Чому в Україні важко знайти вакцину від грипу?

БУДЬМО ЗДОРОВІ / 

Цього року грип в Україні забрав життя вже чотирьох людей. Українці дослухалися до поради лікарів про те, що щепитися проти грипу ще не пізно, але є кричуща проблема з наявністю вакцин. Цій темі присвячений сюжет ТСН на каналі 1+1, передає bzv.org.ua.

Вакцинуватися в сезон можна, перенесене ГРВІ – не завада. В Україні щеплюють одразу після одужання. До речі в США та західній Європі щеплення роблять навіть під час ГРВІ, якщо температура пацієнта не вище 38 °С.

Але виявилося, що дістати вакцину проти грипу майже неможливо. Щодня на адресу ГО «Батьки за вакцинацію» звертаються ті, хто хоче зробити щеплення від грипу, але не знайшов вакцину.

«Особливо в невеликих містах та селах не просто дефіцит вакцини, а її взагалі немає”, – каже Голова правління Тимофій Бадіков.

В МОЗ кажуть, що нинішні проблеми з вакцинами від грипу – наслідок низького попиту на неї в минулому році. Тож, і цього року виробники на Україну не розраховували.

«В Україні вакцинація в силу різних забобонних середньовічних причин вакцинація перестала бути популярною. Тому виробники та продавці, які завозять цю вакцину, не бачать потреби завозити її більше», – каже Олександр Лінчевський, заступник Міністра охорони здоров’я.

Щоб вакцинація мала ефект, ВООЗ радить щепити щонайменше 70% групи ризику. В масштабах України це 2 млн. осіб.



Цього року привезли менше 300 тис. доз (станом на 8.12.16), тобто, 13% від потреби. І розкуплять їх, насамперед, ті сумлінні українці, які самі вирішили щепитися. Те, що потреби медпрацівників залишаться непокритими – відповідальність головних лікарів.



Згідно тогорічного наказу колишнього міністра охорони здоров’я О.Квіташвілі, кожний дільничний терапевт та педіатр має скласти перелік документів, яким потрібне щеплення. Далі лікарня зі свого бюджету закуповує на торгах необхідну кількість доз. У системі публічних закупівель знайшлося більше 100 заявок від лікарень, і лише кожна 5-та закінчилася купівлею вакцини. Решта торгів не відбулися, можливо, тому що лоти копійчані. Лікарні готові витратити на закупівлю вакцини, середньому від 4 до 20 тис. грн. Це кількасот доз.

«Дистрибюторам, здебільшого, це нецікаво. В цьому бізнесі вони не хочуть вирішувати соціальне питання», – каже Тимофій Бадіков.

Він переконаний, що в регіонах не хочуть вчитися користуватися системою публічних закупівель ProZorro. Відтак, у більшості лікарень не провакцинували навіть лікарів.

Приміром, у США більше 90% медпрацівниківу у сезон щеплені, це залізне правило.

«В деяких кліниках не доспускають до роботи без вакцинації проти грипу, бо лікарня потім буде платити штрафи пацієнтам, які заразилися від медперсоналу», – каже головний дитячий імунолог м.Києва Федір Лапій.

В тому ж США до щеплень людей заохочують роботодавці. Кожний четвертий американець щепиться, оскільки того вимагають на роботі. Там порахували, що хворіти невигідно. 1 долар, вкладений у вакцинацію, економить від 3 до 30 доларів.

Минулого року тільки державні лікарні витратили на грипуючих 750 млн. грн. А скільки грошей віднесли до аптек самі пацієнти? Плюс непрямі збитки – невихід на роботу, лікарняні. Профілактика в масштабах держави коштувала б 300 млн. грн., враховуючи середню вартість дози вакцини у 150 грн.

Віруси грипу циркулюватимуть до березня включно, тому установлений зараз захист цілком знадобиться. Тож, ГО «Батьки за вакцинацію» звернулася до місцевої влади та дистриб’юторів медичних препаратів з вимогою захистити лікарів від грипу та налагодити процес забезпечення вакцинами від грипу відповідно до потреб українців.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації