За підтримки Ради Європи відбувся навчальний візит української делегації до Шотландії. (Враження буковинської журналістки…)

  • Блоги
  • 4941
  • 0
ДО ЄВРОПИ? / 6-10 вересня 2010 року відбувся 3-денний навчальний візит 15-ти представників з України по 5 учасників проекту з міст Чернівці, Донецьк та Херсон) до Шотландії на тему: «Довгострокова міжсекторальна співпраця між органами місцевого самоврядування, громадянським суспільством та ЗМІ з комунальних реформ – приклад міста Глазго (Шотландія). За такою ж програмою з 12 по 16 вересня триває візит для учасників проекту з інших трьох міст – Суми, Рівне, Черкаси.

Візит відбувся в рамках проекту «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі», який реалізується мережею Центрів Соціального Партнерства за фінансової підтримки Ради Європи. Супроводжували українську делегацію координатор проекту Ольга Сєдова, асистент координатора Ольга Бігун та перекладач Вадим Кастеллі.

Гостинно зустрічав представників з України пан Дерек Менсон-Сміт – волонтер програми «Чисте Глазго», член однієї з районних рад Глазго. Представниці з міста Чернівці разом зі своїм куратором Анною Сороковською на цю зустріч вдягнули українські вишиванки, що дуже сподобалося працівникам міської ради Глазго.

Програма візиту була цікавою, насиченою і включала в себе зустрічі української сторони з професором університету міста Стретклайд, представниками міської ради Глазго, громадських організацій та ЗМІ. Але основна увага українців була прикута до програми «Чисте Глазго».

В перший день візиту учасники проекту з Чернівців, Донецька та Херсона мали зустріч з професором університету міста Стретклайд Джоном Кертісом у залі засідань міськради Глазго, який розповів про урядову систему Великобританії, уряд Шотландії та місцеве самоврядування Шотландії. Джон Кертіс проінформував гостей з України про суспільно-політичну ситуацію у Великобританії та в Шотландії зокрема. Пізніше представники міськради Глазго ознайомили українців з обов’язками, структурою та службами міської ради Глазго. Пол Кілбі, спеціаліст зі зв’язків з громадськістю відділу муніципального планування міськради Глазго, виступив з презентацією «Що таке планування громад?», під час якої розповів про законодавчу базу, цілі, партнерів, структуру, пріоритети, поточні програми, механізми підтримки залучення громад, фінансування та відповів на численні запитання представників з України. На питання журналістів з України щодо зловживань у використанні коштів (корупцію) в міськраді Глазго, Пол Кілбі відповів: «Як тільки надходить така інформація, вона одразу перевіряється, фінансування припиняється і починається розслідування. Тому корупції в нас немає».
 
Другий день візиту був ще цікавішим і носив прикладний характер. Представники підрозділу послуг та громад, громадських служб та служби безпеки Даррен Лембі, Джон Хайнс та Девід МакГроурті презентували присутнім програму «Чисте Глазго» з лозунгом «Це наше місто – зроби щось для нього». Програма стартувала в 2007 році, але тільки на рівні забезпечення баків для сміття. Бажаного ефекту досягти не вдалося – туристи Глазго постійно нарікали на те, що місто дуже брудне. Вони писали про це у відгуках і навіть в засобах масової інформації. В цей час місто Глазго бере участь у боротьбі за право проводити Ігри Співдружності-2014, на які з’їжджаються спортсмени з 71 країни світу. Тому було вирішено перезапустити програму «Чисте Глазго» і вона вже передбачає широке залучення громадськості до програми, реформування служб, які займаються дотриманням чистоти міста - програма спрямована на поведінку людей.

Метою кампанії «Чисте Глазго» є очищення міста від сміття, графіті та іншого бруду, забезпечення ефективного та своєчасного постачання комунальних послуг, заохочення до участі мешканців, бізнесменів та гостей. Основні елементи кампанії – просвітницька робота, покращення якості послуг та вдосконалення координації ресурсів, впровадження, залучення громади, результат партнерства. Учасниками кампанії є міська рада Глазго, земельні служби та служби охорони довкілля, освітні служби, служба захисту прав споживачів, зареєстровані об’єднання мешканців будинків, партнерство планування громад Глазго, комунальні служби та служби безпеки Глазго, корпоративні комунікації, мешканці Глазго.

Кампанією керує Група стратегічного управління Глазго, яка координує роботу місцевих оперативних робочих груп та місцевого партнерства планування громад. Залучення громадськості відбувається шляхом прямих розсилок, підтримки щорічної програми «Тиждень чистого Глазго», розвитку зон «Чисте Глазго», розвитку загальноміських мереж волонтерів покращення мікрорайонів, розвитку подальших зв’язків із зареєстрованими об’єднаннями мешканців будинків, створення груп з питань освіти у середніх школах, місцевої системи управління перевірки стану довкілля в Глазго на рівні шкіл. Впровадженню кампанії сприяють накладання фіксованих та прогресивних штрафів за сміття, собачі екскременти, викидання побутового сміття в неналежних місцях. Зокрема, щорічно 6000 штрафів накладається на порушників чистоти Глазго, 65% з яких сплачується добровільно, решта справ потрапляють в прокуратуру. Ті, хто не має змоги сплатити штраф, можуть відпрацювати його, прибираючи місто. Активно долучилася до реалізації програми і продовжує це робити міська газета «Evening Times», яка постійно проводить інформаційно-просвітницьку кампанію щодо чистоти міста Глазго на своїх шпальтах.

Ефективність кампанії «Чисте Глазго» очевидна – дослідження домогосподарств восени 2009 року відображає значне покращення всіх показників дослідження з жовтня 2006 року:

- сміття - з 76% до №34%;
- графіті – 3 66% до 22%;
- незаконне розміщення реклами – з 59% до 9%;
- викидання сміття в неналежних місцях – з 55% до 14%;
- собачі екскременти – з 50% до 44%.

Третій день візиту був присвячений роботі ЗМІ в Шотландії та в Глазго зокрема. Спочатку українських представників ласкаво запросили до редакції газети «Evening Times», де перед ними виступив головний редактор газети Тоні Карлін. Газета «Evening Times» є найбільшою вечірньою газетою Шотландії, її наклад 64 тисячі примірників. Вартість одного примірника – 45 пенсів (5 грн.40 коп.). Виходить двічі на день, хоча в залежності від обставин може бути і 3-4 рази на день, в газеті працюють 200 журналістів. Газета є приватною, незалежною. «І хоч ми працюємо в тісному контакті з міською радою Глазго, ми постійно її критикуємо. Ніхто не може заборонити нам друкувати матеріал в газеті, навіть критичний. Проблем зі свободою слова у нас немає, професія журналіста є досить безпечною», - наголосив Тоні Карлін.

Цікавим є той факт, що з 64-х тисяч примірників передплата складає тільки 500 примірників, повернені примірники складають 4-5%. Алістер Гей, керівник виробничого відділу, запросив гостей з України до друкарні «Herald &Times Камбусланг» - найбільш передової друкарні в Європі, де друкується Газета «Evening Times» та інші газети Шотландії. Штат друкарні – 100 працівників. Потужність пресу, який друкує газету, складає 1000 примірників на хвилину. Процес друку є автоматизованим.

Завершальним етапом навчального візиту учасниками проекту стало відвідання учасниками проекту головного офісу ВВС Scotland – цифрового телерадіоцентру, який не має аналогів у Європі. Для цього на кожного учасника проекту з України було виписано іменне запрошення. Штаб-квартира ВВС Scotland знаходиться у Глазго. Принципи роботи ВВС Scotland: об’єктивність, професіоналізм, правда.

Штат ВВС Scotland налічує 1200 працівників, додатково залучаються фрілансери. Середній вік працівників складає 34 роки. Телепрограми виходять англійською та шотландською мовами і транслюються як в Шотландії, так й у Великобританії. У 2009 році ВВС Scotland поширила 2 млн. годин контенту. Бюджет ВВС Scotland формується з плати користувачів і складає 150 млн. фунтів на рік, 3 млрд. фунтів - у Великобританії загалом.

Українські гості побували в теле- та радіостудіях, ньюз-румах ВВС Scotland, ознайомилися з передовими технологіями медіаіндустрії, а також почаювали на даху ВВС Scotland. По завершенні представники ВВС Scotland подарували українцям книжечки про телерадіокомпанію.

Навчальний візит до Шотландії був дуже цінний для українських представників і вони вже думають над тим, як цей досвід зреалізувати у своїх містах. Найближчим часом учасники проекту з України зроблять презентацію візиту до Шотландії для всієї діалогової групи проекту, вироблять пропозиції по втіленню отриманого досвіду в містах-учасниках проекту.

Українська делегація після кожної зустрічі вручала приймаючій стороні подарунки – книги про Україну, буклети, магніти, прапорці України та Чернівців, календарі. Таким чином українці хотіли подякувати шотландській стороні за організований на високому рівні навчальний візит та гостинність. Всі учасники візиту висловлюють т велику вдячність Раді Європи за надану можливість здійснити навчальний візит до Шотландії.


Галина ЄРЕМІЦА,
вільна журналістка, учасниця візиту,
(Чернівці-Глазго)

Спеціально для БукІнфо (с)
(Фото автора)
.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації