Політики Буковини вважають, що Виборчий кодекс треба приймати

СВІЙ ДО СВОГО ПО СВОЄ / 

 

5 грудня у Чернівцях в рамках другого етапу всеукраїнського туру “ЗміниТИ” відбувся публічний діалог “ВиБОРИ: нові правила”, під час якого учасники обговорили перспективи виборчої реформи в Україні. Ключовою темою діалогу було запровадження системи з відкритими регіональними списками на парламентських виборах, яка пропонується в законопроекті 3112-1 – проекті Виборчого кодексу, в першому читанні проголосованого Верховною Радою 7 листопада.

 

Слово на заході взяли Василь Максимюк (голова фракції партії “БПП “Солідарність” у Чернівецькій міськраді), Ольга Кобевко (депутат Чернівецької облради, партія “Самопоміч”), Василь Продан (секретар Чернівецької міськради, голова фракції партії “Рідне місто”), Олександр Болтунов (депутат Чернівецької облради, фракція “Опозиційний блок”), Борис Баглей (працівник виконкому Аграрної партії України у Чернівецькій області), Іван Гончарюк (депутат Чернівецької міськради, партія “Народний контроль”) та Петро Кобевко (шеф-редактор газети “Час”).

 

Усі учасники діалогу заявили, що підтримують прийняття Виборчого кодексу, передусім через запропонований у ньому перехід на відкриті регіональні списки для парламентських виборів. “Партія “Самопоміч”, яку я представляю, повністю підтримує скасування мажоритарки, і я на 100% з цим згідна. Відкриті списки не дадуть ідеального парламенту, але може дадуть кращий. У нас ще тривають обговорення, як мають формуватися виборчі списки, щоб це не було рішення виключно керівництва партії, але виборча реформа однозначно потрібна вже зараз”, – зазначила Ольга Кобевко.

 

“Прибрати мажоритарну складову – це абсолютно правильно. Теперішній закон приймався перед виборами-2012 під партію влади, і наступна влада теж ним скористалася, бо сильні мажоритарники хочуть іти від партії влади. Тому для загальнонаціональних виборів її треба забирати, якщо хочемо більш чесної кампанії. Щодо місцевих виборів – мені здається, що тут треба допустити до виборів не тільки партії, а і громадські організації”, – наголосив Василь Продан.

 

“Моя позиція чітка, як і нашої фракції: країна прагне чесних прозорих виборів. Тому ми маємо відійти від старої корумпованої системи з закритими списками, коли замість перейматися добробутом простого українця депутати займаються поверненням витрачених на вибори грошей, до відкритих списків, коли долю кандидатів вирішує саме виборець. Тоді партії шукатимуть кандидатів не з широким гаманцем, а тих, хто має гарний рейтинг, довіру на окрузі від людей. Поспілкувавшись з Юрієм Бойком, можу підтвердити: позиція партії з цього приводу чітка”, – заявив Олександр Болтунов.

 

“Група Народного контролю в парламенті підтримала цей законопроект 5 голосами. Це великий плюс, що змінюється виборча система, бо буде реальна конкуренція, але мінусом залишається, що списки фактично й далі визначатиме керівництво партії”, – підкреслив Іван Гончарюк.

 

При цьому згадували також про імовірні ризики й проблеми виборчої системи, запропонованої в кодексі. “Наша політична сила і я особисто підтримуємо, що ці зміни треба вносити, вони на часі. Але маю також суб’єктивне бачення, що в запропонованій редакції кодекс сприятиме завеликій увазі партій до окремих регіонів. Багато партій мають підтримку в конкретних регіонах, тож можуть бути перекоси з регіональним представництвом”, – зазначив Василь Максимюк.

 

“Закон прогресивніший за той, що є зараз, але в мене немає великої ейфорії, бо кого куди висуватимуть все одно визначатиме керівництво партій. З іншого боку, великий позитив, що у нас не буде половини глухонімих депутатів, як це є зараз, бо всі будуть вести виборчу кампанію, боротися за виборця. Крім того, є речі, які важко врегулювати законом. Про нас, наприклад, не хочуть говорити у ЗМІ, хоча ми й маємо значну підтримку виборців”, – наголосив Борис Баглей.

 

Усі учасники діалогу погодилися, що питання політичної реклами потрібно врегулювати. Частина виступила за повну заборону рекламу на телебаченні, частина – за забезпечення більш рівних умов доступу до неї. “Політична реклама зараз буде в тих, хто має свої ЗМІ, а для інших – за великі гроші. Проте зовсім без реклами не можна, треба, щоб держава встановила певний розмір фонду для партій – учасників виборів, і якщо хочеш рекламу, то тільки за гроші з цього фонду. Тоді всі будуть у рівних умовах”, – зазначив Петро Кобевко.

 

“Вважаю, що політичної реклами не має бути на телебаченні, бо в кого більше грошей, той і має більше реклами. Це шлях “гроші-влада-гроші”, який треба заборонити. Бо хто при владі, той більше рекламується, отримує більше голосів”, – підкреслив Василь Продан.

 

Так само розділилися думки й щодо обмеження недоторканності народних депутатів. Частина учасників наголосила, що в умовах переслідування опозиції його в жодному разі не треба запроваджувати, а можливо навіть повернути недоторканність депутатів місцевих рад. Інші ж учасники навпаки зазначили, що це питання давно слід було закрити й забрати спокусу для корупціонерів прикриватися депутатським мандатом.

 

 

На завершення заходу представник ГО “Центр UA” Андрій Андрушків представив інструмент Громадського руху ЧЕСНО “Політична пам’ять”, за допомогою якого виборці зможуть більше дізнатися про діяльність своїх кандидатів перед тим, як зробити остаточний вибір. До діалогу Громадський рух ЧЕСНО проаналізував роботу депутатів-мажоритарників від Буковини. Чернівецьку область у Верховній Раді представляють четверо депутатів.

 

Громадський рух ЧЕСНО зібрав дані про їхню парламентську роботу, щоб виборці могли зробити поінформовані висновки. Депутати Буковини вкрай рідко пропускають пленарні засідання (4% пропущених засідань за даними електронної реєстрації порівняно з 22,2% по Верховній Раді загалом), але навіть у разі присутності часом ігнорують голосування. Найбільше голосувань (33,6%) пропустив Іван Рибак з “Блоку Петра Порошенка”, а найменше (9%) – Микола Федорук з “Народного фронту”.

 

У каталозі фігурантів антикорупційних розслідувань ЗМІ, зібраному Громадським рухом ЧЕСНО, двічі фігурував голова фракції Народного фронту Максим Бурбак. Щоб з’ясувати ставлення депутатів до реформаторських ініціатив, Громадський рух ЧЕСНО обрав 8 законопроектів, щодо яких голосували депутати парламенту 8-го скликання: Закон про публічні закупівлі, Закон про добровільне об’єднання територіальних громад, Закон про національну поліцію, Закон стосовно удосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації, Закон про освіту, Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів, Закон про вибори народних депутатів України і Виборчий кодекс України.

 

Таблиця голосувань мажоритарників області наведена нижче. Депутати-мажоритарники від Буковини одностайно підтримали всі ці проекти. Єдиний виняток становить Закон про освіту, під час голосування за який був відсутній представник фракції “Народного фронту” Григорій Тіміш. Ознайомитись із останніми новинами щодо виборчої реформи можна на сторінці спільного проекту Руху Чесно і Української правди http://vybory.pravda.com.ua/


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації