Передача газогону на баланс міста призведе до багатьох проблем, серед яких тимчасове припинення газопостачання городян, - керівник "Чернівцігазу" Горда

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ / 

Вельмишановний пане Голове, шановні панове Депутати, звертаємось до Вас, як підприємство, яке вже протягом 60 років забезпечує можливість використання природного газу для побутових, комунальних та промислових споживачів на території Чернівецької області. Протягом усіх цих років нашою головною місією було та залишатиметься і надалі забезпечення безаварійного та безперебійного транспортування природного газу клієнтам компанії.


Наше звернення обумовлюється єдиною метою – відмежовуючись від буд-яких політичних дискусій, довести до Вашого відома, інформацію щодо визначених законом правил та умов функціонування газорозподільних підприємств на території України, а також, повідомити про наслідки, яке матиме рішення про розірвання договору господарського відання у відношенні другої гілки підвідного газопроводу до м. Чернівці для мешканців міста, області, а також муніципальної влади та депутатів Чернівецької міської ради.

Випереджаючи будь-які пересуди, заявляємо, що ПАТ «Чернівцігаз» як компанія, що діє виключно в межах законодавчого поля, готова виконати будь-яке законне рішення Чернівецької міської ради, в тому числі й рішення про повернення на баланс комунального господарства другої гілки підвідного газопроводу до м. Чернівці.

На сьогоднішній день єдиною законною підставою, на основі якої ПАТ «Чернівцігаз» як Оператор ГРМ (газорозподільних мереж) здійснює експлуатацію газорозподільних трубопроводів на території Чернівецької області є дія договорів господарського відання.

Звертаємо Вашу увагу, що під поняттям «експлуатація газорозподільних трубопроводів» йдеться не про отримання прибутку за рахунок володіння газовими мережами, як багато хто помилково про це думає, а про комплекс технічних заходів, що забезпечує підтримку газопроводів і споруд на них у працездатному стані і робить можливим безаварійну та безперебійну доставку природного газу споживачам.

До такого комплексу заходів відноситься технічне обслуговування, планові та аварійно-відновлювальні роботи, а саме: спостереження за станом газопроводів і засобів електрозахисту; усунення несправностей, що виникають в процесі експлуатації газових мереж; зміна тиску газу в мережі та електропотенціалів на підземних газопроводах; ремонти та модернізація газопроводів та газорегулюючого обладнання на них; ліквідація аварійних ситуацій тощо.

Наразі ПАТ «Чернівцігаз» здійснює весь комплекс вищеперелічених технічних заходів на всіх газопроводах, які перебувають на його балансі (віданні), в тому числі і на другій гілці підвідного газогону до м. Чернівці. Єдиною законно підставою, на основі якої ПАТ «Чернівцігаз» виконує даний комплекс технічних робіт є дія договору господарського відання, який був укладений в результаті прийняття відповідного рішення Чернівецької міської ради VІ скликання (рішення № 356 прийняте від 08.12.2011р.).

Скасування даного рішення, по-перше, призведе до відсутності у ПАТ «Чернівцігаз» законних підстав для здійснення заходів з технічного обслуговування даного газопроводу. По-друге, наше підприємство як Оператор ГРМ, не матиме права здійснювати розподіл газу цим газопроводом, адже для цього зникнуть законні підстави. У відповідності до вимог закону, розподіл газу Оператором ГРМ здійснюється лише тими мережами, які на законних підставах перебувають в його користуванні.

Таким чином, для нашого підприємства скасування рішення Чернівецької міської ради VІ скликання про передачу в експлуатацію ПАТ «Чернівцігаз» другої гілки підвідного газопроводу до м. Чернівці, означатиме наступне: необхідність укладання акту балансової належності даного газопроводу, встановлення лічильника в точці розмежування газопроводів з різною балансовою належністю та припинення розподілу газу другою гілкою підвідного газопроводу до м. Чернівці.

Що все це означатиме для мешканців м.Чернівці та Чернівецької області?

Передусім, нагадаємо, що будівництво другої гілки підвідного газопроводу до м. Чернівці було покликано забезпечити безперебійність та безпеку постачання природного газу мешканцям Чернівців. Даний газопровід використовується як основний під час проведення планових та аварійних робіт на ГРС Шубранець, що живить основну нитку газопроводу до м. Чернівці. Отже, втрата альтернативного способу постачання газу, призводитиме до періодичного тимчасового припинення подачі газу для всіх споживачів газу у м. Чернівці на період проведення планових або аварійних робіт.

Крім того, з точки зору безпеки використання газу в опалювальний період, друга гілка підвідного газопроводу є незамінним інструментом для підтримання сталого тиску при піках низьких температур. Іншими словами, рівень безпеки газопостачання для чернівчан, за неможливості використання даного інструменту, знизиться в рази, що з нашої точки зору є неприпустимим і неправильним.

Негативні наслідки скасування рішення Чернівецької міської ради щодо другої нитки підвідного газопроводу відчують і 3683 абоненти Новоселицького та Герцаївського районів Чернівецької області (мешканці сіл Арборяни, Рідківці, Магала, Буда, Прут, Чорнівка, Остриця). Для них, а також для членів їх сімей, можливість використання блакитного палива взагалі зникне, адже, розподіл природного газу для їхніх домогосподарств здійснюється саме від другої гілки підвідного газопроводу до м. Чернівці

Також хотіли би проінформувати Вас і про наслідки повернення другої нитки підвідного газопроводу на баланс комунального господарства м. Чернівці для муніципальної влади та депутатів відповідальних за прийняття такого рішення.

По-перше, у відповідності до діючого законодавства, власник мереж (відповідна територіальна громада, орган місцевого самоврядування) зобов’язаний забезпечити надійну експлуатацію свого майна у відповідності до Кодексу газорозподільних систем України та інших існуючих норм та регламентів. Це означає, що муніципальна влада бере на себе відповідальність за належне виконання усього вищенаведеного переліку робіт з технічного обслуговування другої нитки підвідного газопроводу до м. Чернівці.

По-друге, для здійснення вищенаведеної вимоги, муніципальна влада мала би володіти відповідною матеріально-технічною базою (обладнанням, приладами, транспортом, фаховими спеціалістами) та ліцензію на провадження господарської діяльності на ринку природного газу, пов’язаної з його розподілом. Іншими словами, набути статусу Оператора ГРМ.

Наразі виконання обох цих вимог є неможливим.

По-перше, у відповідності до діючого законодавства наявність 2 Операторів ГРМ на одній території ліцензійної діяльності заборонено. Такий стан справ обумовлюється виключно економічною доцільністю. Адже на відміну від газопостачання, де може існувати велика кількість надавачів послуг, ринок розподілу природного газу формується на основі функціонування природних монополій, що утворюються внаслідок об’єктивних причин за рахунок особливості технологій виробництва й обслуговування споживачів. Це означає, що при входженні в галузь інших компаній, витрати на надання послуг зростуть. Причиною є економія від масштабу.

По-друге, навіть якби закон дозволяв функціонування 2 Операторів ГРМ на одній території ліцензійної діяльності, створення необхідної матеріально-технічної бази для обслуговування мереж потребувало би значних капіталовкладень, які відсутні в міському бюджеті. В комунальному господарстві відсутнє спеціалізоване обладнання та прилади, транспортні засоби та фахові спеціалісти, які можуть забезпечити виконання комплексу планових та аварійно-відновлювальних робіт задля підтримання в належному стані газорозподільних мереж та забезпечення безаварійного та безперебійного розподілу природного газу.

Крім того, як показує практика, економічні показники вже діючих комунальних підприємств дуже далекі від ідеалу. На плечі чернівчан й так лягає все фінансове навантаження пов’язане із неефективною діяльністю теплокомуненерго та водоканалу. Постійні дотації з міського бюджету для підтримання цих комунальних підприємств сплачуються саме з кишені чернівчан.

Таким чином, вельмишановний пане Голово та шановні панове Депутати, незважаючи на те, що в останні роки питання власності та експлуатації газорозподільних мереж залишається одним з найбільш заполітизованих – через що в суспільну свідомість інкорпоровано безліч міфів, які спотворюють уявлення про реальний стан справ та функціонування газорозподільної галузі – закликаємо Вас об’єктивно розглянути ситуацію із балансовою належністю другої нитки підвідного газопроводу до м. Чернівці та прийняте виважене рішення, яке відповідало би в першу чергу інтересам споживачів газу міста Чернівці та Чернівецької області.



Голова правління
ПАТ «Чернівцігаз»
Віктор Горда

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації