Руслан Сторожук: На Буковині за матеріалами СБУ притягнуто до кримінальної відповідальності чотирьох осіб, які налагодили схему вивезення з району АТО зброї та боєприпасів, які намагалися реалізувати

НА СТОРОЖІ КРАЇНИ / 

 

Ведуча: Руслане Васильовичу, яким був минулий рік для очолюваного Вами Управління, як працюється у складних умовах, зокрема проведення АТО на сході України?

  

Руслан Сторожук: У цей складний для держави час, в умовах російської агресії, співробітники Управління достойно протидіють як зовнішнім, так і внутрішнім загрозам. Частина наших колег виконує спеціальні завдання в районі проведення антитерористичної операції на сході України. До речі, першими удар війни прийняли на себе співробітники саме нашого відділу «Альфа». Третього травня 2014 року в результаті бойового зіткнення під час оборони телевізійної вежі в місті Костянтинівці Донецької області 5 бійців отримали поранення різного ступеня важкості. І протягом двох з половиною років співробітники Управління постійно перебувають в ротаціях на сході України.

 

Оскільки діяльність СБУ пов’язана із застосуванням спеціальних негласних форм і методів, це дозволяє оприлюднити лише частину здобутих результатів. Тому я зупинюся на тих окремих, які викликали найбільший резонанс.

 

Одним із головних напрямків нашої діяльності є протидія тероризму та антиукраїнській діяльності. У 2016 році слідчим відділом Управління зареєстровано 4 кримінальних провадження за ознаками терористичної діяльності.

 

Ось до прикладу. Співробітники управління затримали мешканця Луганщини, який організував протиправну схему фінансування незаконних збройних формувань. Він створив у Луганській області фіктивну банківську установу, через яку перераховував надані бойовиками кошти у гривнях на територію України. Тут він переводив їх у готівку, обмінював на російські рублі і доставляв бойовикам через територію РФ особисто та через кур’єрів. Уже відбувся суд, кошти на понад чверть мільйона гривень конфісковано, окрім того він має заплатити величезний штраф - 340 тисяч гривень і протягом трьох років не зможе займатися фінансово-господарською та адміністративно-розпорядчою діяльністю.

 

Окрім того, попереджено функціонування каналу переправлення мешканців області на підконтрольну «ДНР/ЛНР» територію для участі в незаконних збройних формуваннях.

 

У квітні цього року Управліннями СБ України в Чернівецькій та Запорізькій областях викрито транзитний канал незаконного переміщення товарів військового призначення з Російської Федерації до Болгарії.

  

Нами припинено діяльність групи та аккаунтів у соцмережах, які розповсюджували матеріали сепаратистського характеру, спрямовані на дестабілізацію ситуації в Україні. В умовах російської агресії це є поширена практика. До функціонування таких груп ворожі спецслужби намагаються залучати молодь, підлітків, іноді пропонують кошти за таку роботу і дехто перед спокусою легкого заробітку може і не встояти. Тому я звертаюся до батьків, педагогів: пояснюйте дітям ситуацію, спостерігайте за їхньою активністю в соцмережах, щоб не допустити можливості використання їх у протиправних діях.

Ведуча:
А ті співробітники Управління, котрі безпосередньо в районі АТО перебувають, які у них завдання?

Руслан Сторожук: Вони виконують усі ті завдання, які належать до компетенції СБУ. В цьому році наші співробітники затримали 3-х бойовиків-корегувальників незаконного збройного формування, яке планувало завдати артилерійських ударів по позиціях сил АТО, не допустили масштабної диверсії керованою російськими спецслужбами злочинною групою, виявили спеціально обладнані для довготривалого зберігання зброї схрони.

Такий схрон виявили у м.Покровськ, у лісосмузі в районі населеного пункту Красногорівка, де знаходиться військова частина Збройних Сил України.

До речі, проблема розповсюдження зброї – це не локальна проблема східних областей. Час від часу правоохоронці виявляють зброю та боєприпаси у регіонах, віддалених від зони проведення АТО. Навіть у Чернівецькій області за нашими матеріалами притягнуто до кримінальної відповідальності чотирьох осіб, які налагодили схему вивезення з району АТО зброї та боєприпасів з подальшою їх реалізацією представникам кримінального середовища Західного регіону.

А загалом за нашими матеріалами іншими правоохоронними органами зареєстровано 16 кримінальних проваджень за фактами незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Тут я знову хочу звернутися до буковинців: в Управлінні Служби безпеки в Чернівецькій області працює цілодобова гаряча лінія, куди можна телефонувати у випадках, якщо у вас є інформація про виявлення підозрілих предметів, в тому числі і зброї та боєприпасів, чи підозрілих осіб. Хочу закликати усіх до співпраці у боротьбі з ворогом, щоб спільно забезпечити спокій на Буковині.

Нашими співробітниками в АТО задокументовано протиправну діяльність майже ста осіб, котрі брали участь у терористичній організації «ДНР» зареєстровано 34 кримінальних провадження.

У ході спецоперацій «на гарячому» затримано чотирьох посадовців-хабарників, серед них співробітник Національної поліції та два лікарі. Виявляти і припиняти такі протиправні дії дуже важливо, особливо там, на сході, аби мешканці відчули, що територія України – це територія Закону.

Співробітниками Управління проведено 19 спецоперацій по затриманню службових осіб під час одержання ними неправомірної вигоди; за нашими матеріалами зареєстровано майже сто кримінальних проваджень, з них безпосередньо слідчими органів безпеки – 15.

49 особам оголошено підозри, а вироками суду засуджено тридцяти трьох правопорушників, серед яких є правоохоронці, посадовці органів місцевого самоврядування тощо.

Із останніх таких резонансних випадків нагадаю, в листопаді співробітники Управління затримали на хабарі керівника управління внутрішньої безпеки поліції в Чернівецькій області. Полковник поліції за посередництва свого заступника та адвоката вимагав 11 тисяч доларів США за перекваліфікацію кримінального провадження з одержання хабара на зловживання впливом. П’ять тисяч доларів планувалося передати до прокуратури, а решту - хабарники мали розподілити між собою.

Також викрито на хабарництві першого заступника начальника Сокирянської виправної колонії, який вимагав від засудженого 5 тисяч доларів США за позитивне вирішення питання про умовне дострокове звільнення.

І Ви праві, корупція та хабарництво – явища, які загрожують національній безпеці. Але щоб їх викорінити, мало зусиль одних правоохоронців. Треба спільно боротися. Спитаєте як? А просто – не давайте хабарів, якщо вимагають – звертайтеся до правоохоронців, до нас у Службу безпеки, в нас працює цілодобова «гаряча лінія». Так, іноді є спокуса дати хабаря, щоб уладнати якусь проблему, але повірте, сама проблема не зникне, вона потім обов’язково наздожене, а суспільство потерпає від цього.

Щодо контрабанди. Ті, хто займається незаконним переміщенням товарів через державний кордон України, щоразу намагаються придумати нові способи своєї протиправної діяльності. Але правоохоронці також мають достатньо досвіду, щоби виявляти такі спроби.

Якщо в загальному говорити про результати діяльності Управління по лінії боротьби з контрабандою та незаконним переміщенням товарів через державний кордон, то за нашими матеріалами органами досудового розслідування розпочато 22 кримінальні провадження, складено 26 протоколів про порушення митних правил, вилучено предметів контрабанди та порушень митних правил на суму понад 13 мільйонів гривень, ще близько 3 мільйонів конфісковано за рішеннями судів.

Щодо конкретних прикладів, то у червні наші співробітники поблизу одного з пунктів пропуску на україно-молдовському кордоні затримали громадянина, котрий намагався перевезти до Республіки Молдова 2 кілограми сильнодіючої отруйної речовини – ртуті і продати там її за 100 тисяч доларів США. Правопорушника вже засуджено до позбавлення волі строком на 3 роки з іспитовим строком 2 роки.
 

Ще один резонансний випадок, Ви пам’ятаєте, як у липні співробітники Управління затримали контрабандистів, котрі планували переправити до ЄС партію цигарок за допомогою дельтаплана. Літальний апарат виявили на польовій дорозі поблизу села Стара Красношора Сторожинецького району якраз тоді, коли семеро зловмисників завантажували у нього з автомобілів цигарки без акцизних марок. Правоохоронці затримали механіка-пілота дельтаплана, решта контрабандистів, втікаючи, наїхали автомобілем на співробітника Служби безпеки, завдавши йому травм середньої тяжкості. Затримані вже всі учасники угруповання, триває слідство.

Можна багато назвати прикладів затримання автомобілів, у яких незаконно перевозили цигарки для переправлення за кордон, але для цього в нас просто не вистачить ефірного часу. Хочу лише додати, що наше завдання – не лише виявити тих, хто незаконно переправляє цигарки, але й тих, хто цьому сприяє. Важливо виявляти корупційну складову.

Управління спільно з іншими правоохоронними органами вживає системних заходів з протидії протиправним посяганням у лісогосподарській галузі краю. Здобуті дані свідчать про чітку ієрархію розподілу ролей та незаконно отриманих коштів, починаючи від первинної ланки (лісник) й закінчуючи керівниками окремих структур лісового господарства. Зважаючи на те, що корупційні та інші протиправні прояви в галузі тривали роками, лише планомірне і ґрунтовне вивчення їх механізмів дало змогу задокументувати цілісну схему.

Зокрема, в цьому році в рамках реалізації комплексу оперативно-слідчих заходів проведено одночасно 57 обшуків, у ході яких вилучено документальні матеріали щодо протиправних оборудок, печатки та штампи іноземних компаній та суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності, необліковані бірки електронного маркування деревини , лісодеревину без документів щодо її походження вартістю півтора мільйона гривень, яку планувалося експортувати за підробленими документами.

Всього за матеріалами Управління у 2016 році розпочато 18 кримінальних проваджень. Викрито 5 фактів переміщення через державний кордон України з порушенням митних правил вантажу з пиломатеріалами та необробленими лісоматеріалами загальною вартістю близько 800 тис. грн. За даними фактами складено відповідні протоколи.

Cпівробітники Управління докладають усіх зусиль для захисту безпеки буковинців та гостей краю. За останні два роки в Управлінні було оновлено керівну ланку і призначено найбільш досвідчених професіоналів. Особовий склад націлений працювати так, аби кожен громадянин відчув реальні позитивні зміни у всіх сферах життя.

Сьогодні нами налагоджена дієва взаємодія з органами державної влади, депутатським корпусом усіх рівнів, правоохоронними структурами, громадськими формуваннями, волонтерськими організаціями та місцевими підрозділами добровольчих батальйонів, завдяки чому ситуація в області є повністю контрольованою. Результати соціологічних досліджень свідчать, що рівень довіри до Служби безпеки України нині високий. І ми стараємося цей рівень втримати і підтверджувати.
 


Джерело: Стенограма з програми телерадіокомпанії “Буковина”

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації