Керівник «Чернівцігазу» запевнив, що жодного підвищення ціни на газ з 1 квітня не буде (ВІДЕО)

ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ? /

Підвищення ціни на газ з 1 квітня не буде. В цьому буковинців спробував переконати сьогодні, 5 квітня, на брифінгу голова правління ПАТ «Чернівцігаз» Віктор Горда, передає кореспондент БукІнфо.


«Насправді введення нових підходів в оплаті за природній газ не несе за собою будь-яких змін у сторону збільшення. І це теж абсолютний факт, який прораховується математично. Всі істерії деяких політиків та зацікавлених осіб є ніщо інше, як фікція, яка розлітається при простих арифметичних діях», - заявив Горда.

«Щодо міфічного підвищення цін, про яке дуже багато говорять, про якісь абонплати, про якісь доплати… Ніякої абонплати немає. Жодного слова в жодному документі про це немає. Додаткова оплата – це взагалі «качка», яку запустив хтось, а ми знаємо хто, щоби збурити населення і перевести розмову з професійної у чисто політичну й ідеологічну», - зазначив керівник «Чернівцігазу».

За словами Віктора Горди, насправді 85% населення України "де юре" отримає зниження ціни на газ після 1 квітня.
 
 
Роз'яснення ПАТ "Чернівцігаз": 
ЩО ОЗНАЧАЄ РОЗДІЛЕННЯ ЦІНИ ГАЗУ НА ДВА ОКРЕМИХ ПЛАТЕЖІ

Протягом останніх днів рішення НКРЕКП щодо розділення ціни на газ на 2 окремі платежі стало найбільш обговорюваною темою в стінах уряду, Верховної Ради та телевізійних студій країни.

На жаль серед всього масиву політичного піару та відвертого політиканства, так і не вдалося провести хоч якусь експертну дискусію. Говорилось дуже багато про те, як політики дбають про громадян, однак по суті прийнятих змін сказано дуже мало.

Як наслідок, вчора, 4 квітня 2017 року, НКРЕКП під тиском Уряду, Президента і Верховної ради заявила про відтермінувння впроваджених нововведень. Однак, перехід на розподілену систему оплати є неминучим, адже він передбачений низкою важливих документів, першим з яких є Закон України про ринок природного газу, який ще у 2015 році був прийнятий голосами всіх тих політичних сил, які сьогодні гостро засудили зміни, запропоновані державним регулятором у відповідності до його повноважень та вимог закону.

Рішення про розподіл плати за газ на два окремих платежі не з’явилось вчора або тиждень тому. Фактично, воно було прийнято ще в 2015 році, коли парламентська більшість проголосувала Закон про ринок природного газу. Метою прийняття даного Закону є реформування газової галузі, відмова від атавізму радянських часів та побудову європейської моделі функціонування ринку природного газу.

Введення такого розподілу відповідає зобов’язанням, взятим на себе Україною у відповідності до ІІІ Енергопакету, а також Меморандуму співпраці між Україною та МВФ.

Рішення НКРЕКП щодо розділення плати на газ на 2 окремі платежі не несе за собою введення жодних додаткових оплат.

Сутність цього рішення полягає у відокремлені ціни на газ як товар від оплати послуг з забезпечення функціонування газової інфраструктури або, по-іншому, - плати за потужність.

Ціна газу як товару - це вартість газу, яку наразі формує НАК «Нафтогаз України» та затверджує Уряд України. Її частка в структурі старої ціни газу складала 87%.

Оплата послуг з забезпечення функціонування газової інфраструктури (плата за потужність) – це колишній тариф на транспортування газу (тариф ПАТ «Укртрансгаз») та тариф на розподіл газу газорозподільними мережами (тариф облгазів). Обидва ці тарифи були складовими старої ціни на газ. Їхня частка в структурі тієї ціни складала 13 %. Тепер ці 2 тарифи об’єднані та виведені в окремий платіж.

За інформацією НКРЕКП, рішення про розподіл призведе до зниження загальної ціни газу для 85% кінцевих споживачів. Тобто при сталій ціні на газ як товар, для споживачів, які використовують газ комплексно (опалення, підігрів води, приготування їжі), а також тих , хто використовує колонку і плиту, загальний річний чек зменшиться на 4%.

Для 15% споживачів газу, які користуються лише плитою, вартість загального річного чеку дійсно може зрости. Згідно методики розрахунку НКРЕКП та встановленого для Чернівецької області тарифу, місячний фіксований платіж таких абонентів становить 49 грн. 34 коп. (лічильник 1,6G).

Така ситуація пояснюється ліквідацією так званого перехресного субсидіювання, коли споживачі, що використовували більші обсяги газу та промислові споживачі, платили за тих, хто використовував лише одну плиту.

Так чи інакше, щоб захистити цих споживачів та не допустити підвищення загального річного чеку для них, НКРЕКП запропонувала уряду здійснити компенсацію витрат даній категорії споживачів за рахунок зниження тарифу на тепло. Згодом ми дізнаємося, як саме буде виглядати цей механізм.

Зменшення з 1 квітня поточного року ціни на газ як товару на 13 % відбулось не за рахунок власне зниження самої ціни, а за рахунок розділення ціни на 2 окремих рахунки. Іншими словами, ці 13% перейшли в рахунок оплати за потужність.

Оплата за потужність є цілком прозорим тарифом, який формується на основі обґрунтованих затрат. Кожна стаття цього тарифу обрахована та затверджена державним регулятором. Ця інформація є у відкритому доступі і будь-хто може з нею ознайомитись.

Шляхи для захисту споживачів природного газу та способи зменшення ціни газу слід шукати саме в тій складовій старої ціни газу, яку формує НАК «Нафтогаз України» та затверджує Уряд. Тобто в ціні газу як товару, частка якої в структурі старої ціни становила 87%.

Сьогодні ця ціна є абсолютно непрозорою. Громадськість не володіє інформацією, яким є обсяг газу видобутого в Україні, скільки коштує цей газ та як його вартість корелюється з ціною газу, який закуповується НАК «Нафтогаз України» на зовнішніх газових хабах. Крім того, велике питання викликає обґрунтованість торгівельної націнки і самого Нафтогазу, яка сьогодні становить 3,2% від ціни газу як товару, а це небагато-немало, але біля 200 гривень на кожній тисячі кубометрів блакитного палива.

На жаль вся ця інформація є непрозорою і, судячи з усього, саме тут слід шукати шляхи зменшення ціни газу, а відтак і більшої справедливості для споживачів.
 
БукІнфо (с)
Фото й відео – Максим Козменко

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації