.

На цю пропозицію молоде цабе прореагувало дивним чином, протримавши мене у приймальні аж 15 хвилин. Коли ж я зайшов у кабінет, то побачив пихатого шмаркача, який, ще не встигши подати руку, одразу кинув: «А ви хоч Файнера читали?». Таке ставлення в колі фахівців вважалось образою. Простягнувши йому візитівку, я розвернувся і пішов геть.

Згадав про цей випадок тепер, коли до влади на керівні посади – міністрів та їхніх заступників – прийшли спочатку нібито лагідні, чесні, розумні, а згодом зверхні, пихаті шмаркачі без базової будівельної освіти та досвіду роботи в будівництві. Знання цементу, бетону, металу, будівельних конструкцій вони вважають для себе нижче їхнього статусу.

Згадую, Михайло Поплавський, коли я приїхав у його Інститут культури («Кульок») і думав, що мова йтиме про паспортизацію і технічний стан будівель вишу, сказав: «Не царська це справа! Я запросив тебе для допомоги в організації установчого з’їзду Партії шанувальників жінок». Відомий шоумен обійняв мене і простягнув статут з барельєфом Поплавського, Рибчинського і Зіброва на кшталт Маркса, Енгельса і Леніна.

До цього часу я не отримав конкретної відповіді від Мінрозгрому (тепер так називають Міністерство розвитку громад і територій – колишній Держбуд України) на конструктивні зауваження і критику щодо організації державного управління галуззю та норм і стандартів у будівництві. Схоже, вони просто не розуміють, про що мова, інакше не запрошували б моїх колег для перекладу написаного.

Пам’ятаю, що колись голова Ради міністрів СРСР, виробничник, доктор технічних наук Тихонов присилав свій «членовоз» за моїм колегою, кандидатом наук В. Батраковим, щоб той по кілька годин на тиждень роз’яснював йому складні питання модифікаторів бетону; досвідчені будівельники, міністри Непорожній, Андріанов, Єльцин консультувались у кандидата наук М. Ситника з НДІБК; неодноразово для консультацій і навчання запрошували керівники держави й мене. І корона від цього з їхніх мудрих голів не впала, а навпаки. А нинішні, виявляється, все знають і вміють, бо навчалися за кордоном. (Однак виявилось, на піарників, фінансистів і маркетологів). Та, думаю, так і залишились недоучками, зрозумівши Леніна як кожен шмаркач повинен управляти державою, хоча той казав про кухарку, яка повинна вчитись управляти державою.

Взагалі, я доброзичливо ставлюсь до студентів. Приємно бачити, коли окремі з цих шмаркачів, серйозно повчившись і набравшись досвіду, стають відомими вченими, керівниками успішних підприємств. Але не всі. Багато з них, нахапавшись поверхневих знань і навчившись мавпувати, компілювати та прислуговувати можновладцям, стають баригами-комерсантами. Тоді в мене виникає питання «Якщо ти такий тупий, брехливий і злодійкуватий, то чому йдеш у будівельники, а не в політику?».

Коріння цього невігластва треба шукати у нашій вищій освіті. Але й туди я більше не ходок, бо з ким обговорювати реформування установ і вишів: з міністрами рівня профтехучилища, самодурами-одиночками; вчорашнім випускником вишу – балаболкою, політиканом-демагогом, посереднім журналістом з його першим замом по науці – штатним викладачем політології, вчителькою біології, бакалавром, яка жодного дня не пропрацювала навіть вихователькою дитсадка.

Водночас я доброзичливо ставився і продовжую ставитись до нового президента, адже кимось треба було замінити тих хапуг, які довели народ до зубожіння. Але при умові, що замінники будуть вчитися, набиратись досвіду, користуватись порадами мудрих людей і, врешті-решт, здадуть тест на дієздатність (див. мої публікації 2019 року «Барани обирають вівчаря?» у «Відродженні» за 17.01 або на Букінфо 7.02, «Якби я, боронь Боже, став Президентом» – і там, і там 14.03, «Нові обличчя – старе нутро» у «Відродженні» за 20.06 або на Букінфо 27.06). Але рік іспитів уже скоро минає, та жодної задачі із запропонованого тесту вони так і не розв’язали, хоча з позиції рівня державного управління ці задачі (крім миру на Донбасі і повернення Криму) не такі вже й складні. Отже, висновок дуже простий: або вони недієздатні, або пішли на змову з баригами. І в першому, і в другому випадках треба мати мужність зізнатись, вибачитись і йти геть.

Ще один висновок випливає з нинішніх реалій, а саме: країною управляє зовсім не та влада, яку ми обрали, а закулісні бариги! Нинішні чиновники – це, по суті, вертухаї та євнухи, для піару, кнопкодавства, гарних промов і заспокоєння громадської думки під час подальшого грабунку країни та її народу.

Та найбільша біда в тому, що за десятки років я майже не зустрічав у вищому керівництві країни фахівців зі стратегічним мисленням, які б переймались долею країни та її народу.

Отже ще раз нагадаю тест на чесність, справедливість і дієздатність нової влади.

1.        90-процентна люстрація, очищення органів влади і всіх державних установ від корупціонерів, злодіїв, шахраїв і хабарників. Адже вони всім добре відомі, і завжди знайдеться не менше 10-ти свідків, які готові під присягою повідомити, хто, кому, за що і скільки возить у міністерства і відомства; хто і за скільки вирішує у місцевій владі «шкурняки»; хто, скільки і в якій формі отримує хабарі за дипломи, заліки та іспити у вишах; як і за який «відкат» проводяться тендери. Якщо у правоохоронних органах цього не знають, то виникає питання чесності, професійності та дієздатності їхніх співробітників, які за багато років так і не напрацювали відповідну базу даних.

2.        Повернути громадянам пограбовані в них матеріальні активи і гроші. Владі добре відомо, як і хто, під гаслом реформування банківської системи, вкрав у людей трудові заощадження; відкрито багато кримінальних справ, але гроші так і не повернуті, майже ніхто зі злодіїв не покарані. Так само і з оплаченими, та не отриманими, квартирами у новобудовах тощо. Якщо гроші не повернуті їхнім власникам, то це означає, що вони осіли в кишенях бариг і можновладців.

3.        Створити правову основу для здійснення комунальних послуг, укласти договори зі споживачами, організувати облік, списати пенсіонерам повністю, а іншому населенню на 50% сумнівні комунальні борги при умові регулярної сплати комунальних послуг відповідно до обліку й укладених договорів.

4.        Організувати дієвий народний контроль за діяльністю влади та бізнесу.

5.        Призначити на керівні посади в державному управлінні виключно фахівців відповідної галузі.

6.        Припинити накладання нових латок на старі штани, тобто зупинити всі псевдореформи і займатися виконанням своїх прямих службових обов’язків.

7.        Правоохоронним органам забезпечити підозрюваним утримання (їхнім коштом) у 4-5-зіркових готелях; Міністерству енергетики та палива, Міністерству інфраструктури та місцевим комунальним службам забезпечити робочі місця у шахтах, на будівельних майданчиках і прибирання території засудженим за злодійство, шахрайство і корупцію.

8.        Відновити територіальну цілісність держави шляхом введення на Донбас миротворчих сил ООН та міжнародних судів по Криму.

Або на вихід!

 

PS

Подивившись на чергове переформатування Кабміну, ще раз переконався, що там – дитячий садок, який не має уявлення ні про структуру державного управління, ні про стратегію економічного розвитку країни. Наприклад, кому потрібен віцепрем’єр з цифрової трансформації, де підпорядковані йому підрозділи в регіонах? Невже вони не розуміють, що комп’ютеризація – це лиш інструмент управління, а економічний розвиток країни забезпечується інвестиціями, технологіями і професійним господарюванням? Навіщо потрібні одночасно віцепрем’єр з інтеграції та міністр закордонних справ, якщо ці функції може виконувати одна людина? Не потрібен, на мій погляд, і віцепрем’єр з реінтеграції тимчасово окупованих територій, так як він не має жодного важеля управління цими територіями. Зайвий і міністр без портфеля. А от управлінням вирішення нагальних проблем в економіці просто знехтували. Отже, моя підказка (без претензії на досконалість):

1.        Чотири гілки влади: законодавча, виконавча, судова, народного контролю; одна генпрокуратура і один народний суд (спеціалізація всередині).

2.        Віцепрем’єри: з науково-технічного прогресу та економічного розвитку; з будівництва, комунального господарства та інфраструктури; промисловості та сільського господарства; з гуманітарних питань. Національний комітет контролю якості продукції та послуг, включаючи архітектурно-будівельний контроль, залишивши дозвільну метушню регіонам; Державний фіскальний комітет; Державний планово-економічний комітет; Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство юстиції, Міністерство закордонних справ, Міністерство енергетики, Міністерство промисловості, Міністерство інфраструктури, Міністерство будівництва та комунального господарства, передавши функції розвитку громад і територій Державному планово-економічному комітету, Міністерство агропромислового комплексу і продовольства, Міністерство фінансів, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство соціальної політики, Міністерство освіти та науки, Міністерство культури, туризму, молоді і спорту та ще три міністри-консультанти з числа кризових менеджерів і вчених.

3.        Прибрати з міністерств паразитичні посади заступників міністра з європейської інтеграції та державних секретарів. Скоротити штати Кабміну, міністерств і відомств у півтора-два рази за рахунок ліквідації паразитичних структур і призначення на посади високопродуктивних фахівців.

«Відродження» від 12.03.2020, №11

PPS

З кожним роком, з кожним днем все більше переконуюсь у безпорадності і нікчемності наших можновладців; у тім, що за рівнем працездатності, інтелекту, професіоналізму, організаторських здібностей тим, кому ми доручили керувати державою, у совєтські часи не довірили б навіть посади комірників і завклубами.

Бездарне, ледаче, дурне, тупе, злодійкувате, воно навіть не намагається опанувати виробничі професії. Хоче бути начальником, повчати, керувати, піаритись і безкарно красти.

Адже якими баранами треба бути, щоб, маючи в області з десяток, а в країні сотні швейних підприємств, за місяць не організувати виготовлення з 300-відсотковою рентабельністю примітивних масок; щоб замість обмеження кількості пасажирів та збільшення кількості потягів закрити у столиці метро, створивши транспортний колапс і всі умови для розповсюдження інфекцій; щоб завести до країни десятки тисяч потенційно хворих громадян, не підготувавши для цього тимчасову карантинну зону у заміських готелях і санаторіях з оплатою 20-30 євро за добу з кожного приїжджого; щоб не організувати протидію підвищенню цін на продукти першої необхідності та покарання за здирництво й мародерство; щоб примушувати у цей складний час людей до прописки за місцем проживання; щоб під час дощу проводити дезінфекцію вулиць; щоб відмовлятись від порятунку літніх людей, тобто наших батьків, бабусь, дідусів і ліквідувати всю Академію Наук та науково-технічний потенціал країни.

І не треба вигадувати хворобливі конспірологічні теорії, хто зруйнував СССР та нищить ЄС і Україну. Думаю, тепер усім зрозуміло.

А головне, ми самі сприяємо цьому, обираючи і призначаючи на керівні посади в Державі таких нікчем, які, нахабно розтоптуючи здібних і талановитих, уперто і впевнено беруть владу в свої руки.

Формула дуже проста: бездарний, тупий, непрофесійний, злодійкуватий керівник – ворог держави та її народу. Він через свою обмеженість, можливо, цього не розуміє і має добрі наміри, але в реальності – це біда для країни. Тож, мудрий Народе, допоможи кожному з них зайняти своє достойне місце в суспільстві.

Слава Україні!

Переглядів (888) / Коментарі (0)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...