ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог
08-08-2018 11:40

Про децентралізацію мислення

Одним з суттєвих недоліків українського народу є “централізоване мислення”. Спілкуючись з людьми, не раз доводилось помічати таку деталь — всі хочуть, щоб настали зміни, але ці зміни обов'язково мають йти з “центру” й повинні бути зроблені однією людиною. Це можна сформулювати так: нехай добрий дядько чи тітка прийдуть до влади в Києві й одразу все змінять. При цьому самі люди не хочуть нічого робити, щоб ці зміни настали, оскільки вважають, що це не їхня справа. Саме таке відношення до керівних посад (не важливо, яка структура) й зараз чітко можна спостерігати у осіб, яким за 50-60 років. Але є багато молодих людей які також дотримуються такої думки, хоча вони народилися вже за часів незалежної України.

Мені не до кінця зрозуміло, чому люди так вважають. Точно знаю, що однією з причиною цього є перебування сучасної території України та її населення під владою різних імперій. В цьому плані дуже великий вплив на свідомість нашого народу мав Радянський Союз. До прикладу візьмемо таку структуру, як колгосп (колективне господарство). На чолі колгоспу був голова. Формально, він мав обиратися на загальних зборах колгоспників. Ніби й так все було. Проводились збори, на яких завжди одноголосно обирали головою особу, яку рекомендував  райком чи обком партії. Участь людей в цьому виборі була формальною. Люди знали, що це фікція. Що їхній вибір — не їхній вибір. Так з роками в людей склалась чітка схема: зверху самі все призначать - я нічого не маю до того, лише нехай мене не чіпають.

Тепер візьмемо наші дні. Велика кількість людей звинувачують у всіх бідах верховну владу. Якась проблема в країні чи своїй квартирі — винен керманич. Люди не знають і не хочуть знати, що в його руках знаходиться набагато менше повноважень й набагато менше важелів впливу ніж в царя, імператора чи генерального секретаря ЦК КПРС. На щастя, ці часи вже пройшли. Є нова реальність, де купа різних інституцій, які мають вплив на прийняття того чи іншого рішення або вирішення проблеми.

Ще один яскравий приклад — мер міста. Чомусь люди вважають, що всі проблеми міста - це відповідальність мера. Труба тече в підвалі — мер не прослідкував, дощова каналізація не справляється з опадами — міський голова не прочистив, не ремонтується дорога — мер гроші вкрав. Саме з таким підходом секретар міської ради Василь Продан звинувачував у всіх міських проблемах Олексія Павловича Каспрука. Він переклав свою відповідальність як секретаря, відповідальність депутатів, виконавчого комітету на одну людину —  яскравий приклад централізованого мислення, що, по своїй суті, є чистим совком. Я в жодному випадку не стверджую, що мер не несе відповідальності за стан справ у місті, але точно не в такій мірі.

Насправді, зміни починаються не в Києві у кабінеті Президента чи Прем'єр-міністра, а в нашій голові. Ми, громадянин, повинні їх генерувати та втілювати. Немає добрих чарівників-чиновників, які прийшли й, махнувши паличкою, відремонтували дороги в країні/підняли всім заробітну плату. Тільки активність та ініціативність кожного громадянина здатні щось змінити.

На даний момент в звичайних громадян є багато способів покращити середовище, в якому вони проживають. Громадяни мають можливість надсилати запити на отримання публічної інформації, надсилати скарги, надсилати заяви. Без проблем можна створити громадську організацію чи стати її членом. Кожна людина може може покращувати благоустрій міста, не відвідуючи інстанцій, які цим займаються. Ось платформа Відкрите місто -  http://www.opencity.in.ua/issuelist#r=UA73101. На цьому сайті можна поскаржитись на дуже широке коло проблем, пов’язаних з благоустроєм і з ЖКГ. Одразу зазначу. що платформа не є ідеальною. Інколи заявка довго може бути на модерації (3-5 днів), але втім, проблему можна успішно вирішити. Зайшовши на цей сайт, можна побачити, які заявки є по місту і який їхній статус. Іншим чудовим способом покращувати благоустрій міста є мобільний додаток Каратєль - https://karatel.foundation101.org/. Все, що потрібно для скарги, -  встановити додаток на смартфон ( можна знайти на Google play та на App Store), зафіксувати порушення на фото чи відео, й надіслати. Далі за вас надішлють скаргу в потрібний орган. Найімовірніше, проблему буде вирішено. Особисто перевіряв і можу підтвердити - це працює. Ну і ще одним способом покращення місцевості, в якій ти живеш, - це створення ОСББ. Тут вже звісно самостійно нічого не вдастся зробити. Тут потрібна згуртованість мешканців. Але результат того вартий. В мережі купа репортажів про ОСББ та їхні здобутки. Навіть якщо ви потрапите в якийсь чернівецький двір, де є нормальне освітлення, замінені вікна та двері в під’їздах, доглянутий та прибраний двір, зроблене озеленення - висока вірогідність того, що тут створено ОСББ. Ось неймовірно крутий та надихаючий репортаж про ініціативність та самоорганізацію мешканців однієї з “хрущовок” в Києві - https://www.youtube.com/watch?v=gY7e792hb18

На жаль, поки люди не в повній мірі усвідомлюють, що вони є джерелом змін, але за моїми спостереженнями з кожним роком кількість ініціативних людей змінюється в бік зростання, особливо це стосується молоді. Тому є надія, що через декілька десятків років ми побачимо більш активніших громадян, які готові брати на себе відповідальність й реально втілювати в життя ті проекти, які змінять наше життя на краще.

Переглядів (2482) / Коментарі (0)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...