Максим Бурбак: Закон про деокупацію - законодавче підтвердження правової позиції України щодо злочинів Кремля (ВІДЕО)

ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА! / 

У минулий четвер Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях». Цим Законом надалі визначатимуться особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донбасу. За ухвалення законопроекту № 7163 в цілому проголосували 280 депутатів.

Про законопроект, його значення ми вирішили поспілкуватися з керівником фракції «Народний Фронт», депутатом – мажоритарником від Чернівецької області Максимом Бурбаком.

- Максиме Юрійовичу, врешті - решт ухвалено законопроект про деокупацію. Ви і не тільки Ви неодноразово наголошували на його важливості.

- Ухвалення цього законопроекту, без сумніву, історичне рішення. Фактично, цим законом створюється правове підґрунтя для захисту інтересів України в умовах російської агресії. Ми відверто заявили на увесь світ, що позиція держави Україна одна – Росія ніякий нам не брат, не друг, а країна - агресор, а присутність регулярних російських військ та озброєних військових формувань якої на території нашої країни - є ганебною та незаконною. Цей закон є месиджем для усієї світової спільноти: наші території, то є наші території, ми не віддамо їх нікому, а те що вкрадено у України, обов’язково повернемо. І не здамося ні за яких обставин. Хочу нагадати, що Закон був розроблений за ініціативи одного з лідерів партії «Народний фронт», Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Турчинова. Пишаюсь тим, що депутатська фракція НФ, незважаючи на усі маніпуляції навколо Закону, яким Росію визнано країною-агресором, доклала у максимальних зусиль задля його ухвалення Верховною Радою.

- Але ж ухваленням законопроекту війну не зупинити.

- Ні. На жаль, прийняття законів - воєн не зупиняє. Тому, тут не має бути жодних ілюзій, чи політичних маніпуляцій. Ухвалення законопроекту про деокупацію є законодавчим підтвердженням правової позиції нашої держави щодо злочинів Кремля. Відповідно до закону, відповідальність за матеріальну і моральну шкоду, завдану Україні внаслідок агресії з боку Росії, покладається на країну – окупанта, відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права. Саме це, зокрема, дозволить захистити мирне населення окупованих територій через поширення на нього цих норм. Окрім того, ці нормативні акти стануть підставою для розширення українських і міжнародних санкцій проти РФ, а також початком формування консолідованої правової претензії до Росії за усі збитки внаслідок агресії та окупації. Йдеться про вже вчинені та майбутні судові позови від України на сотні мільярдів доларів. Тож,оцінити значення окремих положень закону можна буде тоді, коли Україна на Росія зустрінуться у міжнародних судах.

- Що ще важливого передбачає цей закон?

- Багато чого. Кремлівська пропаганда впродовж усього збройного протистояння намагалась ввести в оману увесь світ і волала про те, що у нас, начебто, внутрішній конфлікт. Цей закон однозначно стверджує, що ситуація в Криму і Донбасі є міжнародним збройним конфліктом, викликаним збройною агресією Росії.Це перше. Друге. На підставі раніше прийнятих законів, цей закон закріплює діючий устрій відсічі збройній агресії країні агресору на території Донецької та Луганської областей і дає роз’яснення щодо правових підстав застосування усіх можливих засобів і ресурсів, які Україна використовує проти російської агресії. Тобто, закон регламентує, що, підставою для відсічі агресору є - право Української держави, як такої, що зазнала нападу, на самооборону від агресії. Ці норми закону є надзвичайно важливими, оскільки було багато нарікань на те, що у нас не введено стан війни, а проходить АТО. Відтепер, законодавчо закріплено, що антитерористичні операції здійснюються винятково в умовах відсічі збройній агресії.

- Сумнівів у необхідності такого закону немає.

- Саме так, ухвалення закону, яким РФ визнається агресором, а ОРДЛО і Крим – окупованими, було вкрай необхідним. До речі, завдяки принциповій позиції «Народного Фронту», депутати якого більше року лобіювали це рішення в парламентських комітетах, переконували колег з БПП і коаліції об’єднати відповідні розрізнені законопроекти – закон було ухвалено. Саме НФ наполіг на тому, щоби із законопроекту були виключені посилання на «Мінські домовленості». Пишаюсь, що український парламент здатний об’єднуватися коли справа стосується національних інтересів.

- Але чому тоді, після початку розгляду законопроекту в сесійній залі було стільки суперечок і виникали якісь непорозуміння.


- Це були не просто непорозуміння, розпочалися відверті провокації та маніпуляції щодо змісту правок до проекту. Ми ж прекрасно розуміємо, хто стоїть за цим усім. Зокрема, поширювалася дезінформація про те, що Рада нібито відмовилася визнавати ЛДНР терористичними організаціям, відхиливши відповідну поправку. Насправді, у схваленому Комітетом тексті законопроекту ЛНР і ДНР визнаються структурними підрозділами окупаційного режиму, які діють в інтересах держави – агресора. З точки зору міжнародного права, така кваліфікація передбачає значно серйозніші наслідки – як для терористів ЛДНР, так і для самої Росії. Адже йдеться про державний тероризм путінського режиму, а не про тероризм у внутрішньому конфлікті. А до держав, які визнаються «спонсорами тероризму», Захід застосовує жорсткі, і, що важливо, довготривалі санкції. До того ж, Верховна Рада своїми постановами ще у 2015 році визнала ЛДНР терористичними організаціями.
 
 
 
- Якими будуть наступні кроки після прийняття Закону?

- Звісно, це буде реалізація положень Закону про деокупацію і відновлення територіальної цілісності України. Найперше, це продовження і розширення санкційного та дипломатичного тиску на Росію. «Народний Фронт» послідовно виступає за постійне розширення економічних санкцій України та Заходу проти агресора, у тому числі й щодо режиму перевезення людей та вантажів до РФ та окупованих територій. Депутатами нашої фракції вже внесено кілька законопроектів щодо нових персональних та секторальних санкцій проти РФ, і будемо вимагати їх ухвалення Верховною Радою. Україна та всі країни світу повинні нарощувати економічний тиск на агресора, поки не припиняться обстріли, поки не будуть звільнені усі заручники, поки російські війська не вийдуть з Криму та Донбасу. По-друге – надання Україні летального озброєння та військової техніки і по - третє – рішення Ради Безпеки ООН про введення до окупованих районів Донбасу миротворців ООН – виключно на умовах України.

- На умовах України, що саме це означає?

- Це означає чіткий захист прав та інтересів України в ході ймовірної миротворчої операції ООН на Донбасі. У цьому питанні наша фракція стоїть на трьох принципових вимогах: «миротворців» РФ не повинно бути в Україні, тим паче, що відтепер той факт, що Росія- агресор законодавчо закріплено у законі. Отже, і умови, викладені в російському проекті відповідної резолюції Радбезу ООН – це неприпустимий нонсенс. Далі. Без Українського парламенту жодне рішення про будь - яких «миротворців» на території України ухвалене не буде. Це вимога Конституції і позиція «Народного Фронту». Миротворча місія ООН повинна контролювати всю територію ОРДЛО і забезпечити виведення російських військ та найманців, та відновлення контролю українських прикордонників над україно-російським кордоном.

- Зараз начебто відбулась, якась заминка з остаточним рішенням щодо Закону про деокупацію.


- І Кремль і його п’ята колона теж «оцінили» ухвалення цього законопроекту. І прекрасно усвідомлюють, що з його прийняттям відкривається пряма дорогу до Гааги для Росії – країни -воєнного злочинця та її поплічників в Україні,які знущаються зараз над українським народом на території Донецька, Луганська та Криму, тому відчайдушно намагається заблокувати визнання Росії агресором: депутати від «Опозиційного блоку» зареєстрували проект Постанови про скасування голосування за закон 7163. Але їм нічого не вдасться: цей регламентний трюк дозволить лише відтягнути підписання ухваленого закону на три тижні. Верховна Рада не підтримає проект реваншистів на першому ж пленарному тижні 7-ї сесії. Переконаний, все буде добре.

Катерина ШВИДКА, сайт BukNews 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації