Вже кожний шостий-сьомий житель польського Вроцлава походить з України

НАШОГО ЦВІТУ... / 

З кожним роком у столиці Нижньої Сілезії зростає число українців. Згідно з оцінками, сьогодні вже кожен шостий-сьомий мешканець цього міста походить з України. Мерія вирішила вийти назустріч викликам, які стоять перед мігрантами, і покликала уповноваженого мера Вроцлава в справах мешканців українського походження. Розмова Польського радіо з уповноваженою мера Вроцлава в справах мешканців українського походження, Анною Шарич, яка координує роботу різних установ.

Які завдання ви виконуєте, як уповноважений мера Вроцлава з питань мешканців українського походження?


Я посередник між мерією Вроцлава і неурядовими організаціями, консульськими установами та безпосередньо громадянами України, які прагнуть поселетися у Вроцлаві, працевлаштуватися чи відкрити тут свій бізнес.

Багато часу я присвячую контактам з організаціями, які були створені громадянами України, зокрема з Фондом Україна, також з відділом Об’єднання українців у Польщі, з почесним консульством у Вроцлаві та греко-католицькою парафією, яка також об’єднує українців. Вони самі вказують на свої потреби і тоді ми узгоджуємо умови співпраці.

Наприклад, ми відкрили інформаційний пункт, який спочатку працював у одній з міських установ, але згодом, коли дедалі більше осіб з України потребувало консультацій, такий пункт відкрився при Фонді Україна, а ми фінансуємо цей проект. Ми також підтримуємо фінансово навчання польської мови (…), яке для українців у Вроцлаві організовує Фонд Україна.

Також ми реалізуємо проект «Wrocław na językach świata» («Вроцлав на вустах світу»), який поєднує вроцлав’ян з людьми, котрі приїжджають сюди з України. Поляки і українці дізнаються один від одного про свою культуру і, водночас, вивчають мову. Цей проект реалізують волонтери. Сьогодні у проекті задіяні 1400 осіб – волонтерів і тих, хто хоче взяти в ньому участь.
Також мерія дбає про достосування умов в школах для дітей і молоді, які разом з батьками приїжджають сюди з України. Ці всі елементи потрібно координувати, виділяти на них відповідні гроші. Місто підтримує розвиток культурної діяльності, виділило простір, в якому українська культура може розвиватися – маємо Дім української культури.

Всі ці заходи, клопотання мають заохотити українців до інтеграції, до того, щоб вони залишилися у Вроцлаві?

Звичайно, нам було б дуже приємно, якби громадяни України, які приїжджають до Вроцлава, захотіли залишитися у нас, тут побудувати свій дім і сім’ю. У нас є позитивний досвід поселення родин та окремих осіб, які прибувають з України до Вроцлава. Наша громадськість відкрита у відношенні до осіб з-за східного кордону. Отже ми раді їх у себе бачити, запрошуємо залишатися у нашому місті, позаяк також усвідомлюємо, що більшість цих осіб приїжджає до нас на заробітки, це економічні мігранти.

Дуже позитивною справою є уміння самоорганізації громадян України. Вони самі уміють вказати найбільші бар’єри, з якими вони зустрічаються. Завдяки тому нам легше визначити, яку треба їм надати допомогу і як підготуватися до, можливо, ще більшого напливу осіб, які шукатимуть роботу чи які хочуть поселитися в нашому місті.

Інтеграція мігрантів для нас дуже важлива. Ми опрацювали Стратегію міжкультурного діалогу, яка невдовзі вийде друком. Це видання адресоване всім особам, що не належать до польської культури, які проживають в нашому місті, але оскільки українці складають найбільшу частину нашого населення, тому багато ініціатив скеровані до цієї групи осіб. Як досі, наша співпраця є відмінною.

Чи видаються у Вроцлаві якісь публікації чи довідники адресовані громадянам України, може навіть - українською мовою?

Так, ми маємо публікації українською мовою, присвячені головним сферам безпеки, а також довідники про головні установи та офіси, в яких мігранти можуть отримати допомогу. І нещодавно, з ініціативи видання „Газета Виборча” у Вроцлаві вийшов додаток українською мовою. Є також веб - сторінки, які веде Фонд Україна, і там ми можемо опублікувати необхідну інформацію українською мовою.

У сфері культури весь час з’являються якісь нові ініціативи. У нас відбуваються фестивалі Калейдоскоп Культур, Viva Ukraina. Також міжкультурна різдвяна зустріч - Кутя, яка проводиться у Вроцлаві вже багато років, і яка кожного разу є дуже оригінальним заходом. Вона адресована всім етнічним і національним меншинам Вроцлава, але відбувається саме в будинку української культури і головну роль відіграють там громадяни України або представники української нацменшини. Ми маємо довголітній досвід співпраці, отже нам неважко зрозуміти один одного і окреслити, що ми маємо зробити в майбутньому, щоб краще жити в нашому місті.

Як велику групу складають сьогодні у Вроцлаві мешканці українського походження?

Це правильне запитання. У нас доволі багато даних, ми аналізуємо дані з різних адміністративних установ: скільки українців подає заяви про дозвіл на працевлаштування, карту перебування, скільки отримує документи. На цій основі ми оцінюємо, що в нашому місті і околиці може перебувати від 80 до 100 тисяч осіб. До 2017 року число українців у нас постійно збільшувалося, так було впродовж останніх 3 років. Втім, це доволі велика кількість осіб, якщо взяти до уваги населення нашого міста, яке у Вроцлаві складає 635 тисяч людей.

Тобто українці становлять уже кільканадцять відсотків населення Вроцлава?


Так. Можна сказати, що кожен шостий, чи кожен сьомий громадянин нашого міста – це громадянин України, або особа, яка з України походить. Це чимала кількість людей. Ми бачимо українців щодня, кожен вроцлав’янин має контакт з особами з України у різних сферах життя: зустрічаємо програмістів та продавців, маємо контакт з батьками учнів у школі, зустрічаємо українських студентів у виші, українці присутні також у медичних послугах – цих сфер контакту дуже багато. Присутність осіб з України у Вроцлаві є помітною, їх видно скрізь.

Можливо, хтось з наших слухачів найближчим часом відвідає ваше місто. Де саме у Вроцлаві українці можуть отримати потрібну їм інформацію українською мовою?

Вулиця Руська 46 а - це центр міста, місце легко знайти. Найкраще туди доїхати міським транспортом, оскільки в центрі міста важко знайти місце для паркування. Втім, заохочую відвідати Інфопункт, що діє у Вроцлаві при Фонді Україна, Руська 46 а. Вас там радо вітатимуть і ви довідається всього, що вам потрібно знати. Не завжди все можна буде вирішити зразу, але напевно ви зможете отримати корисну пораду у кожному аспекті життя. До зустрічі, запрошую до Вроцлава!

Це була розмова з уповноваженою мера Вроцлава в справах мешканців українського походження, Анною Шарич.

Лідія ЗАЛІТАЧ, "Польське радіо

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації