Ціна кредиту МВФ: пенсійна реформа і монетизація пільг на комуналку

ЖИТТЯ В БОРГ / 

Новий меморандум України з МВФ нарешті став надбанням громадськості: його на своєму сайті опублікував Мінфін. Нагадаємо, в понеділок, 3 квітня, Рада директорів Фонду виділила нашій країні четвертий транш розміром в $ 1 млрд, і вчора гроші почали надходити на рахунки Нацбанку. Які нові вимоги кредиторів і ймовірність їх виконання, з'ясовувала "Сегодня".
 
Головні умови МВФ залишилися колишніми: пенсійна реформа, відкриття ринку землі, боротьба з корупцією, приватизація найбільших держпідприємств, економічно обґрунтовані тарифи на компослуги і урізання субсидій, монетизація пільг. Терміни встановлені жорсткі: більшість законів, необхідних для виконання меморандуму, мають бути ухвалені в квітні-травні, а решта, зокрема приватизація, – до жовтня нинішнього року. Лише в цьому випадку Україна може розраховувати ще на три транші – в травні, серпні та листопаді – об'ємом ще $ 4,5 млрд.
 
ПЕНСІЙНА РЕФОРМА. Це найважливіший пункт меморандуму, впевнені експерти. Тому його втілять в життя, хоча б частково. Влада обіцяє прийняти законопроекти, необхідні для реформи, вже цієї весни. А з 2018 року запрацюють накопичувальні пенсійні рахунки, а виходити на пенсію дозволять при наявності трудового стажу, незалежно від віку (зараз – 35 років стажу для чоловіків, 30 років для жінок). З цією метою буде збільшений єдиний соцвнесок до Пенсфонду з роботодавця для представників шкідливих професій (шахтарі, металурги тощо), щоб виплачувати за його рахунок пенсії за стажем – поки, наприклад, шахтар, який вийшов на пенсію в 50 років, не доживе до 60-ти, коли йому буде покладена трудова пенсія.
 
Голова Украналітцентру Олександр Охріменко, каже, що достроковий вихід на пенсію при наявності стажу навряд чи можливий, бо невигідний: "Припустимо, чоловік до 55 років має 35-37 років страхстажу. В результаті він може отримати право на ю яка виявиться вдвічі і більше нижчою, ніж була б його трудова пенсія. І буде змушений працювати ще 5 років до досягнення пенсвіку". Але ймовірність ухвалення законів про пенсреформу в квітні експерти оцінюють дуже низько – на їхню думку, з огляду на скандальність теми, закони ухвалять лише до кінця року.
 
ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА. До кінця травня МВФ просить почати земельну реформу (ухвалити закон про ринок землі) і вже 2018 року розпочати продаж сільгоспземель. "Імовірність запуску реформи цього року – 50/50. Але в травні закон точно не ухвалять – занадто сильне латифундистське лобі в парламенті", – упевнений Карасьов.
 
ЖКП І ПІЛЬГИ. Україна до кінця цього року має створити єдиний реєстр одержувачів соцвиплат. Це спростить контроль за ними, а також зменшить обсяги виплат через скорочення пільгових норм споживання компослуг. Зокрема, знизять норму споживання газу та "струму" на опалення – відповідно з 5,5 до 4,5 куб. м і з 65 до 51 кВт/год на 1 кв. на в місяць. Також скасують оплату компослуг в розстрочку для тих, кому субсидії не покладені. Обіцяють ввести і монетизацію пільг з 2018 року.
 
"Все це буде виконано, але народ постраждає: монетизація не покриє нинішніх витрат, наприклад на безкоштовний проїзд. А юридично все коректно – ніхто не обіцяв, що заміна пільг на гроші виявиться еквівалентною", – вважає Охріменко.
 
ПРИВАТИЗАЦІЯ. До жовтня з держвласності повинен піти ряд найбільших підприємств: багатостраждальний Одеський припортовий завод, "Турбоатом", Центренерго, всі обленерго, "Укрспирт". Експерти вельми скептичні, що це станеться – терміни не раз зривалися через відсутність бажаючих купити підприємства. "В кращому разі це буде якась концесія, в гіршому – нічого", – прогнозує Охріменко.
 
А на думку Карасьова, МВФ налаштований жорстко: приватизацію, щоб поповнити держбюджет, ви не проводите, а грошей просите у нас. Тому більшість підприємств все ж продадуть, нехай і набагато дешевше, ніж планувалося. Тобто ймовірність приватизації цього року – понад 50%.
 
АНТИКОРУПЦІЯ. Одна з вимог – дати НАБУ повноваження проводити прослуховування без санкції СБУ. Але це малоймовірно, вважають експерти. "Владі це не потрібно, адже тоді кожен може опинитися "під ковпаком" у спецслужб, а то й стати джерелом шантажу. Тому приймуть його якомога пізніше, – каже Карасьов. – А ось поява Антикорупційного суду (закон про нього вимагають ухвалити до кінця червня, а створити – до кінця березня 2018-го. – Авт.) можлива вже незабаром. Те ж стосується створення поліції розслідувань фін злочинів проти держави (ухилення від сплати податків, переведення в готівку грошей. – Авт.) – замість податкової поліції і обіцяного скорочення чиновників на 4%"
 
ВИСНОВКИ. За словами Карасьова, жорсткі терміни виконання меморандуму, МВФ встановлені очевидно нереально: "Завдання сторін – продовжити співпрацю. Бо в Фонді розуміють: Якщо не буде хоч невеликого підживлення грошима, Україні нічим буде віддавати борги". А Охріменко прогнозує нове зміщення термінів надання траншів і нові перепідписання меморандуму про співпрацю: "Всі встановлені терміни щодо реформ ми навряд чи виконаємо".
 
"Кредити – не вихід для країни". Прем'єр-міністр опозиційного уряду Борис Колесніков переконаний, що брати кредити – це не вихід для України, а крах української економіки. "Про які реформи ми говоримо, якщо сьогодні немає кредитування промислового сектора, немає кредитування сільського господарства, звідки візьметься ВВП? Тобто влада зробила все, щоб бути постійно на борговий голці. Цей транш піде на оплату інших боргів, які підійшли до терміну погашення. Тому це чиста демагогія, жодної реальної економіки тут немає", – сказав Колесніков в інтерв'ю телеканалу "Україна".

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації