ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Марка Файнера
26-09-2019 20:21

Відкритий лист міністру розвитку громад та територій Бабак Альоні Валеріївні

Вельмишановна Альоно Валеріївно!

Насамперед, вітаю (одночасно співчуваючи) Вас із призначенням на високу та відповідальну державну посаду. Бажаю успіхів у цій важкій, виснажливій праці та завжди готовий, не претендуючи на посади і гонорар, прийти на допомогу.

Що ж примусило мене написати Вам цього листа? Слухаючи Ваші виступи та інтерв’ю, я прийшов до висновку, що, користуючись Вашою певною недосвідченістю, дехто в статусі різних радників, помічників, чиновників, клерків, комерсантів та невдах-науковців намагаються нав’язати Вам і Міністерству хибний шлях розвитку галузі не в інтересах держави, а для власних амбіцій і шкурних зисків. Маючи величезний науковий, виробничий та життєвий досвід, хотів би упередити можливі помилки і прорахунки у Вашій роботі, які можуть принести негативні, а можливо й катастрофічні, наслідки для Держави. Отже.

1.        У совєтські часи в Україні діяло 5 будівельних міністерств, які відносно якісно та надійно розбудовували країну. В незалежній Україні на базі Держбуду було створене одне Міністерство будівництва, а всі інші ліквідовані, корпоратизовані та приватизовані. Та й ще до нього долучили комунальне господарство і регіональний розвиток. Добре, що не додали молодь і спорт, культуру та охорону здоров’я. Тепер же, взагалі, прибрали з назви навіть слово «будівництво», акцентуючи діяльність Міністерства на невластивій йому функції адміністративної реформи та розвитку громад, що більше підходило б до Міністерства економічного розвитку. Тож Міністерство інфраструктури, яке мало б перейматися транспортом і зв’язком, займається будівництвом, а Міністерство нібито будівництва – адміністративними реформами. Хоча, можливо, для окремих осіб вже збудований комунізм і нема що будувати, тоді інша справа. Думаю, що цю грубу помилку треба терміново виправити.

Щодо комунального господарства, то це окрема розмова, адже воно, без перебільшення, у катастрофічному стані.

2.        Вам намагаються нав’язати якийсь надуманий параметричний підхід до будівельних норм. Я порадив би цим «радникам» для початку опанувати системний підхід та зміст чинних нормативних документів з будівництва. І тут непочатий край роботи. Адже на багато будівельних робіт узагалі немає Національних будівельних норм, а в чинних нормативних документах накопичилось багато недоробок, помилок і прорахунків, про що можете прочитати в моїх публікаціях у фахових журналах та ЗМІ. На мій погляд, у нормативних документах треба терміново виправити або вилучити всі ті недолугості та положення, що сприяють безвідповідальності, корупції та шахрайству в будівництві. Пропоную також припинити словоблуддя і марнотратство, пов’язані з нормативною базою будівництва, а працювати над удосконаленням та виправленням помилок у Національних нормах і стандартах. Щодо Європейських норм, то, всіляко підтримуючи їх впровадження, пропоную затвердити без дискусій методом «зміни обкладинки» і використовувати виключно для продукції на експорт. Мій аналіз і досвід показують, що, в цілому, вони нічим не кращі за наші, Національні, і «тарганів» там не менше. А іноземним компаніям та їхнім пригодованим чиновникам і науковцям, які активно просувають Європейські норми і англійську мову в наше виробництво, вивчити спочатку українську і працювати в інтересах та законодавчому полі країни дислокації. Краще нехай поділяться новими технологіями!

3.        На мій погляд, саме розробка стратегії розвитку галузі, будівельних норм і стандартів та контроль за їх виконанням мають стати пріоритетним напрямком діяльності Міністерства.

4.        Одним із основних напрямків діяльності Міністерства є запобігання руйнуванням (аваріям) будівель і споруд, для чого на рівні Кабміну чи Президента пропоную прийняти Постанову по технічному обстеженню будівель і споруд. Адже більше їх половини знаходяться в аварійному або передаварійному стані. Передумовою в цьому напрямку потрібна ревізія всіх будівельних норм і стандартів та організація ефективної діяльності архітектурно-будівельних інспекцій, які тепер більше займаються папірцями, ніж конкретними справами.

5.        Щодо комунального господарства, котрим, думаю, невдовзі займеться Міністерство комунгоспу та екології (адже екологія ближче до комунальників, ніж до енергетиків, яким і без цього вистачає клопотів), то насамперед необхідно юридично оформити стосунки надавачів і отримувачів послуг згідно з Законом про ЖКГ, організувати облік наданих послуг та, врешті-решт, розібратися з шахрайськими тарифами. Чесна, прозора, обґрунтована калькуляція! Щоб люди, нарешті, розібрались, де реальні витрати, а де безгосподарність, невігластво, марнотратство, кримінальні схеми та крадіжки. Адже я, інженер-будівельник, який дещо розуміється в будівельних нормах, якось не доганяю, звідки беруться тарифи і витрати у рахунках на послуги. І так само не розумію, як керівники комунальних служб із зарплатою в кілька разів меншою, ніж у мене, придбали котеджі і квартири за кількасот тисяч доларів. Адже борги населення, які скоро сягнуть 100 млрд грн, ніколи не будуть сплачені, так як ці борги не підтверджені договорами і обліком послуг. Так що залишається поетапно списати ці сумнівні борги з пенсіонерів повністю, а з інших громадян наполовину при умові, що вони своєчасно будуть сплачувати комунальні послуги по укладених договорах. Намагання вирішити цю проблему відключеннями, шантажем і терором приведе до непрогнозованих наслідків, коли на працівників ЖКГ чи колекторів, які прийдуть відмикати електроенергію, воду і газ без дозволу мешканців, просто напустять собак і ще дадуть по голові. Це якраз буде законно, так як ніхто без рішення суду не має права втручатись у розподільчі шафи та пристрої, які є приватною власністю.

6.        І врешті-решт – лікбез. Можливо, Ви собі навіть не уявляєте рівень невігластва в будівництві. Будують хто завгодно: лікарі, спортсмени, юристи, артисти, аферисти, не знаючи елементарних базових речей. Тож для ліцензування будівельної діяльності пропоную ввести тест для виконавців робіт та оцінку їхньої матчастини. Для прикладу, збитки країні на мільярди гривень від укладання неякісної бруківки, руйнування доріг, мостів, опор ЛЕП та інших інженерних споруд. Можливі й масові аварії з великими людськими жертвами. Та й майже не залишилось уже в країні високопрофесійних будівельників, а у вишах і коледжах навчають конструювати і будувати викладачі без базової освіти, які ніколи в житті цим не займались.

Направляючи свої зауваження і пропозиції, за 20 років я не отримав жодного аргументу ні «за», ні «проти», окрім «а в Європі високі якість продукції, рівень життя та чисті туалети» або «прослухавши вашу лекцію про помилки і прорахунки в будівництві, можна зробити висновок, що ви, нібито, один розумний, а ми всі дурні». Шановні панове, я ніколи не називав вас дурнями, але іноді, коли сам напартачу, називаю себе дурнем; ви ж партачите чи не щодня, от і робіть висновки. Моя задача звернути вашу увагу на помилки і прорахунки та запропонувати, як їх усунути, тобто показати каміння та ями на дорогах, які ви, на жаль, не помічаєте.

Колись, за совєтських часів, високопосадовці постійно радилися з ученими, обговорювали колективно нові норми і стандарти. Не один раз і мені доводилось консультувати високопоставлених осіб, і корона від цього з них не впала. Нині ж дивуюся пихатості та зверхності наших чиновників і бізнесменів, намаганням влаштувати мені обструкцію, замовчати, ігнорувати.

Тому й звертаюся до Вас, Вельмишановна Альоно Валеріївно. Думаю, що настав час розібратись із згаданими проблемами, але не так, як свого часу розбиралися зі мною (а не з проблемами) Янукович і його шавки. Користуючись нагодою, запрошую Вас на мої публічні лекції в Будинку вчених НАН України (найближча в листопаді цього року).

З повагою,

Марко Шикович Файнер,

заслужений винахідник України,

доктор технічних наук

Переглядів (1217) / Коментарі (5)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...