«Причиною скандалу стало те, що головою новоселицької міської виборчої комісії не став представник БПП» - Василь Чиботару

ГАРЯЧА ПОРА /

Наскільки спокійними і, загалом, передбачуваними були вибори до Магальської об’єднаної громади, настільки ж скандальними і жорсткими будуть вибори до громади Новоселицької. У цьому сумнівів не було, але того, що з першого дня виборчого процесу вибухне скандал - очікувати було важко. І де – на жеребкуванні, яке проводив обережний і досвідчений Василь Чиботару, котрий на виборах сточив не одну коронку і, здавалося б, знав всі підводні камені та юридичні нюанси. Але вже наступного дня після засідання районної виборчої комісії, де проводилося формування міської виборчої комісії, - сталося.

 

І не просто так, а із залученням всієї важкої артилерії: поліції, прокуратури, суду. В результаті - Чернівецький окружний адміністративний суд відхилив всі претензії районної організації Блоку Петра Порошенка «Солідарність» до районної виборчої комісії.


Цей скандал ні для кого не став секретом, але для багатьох так і залишилась незрозумілою його суть. Чому жеребкування викликало настільки жорстку реакцію з боку районної організації провладної партії? Саме це запитання ми поставили вже колишньому голові районної виборчої комісії (крім особистої заяви про складання повноважень, його відкликала і партія «Солідарність», за квотою якої він був обраний).

- Якщо коротко – причиною скандалу стало те, що головою міської виборчої комісії не став представник БПП. Вони у суді намагались оскаржити формальні підстави, щоб створювати комісію заново.

- Невже це настільки важлива посада, щоб роздути через неї ось таке?


- Вона взагалі нічого не варта, якщо не збиратись порушувати закон. Але вона дає можливість отримувати різного роду виборчу інформацію. Якщо ви помітили, партія влади заз-вичай подає кандидатів на реєстрацію останніми, корегують розміщення кандидатів на округах. Голова комісії може не до кінця виконувати вимоги закону, що дає певні переваги.

- Тоді це ласий «шматок» для будь-якої партії.


- Певною мірою так. Але тут вже питання методів ведення виборчої боротьби, партійних амбіцій і особистісних переконань членів комісії та їх ставлення до прийнятої присяги. Та комісія, яка є сьогодні – досить високопрофесійна, з нею можна сподіватись на чесне і законне проведення процесу підготовки до виборів, хоч місцевих, хоч до Верховної Ради. Думаю, що вона свою задачу виконає, якщо якась із партій не працюватиме задля зриву виборів взагалі. Головне, щоб політичні партії довіряли членам комісії.

- Але скаргу підписували не лише представники партії Порошенка.

- Так, її підписали також представники «Народного Фронту» і «Батьківщини», тобто партій, чиї представники не були обрані жеребкуванням на керівні посади в комісії.

- Але вони брали участь в жеребкуванні? Оскаржували його порядок під час проведення засідання?


- Так, і участь брали, і не оскаржували. В суді це було чітко встановлено. Всі претензії були сформульовані поза комісією. При цьому далеко не всі підписанти мали такі повноваження.

- Давайте детальніше.


- Добре. Від БПП скаргу підписала уповноважена особа Майя Ракоча, від «Народного Фронту» також особа, яка мала на це право Оксана Шрайбер. А ось від «Батьківщини» підпис поставила депутат Новоселицької міської ради Унгурян. Суд мав питання: на яких підставах вона це зробила? Суд надав цьому відповідну оцінку. Не хочу коментувати рішення суду, бо ще не знаю, чи оскаржували його позивачі (розмова відбулася у понеділок 21.11.2017: авт.). Але оцінку діям деяких діячів, я думаю, дадуть їх партійні організації.

- Але в суді випливли і фальсифікації, зокрема щодо дат.

- Так, цей акт про порушення представник позивача підписав у четвер, 9 листопада, а засідання комісії відбулося 10-го. На суді представник позивача заявив, що акт про порушення складено в одному екземплярі від руки і пояснити де акт не зміг. Я заявив, що це брехня. Акт є в 5 екзем-плярах набраний на комп’ютері. Один з них – у районної виборчої комісії, інші копії – в різних інстанціях, а оригінал – у сейфі районної організації БПП. Акт у суд принесли, але ручкою виправили дату з 9 листопада на 10-е. Тобто акт складено ДО (!) засідання комісії. Я надав суду наш екземпляр. Тоді Майя Ракоча пояснила, що внесла виправлення у Сторожинецькій поліції на прохання слідчого.

- А що має слідчий поліції до виборчого процесу?

- Отож бо. Актом КВУ чітко зазначено, що скарга може бути подана у вищу комісію або в суд, поліція і прокуратура не є органами, які мають право на реагування на такі скарги.

- Хто ж уповноважив поліцію? Ви здогадуєтесь?


- Поки що нами подані відповідні звернення до Міністерства внутрішніх справ і Генпрокуратури. Нехай вони розбираються. Це звернення було підтримано районною виборчою комісією одноголосно.

- А на вас особисто намагались тиснути?

- Так, одразу був дзвінок від одного з депутатів Верховної Ради. Не буду називати імені, ми ще побачимо результати його діяльності. Але найстрашніше не те, що телефонували мені. Були дзвінки членам районної комісії. Всі вони, переважно, жінки, молоді дівчата, мами, хтось на посадах. Погрожували проблемами на роботі. Мені не зрозуміло кому це потрібно. Весь цей негатив вже призвів до того, що члени районної комісії відмовляються від роботи в ній. А коли дійде до формування дільничних комісій – будуть великі проблеми. Зараз головою районної комісії призначено Олександра Підлісного – людину порядну, досвідчену. Думаю, він впорається.

- Можливо ця помилка, яку припустили у скарзі з числом, є суто технічною?


- У такому випадку вноситься виправлення всіма підписантами, офіційно. Суд запросив як третіх осіб всіх представників політичних сил, які брали участь у тому жеребкуванні. Ні представник «Народного Фронту», ні «Батьківщини» не прибули. Але в результаті їхніх дій працівники комісії три дні їздили в суди за власний кошт, витрачали сили, нерви. І для чого? Всі ці партії мають по три представника в міській виборчій комісії – рівно половину – і можуть заблокувати будь-яке рі-шення комісії.

- Можливо і будуть блокувати...

- Не думаю, бо це не амбіції партій, а деяких політичних лідерів, котрі займаються не пошуком достойних кандидатів, а «договорняками». Зокрема, ми всі знаємо так званих «лідерів» на посаду міського голови. Але жодна партія офіційно не заявляє про підтримку того чи іншого. Одночасно, ведуться переговори з кандидатами на міського голову і роздаються різні обіцянки. Це, принаймні, нечесно. Я, відверто кажучи, радий, що вже не є головою комісії. Тому я вирішив взяти участь у виборах, збираю тих людей, тих своїх друзів і знайомих, котрі хочуть реальних змін. У нас буде гарна команда.

- І яка це партія, якщо не секрет?

- Ми ідемо на вибори від партії «Укроп».

- Тож повинні мати і кандидата на голову.

- Так, у нас будуть достойні кандидати і в депутати, і на посаду міського голови. Ми з ним не осоромимося, повірте. А ось «договорняки» декому поламаємо.

Андрій РОМАНЦОВ,
«Район-Інфо» (Новоселиця)
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації