КРУ Буковини встановили на добудові Дністровської ГАЕС завищення обсягів виконаних робіт на 1,4 млн. грн.

Як відомо, Дністровська ГАЕС має стати однією з найпотужніших в Європі зі споруджуваних гідроакумулюючих електростанцій. Її проектна потужність складатиме 2268 МВт в генеруючому режимі і 2947 МВт в насосному режимі.
Добудова Дністровської ГАЕС – це енергетична незалежність України, а при сьогоднішній складній ситуації з блакитним паливом, це питання набуває ще більшої актуальності.
Будівництво Дністровської ГАЕС було розпочато ще в 70-х роках, але нажаль майже за 40 років не вдалося добудувати і ввести в експлуатацію такий важливий стратегічний об’єкт для нашої держави. Цьому заважало безліч причин - і розпад СРСР, і нестача фінансування, і постійна зміна замовника та генпідрядника будівництва, але в теперішніх умовах необхідно акумулювати всі потужності і продуктивно завершувати будівництво.
Працівниками контрольно-ревізійного управління було проведено державний фінансовий аудит фінансово-господарської діяльності ВАТ «Дністровська ГАЕС» за 2005-2007 роки, під час якого було досліджено роботу товариства та наданно відповідні пропозиції.
Проект Дністровського гідроенергокомплексу розроблявся ще в 70-ті роки та включав в себе низку об’єктів – гідроелектростанції ГЕС-1 та ГЕС-2, гідроакомулюючу – ГАЕС та атомну станцію – АЕС. Для ГАЕС була відведена роль регулюючої потужності для атомної електростанції. Згодом проект будівництва АЕС було вилучено з плану гідроенергокомплексу, а будівництво ГАЕС через відсутність коштів було припинено у 1991 році та поновлено лише через 10 років у 2001 році.
Введення в дію першої черги Дністровської ГАЕС у складі 3-х гідроагрегатів задовольнить потреби у маневрових потужностях: 972 МВт – у турбінному режимі і 1263 МВт – у насосному режимі. Загальна вартість завершення будівництва першої черги – 3,5 млрд гривень.
З початку будівництва Дністровської ГАЕС станом на 01.09.2008 року освоєно понад 1,9 млрд. грн. капітоловкладень.

Недостатність фінансування будівництва у 2007 році перешкодила виконанню запланованих будівельно-монтажних робіт та зумовила перенесення пуску І гідроагрегату у режимі синхронного компенсатора на грудень 2008 року.
З лютого 2008 року функцію Замовника будівництва Дністровської ГАЕС Товариством було передано Філії „Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС” ВАТ "Укргідроенерго", яка здійснює її по даний час.

За результатами проведеного державного аудиту зроблені наступні висновки.
Надалі залишається нерозв’язаною ситуація, яка склалася ще при розпаді СРСР та особливо загострилася у 2003 році у зв’язку з територіальною претензією республіки Молдови до України щодо майнових прав на більшу частину Дністровського гідровузла, основною складовою якої є діюча ГЕС-2. Зазначене ускладнює роботу персоналу станції з проведення поточного та капітального ремонтів ГЕС-2 та обслуговування вимірювальних приладів, що розташовані на молдавській стороні.

Крім того Молдовою висувається ще одна претензія - отримання безкоштовної електроенергії, яку в подальшому буде вироблено на збудованій Дністровській ГАЕС, і це при тому що її будівництво з боку Молдови не фінансувалося.
Зрозуміло, що розв’язання цієї ситуації потребує втручання МЗС України та світової спільноти. Не вирішення цього питання може призвести до недоцільності будівництва Дністровської ГАЕС.

Також, ВАТ «Дністровській ГАЕС» запропоновано для отримання додаткових доходів від фінансово-господарської діяльності узгодити із ВАТ „Укргідроенерго” планування режиму роботи ГЕС-1, яка розташована вище за течією Дністра, ніж ГАЕС-2, з двома піками (ранішній та вечірній) скиду води р. Дністер.

На даний час скид води здійснюється ГЕС-1 один раз на день (вранці) в обсязі, що відповідає середньодобовим витратам на рівні 400 куб. м/сек. В той же час гідроагрегати ГЕС-2 можуть бути використані для регулювання стоку води в обсязі, що не перевищує 300 куб. м/сек., решта води пропускається через отвори греблі і не використовується для виробітку електроенергії. Для ефективного використання генераторного обладнання ГЕС-2 доцільно розглянути можливість планування режиму роботи ГЕС-1 з двома піками (ранішній 40 % та вечірній – 60 %), що дасть можливість збільшення виробітку електроенергіїї ГЕС-2 на 15-20 % та доходів товариства орієнтовно на 2,8 ~ 3,8 млн. гривень.

Також слід зазначити, що при здійсненні діяльності Товариства, пов’язаної із будівництвом Дністровської ГАЕС, відділом капітального будівництва не приділено належної уваги технагляду за роботою Генпідрядника і субпідрядних організацій. Проведеними ревізіями у досліджуємому періоді встановлено завищення обсягів виконаних робіт протягом 2007 на 1,4 млн. грн. року та понесення зайвих витрат на страхування придбаного Товариством обладнання на 1,7 млн. грн., внаслідок якого сталося здорожчання будівництва.
За результатами проведеного аудиторського дослідження управлінням підготовлено відповідні пропозиції та рекомендації.
Завершення будівництва Дністровської ГАЕС можливе, але для цього необхідна узгоджена та ефективна робота усіх державних структур. Адже в умовах підвищення актуальності питання енергетичної незалежності України, чекати ще півстоліття на завершення будівництва цього стратегічного об’єкту, ми просто не маємо можливості.


Прес-служба КРУ в Чернівецькій області
Фото С.З. УНІАН/БукІнфо


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації