В Кам’янці на Глибоччині вже вирощують екзотичні… банани, мандарини, ананаси та кокоси! (ФОТОРЕПОРТАЖ)

ОЧЕВИДНЕ – НЕЙМОВІРНЕ /


Бажання мати свою теплицю в маленького Іванка було ще з дитинства. Та то була тільки мрія. Залишився напів-сиротою ще в дошкільному віці. Важко було без материнської ласки. Виховувався в Тереблечанській школі-інтернаті. Якось дітей повели на екскурсію в теплицю до одного господаря.

 

- Дотепер в мене перед очима червоні помідори в теплиці – каже Іван Георгійович. Надворі мороз, а в теплиці затишно і тепло і великі червоні помідори. Не один раз вони мені снились. Іван почав працювати в столярній майстерні ще з 15-ти років. Придивлявся, вчився і незабаром в майстерності зрівнявся з кращими майстрами професіоналами. Скільки різних оригінальних столів, стільців, дверей та інших столярних виробів виготовив за 25 років! Та мрія мати свою теплицю не покидала його. Коли кам’янський колгосп розвалився, працівники столярної майстерні викупили на майнові паї будівлю та обладнання. Івану Галіпу дісталась одна частина споруди, де він працював. Перед вікнами майстерні знаходилась стара недіюча пилорама. «А що, якби на її місці збудувати теплицю?», - не раз думав собі дивлячись у вікно.

Не так просто було викупити пилораму і кілька соток землі. Але бажання було велике. До того всього поруч, на місці колишньої ферми йому надали земельну ділянку під забудову. Маючи необхідні документи на право власності розпочав роботи. Довбав бетонні плити, масивний фундамент, вивіз 15 КАМАЗів землі в перемішку з камінням та гравієм і почав копати котлован. Потім вивіз ще понад 20 самоскидів ґрунту і завіз кілька машин торфу та перегною. Колеги по роботі дивувались: що то задумав Іван? А деякі односельчани проходячи по дорозі прикладали вказівний палець до скроні споглядаючи назад чи не бачить господар і стиха говорили: з Іваном, мовляв, щось не те робиться.
 
Не один раз і я, автор цих рядків, хотів дізнатись: що тут буде ? Та Галіп відповів: - от коли тут будуть рости банани і кокоси, я вам дам знати. Мені по правді сказати, не дуже й вірилось що з цього щось вийде.

Якось в Інтернеті знайшов адресу одного аматора – садівника з Київщини, який вирощував різні екзотичні рослини. Невдовзі поїхав до нього, купив проект, інструкції та літературу по вирощуванню.

- Спочатку розрахував кошторис на одну суму, та згодом, в процесі будівництва з’ясувалось що коштів не вистачить. Допоміг близький родич Діма, з тим розрахунком що з введенням теплиці в експлуатацію кошт окупляться. А грошей потребувалось все більше. Окрім самої споруди, треба було встановити опалення, систему поливу, дренажну систему,бо почали просочуватись поверхневі ґрунтові води. А це тобі не помідори а субтропічні рослини.

Тепер в теплиці милують око бананові дерева: трьохметровий тропікан, карликові, супер-карликові, оксамитові, всього сім сортів. А ще кілька видів лимонів,мандаринів, апельсинів, кін-кан. Тут і кавове дерево,ківі, ананаси, лаврове та суничне дерево, папайя(динне дерево).
 

Всього в теплиці чотири відділення: субтропічне, тропічне, квіткове в якому понад 30 сортів квітів. В четвертому – троянди, понад 10 видів. Милують око лимони, вагою понад кілограм, жовтогарячі мандарини, а з листя визирає дозріваючий кокосовий горіх.

- Тут потрібен постійний, ретельний догляд і багато знань, каже Іван Георгійович. Деякі рослини потребують поливу по кілька разів на день, підживлюю тільки органікою і до кожного виду потрібен особливий індивідуальний догляд, а ще сталий температурний режим і вологість. Оце замовив в Китаї необхідну електронну апаратуру, яка буде регулювати ці параметри.
 
 
У Івана Георгійовича четверо дітей. Старша дочка вже повнолітня і має свою роботу. Син Павло допомагав батькові при будівництві. А тепер в теплиці поруч з ним опановують всі тонкощі і секрети по догляду за рослинами дев’ятикласниця дочка Алла та чотирьохрічний син Толік.
 

На полицях сотні горшечків з россадою, а на землі в великих відрах розсада бананів, лимонів та інших екзотів. Іван Георгійович до весни має намір відкрити невеличкий магазин- кіоск по продажу розсади, бо великі кошти і працю вклав для здійснення своїх мрій. Лимони мандарини та інші екзоти адаптовані до місцевих кліматичних умов. Їх при вмілому догляді можна вирощувати в кімнаті, а літом виносити на подвір’я.
 
 
Сподіваюсь, що багатьох любителів садівників зацікавить ця публікація і вони зможуть придбати екзотичні дерева та кущі в кам’янського садівника- аматора.

Петро КИРСТЮК, для БукІнфо (с)
фото автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації