Кілька неправд від Горди, або Після брифінгу…

ТАКА ДУМКА / 

Реагуючи на протестні настрої громадян, Національна комісія державного регулювання енергики та комунальних платежів(НКРЕКП) відмінила прийняте нею рішення щодо встановлення з 1 квітня абонентної плати за користування газом. Котра для багатьох споживачів обернулася б фактичним підвищенням ціни на блакитне паливо. Але відмінити конкретне рішення -- не означає відмовитись від задуму. Як зазначив голова НКРЕКП Дмитро Вовк, після "першої невдалої спроби" вдаватимуться до повторних. Переконуватимуть громадян у "правильності обраного курсу", аби через кілька місяців аналогічне рішення можна було знову ухвалити. На місцях тимчасом агітаційну роботу за впровадження новації ведуть регіональні газові чиновники.
 
Голова ПАТ "Чернівцігаз" Віктор Горда під час брифінгу для журналістів та в роз"ясненні очолюваної ним служби розповсюдженому інтернет-виданнями, намагалися переконати: при розщепленні ціни за газ на два платежі -- окремо за товар і окремо за його транспортування-- для 85 відсотків громадян суми в платіжках будуть навіть менші, ніж тепер, і тільки для 15 відсотків користувачів зростуть. А от віце-Прем"єр Павло Розенко, посилаючись на дані статистики, стверджує інше: якщо запропоновану НКРЕКП методику розрахунків залишити незмінною, то з 13 мільйонів споживачів для 4,5 плата стане вищою. Це не 15, а цілих 35 відсотків!Постраждають насамперед ті, хто використовує газ лише для приготування їжі, тобто найбільш незатратні споживачі дефіцитного, переважно імпортного блакитного палива.
 
Голова "Чернівцігазу" переконує, що абонплата буде невисокою, мало не символічною. Для абонентів, у яких лічильники малої пропускної здатності -- марки G1,6 ( тих, хто використовує газ лише для приготування їжі, вони цілком влаштовують) становитиме 49.34 гривні на місяць. Але одразу виникає запитання: скільки в квартирах буковинців тих "економних" лічильників? У прес- службі "Чернівцігазу", куди мене скерували після невдалої спроби поспілкуватися з Віктором Гордою, навіть приблизної цифри назвати не змогли, а, за словами Розенка, у 80 відсотках квартир встановлено втричі потужніші лічильники -- марки G4.
 
Так у мене самого й у сусідів, які встановлювали прилади власним коштом, і робили це не самотужки, а руками газовиків, котрі радили «найнадійнішу модель», стоїть G4. Але ж абонентна плата у такому разі вже не 49,34, а 115 гривень, тобто у 2,5 рази більша! Сім"я з двох чоловік для приготування їжі використовує за місяць в середньому 10-14 кубометрів газу. З тих, у кого лічильника нема,беруть ще менше -- за 4,5 кубометра з людини.
 
Загалом, місячна плата безпосередньо за паливо при нинішній ціні за кубометр 6, 88 гривні (буде 6.00) Становитиме 60 – 80 гривень, тоді як абонплата, субсидія на яку не поширюється, про що Горда не сказав, --115. У рекламований газовиками сценарій, що 87 відсотків суми вказаної у квитанції, яку отримує користувач, то плата за товар і лише 13 за транспортування ( разом із сумнівною націнкою за лічильник) це не вписується аж ніяк. Бо насправді абонплата може сягати 65 відсотків загального платежу, а кубометр газу замість теперішніх 6.88 разом з абонплатою обійдеться споживачу в 17 – 18 грн. Отаке вам «незбільшення ціни»! Словом, після позаминулорічного семиразового її зростання частина абонентів матиме нове – приблизно у 2,5 разу.
 
Правда, Горда запевняє, що НКРЕКП придумала для потерпілих від здирства компенсаторний механізм: запропонувала уряду знизити їм тарифи за… теплопостачання. Але, наскільки відомо, названа комісія урядом не керує і навряд чи може йому щось директивно пропонувати. По-друге, чому погамування зажерливості газових олігархів та їх прислужників із стотисячними й більшими зарплатами має відбуватися за рахунок гноблених ними підприємств теплопостачання?! Та й узагалі, чи годиться газовому начальнику розповідати, що має діятися в іншому відомстві? Бо, даруйте Вікторе Євгеновичу, рівень компетенції не той. А абонентам газових мереж радимо триматися стійко. Тоді й авантюра ненаситних не пройде!

Михайло ТОКАРЮК, журналіст, для БукІнфо (с)
Фото Максима Козменка

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації