Сергій Алєксєєв: Законопроект «Про Конституційний Суд України» ухвалено у першому читанні

СУДНИЙ ДЕНЬ / 

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №5336-1 «Про Конституційний Суд України». Як зазначив під час виступу з трибуни один із співавторів документу Сергій Алєксєєв, проект приводить у відповідність до нової редакції Конституції законодавство, що регулює правовідносини у сфері здійснення конституційного контролю. За його словами, Конституційний Суд виокремлено як самостійну та відмінну від судів інституцію – орган конституційної юрисдикції, повідомляє прес-служба нардепа.
 
Варто відзначити, що законопроект «Про Конституційний Суд України» був розроблений робочою групою з найкращих українських науковців-конституціоналістів (Олександр Волков, Микола Козюбра, Сергій Головатий, Микола Оніщук, Василь Лемак, Роман Куйбіда, Олександр Водянніков та ін.) та схвалений Радою з питань судової реформи і Венеціанською комісією.

«Законопроект регулює на законодавчому рівні правовідносин щодо порядку організації та діяльності КСУ, статусу його суддів, підстав і порядку звернення до КСУ, процедури розгляду ним справ і виконання рішень КСУ, а також ефективне функціонування інституту конституційної скарги», – сказав він, додавши, що законопроектом також передбачено зміну організаційної структури КСУ – у складі Суду діятимуть Велика палата (усі 18 суддів), 2 сенати (по 9 суддів у кожному) та 6 колегій (по 3 суддів у кожній).
 
Сергій Алєксєєв відзначив, що серед іншого законопроект прибирає можливість політичного тиску на Конституційний Суд. Для цього передбачений конкурсний порядок відбору кандидатур на посаду судді КСУ.

«Кожний з трьох суб’єктів призначення – Президент, Верховна Рада, з’їзд суддів – формуватиме конкурсні комісії для аналізу відомостей про кандидатів та проведення співбесід. Така система дасть змогу призначити нових високопрофесійних незалежних суддів, якісно оновити існуючий склад КСУ», – сказав він.
 
Окрім того, підвищено вимоги до судді КСУ – стаж його професійної діяльності у сфері права повинен бути не менше 15 років, а сам суддя має бути правником із визнаним рівнем компетентності та мати високі моральні якості. Що ж до повноважень Конституційного Суду, то за словами Сергія Алєксєєва, їх було розширено.

«Відповідно до законопроекту, КСУ розглядатиме конституційні скарги, надаватиме висновок щодо відповідності Конституції України питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Водночас із повноважень КСУ вилучено непритаманну конституційним судам функцію – тлумачення законів», – сказав він.
 
Окрему увагу, за словами Сергія Алєксєєва, у законопроекті передбачено створенню умов на законодавчому рівні для реалізації права на конституційну скаргу – нового засобу юридичного захисту прав особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.
 
«Розгляд конституційних скарг Конституційним Судом України призведе до скорочення потоку скарг громадян України до Європейського суду з прав людини і відповідно знизить рівень виплат компенсацій за його рішеннями з Державного бюджету України», – пояснив він.
 
Таким чином, як зазначив Сергій Алєксєєв, прийняття даного проекту створить законодавчу базу для ефективного функціонування Конституційного Суду України як незалежного та самостійного державного органу, на який згідно з Конституцією України покладено здійснення конституційного контролю.
 
 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації